Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Pożyczka do spółki jawnej – zasady, obliczenie PCC

POŻYCZKI Opublikowano: 20.08.2022

Spółka jawna może skorzystać z finansowania udzielonego przez inny podmiot, czyli z pożyczki do spółki jawnej. Z udzieleniem takiej pomocy wiąże się kilka zagadnień prawnych, które warto poznać, aby nie narazić się na problemy z fiskusem. Na jakich zasadach można ubiegać się o dodatkowe środki i jak obliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy pożyczki? O tym w niniejszym artykule.

Pożyczka do spółki jawnej udzielona przez wspólnika

Jak możemy przeczytać w art. 720 ust. 1 Kodeksu cywilnego, w ramach umowy pożyczki, pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść część własności na pożyczkobiorcę. Własność tą mogą stanowić środki finansowe lub rzeczy oznaczone jedynie co do gatunku. Dłużnik zobowiązuje się do zwrotu pożyczonych pieniędzy lub dóbr w sanie nienaruszonym, wraz z odsetkami wskazanymi w umowie.

Jak zatem widzimy, pożyczka do spółki jawnej z obowiązkiem zwrotu może być udzielona zarówno przez podmiot zewnętrzny, jak i wspólnika.

Spółka jawna to podmiot, który funkcjonuje w oparciu o prawo handlowe, jej podstawowym źródłem finansowania jest kapitał początkowy. Pożyczka do spółki jawnej udzielona przez wspólnika może pomóc w działaniach podczas czasowych problemów finansowych firmy. Pomoc finansowa może być również motywowana nową inwestycją, która ma pozytywnie wpłynąć na rozwój firmy.

Warto wiedzieć, że pożyczka do spółki jawnej udzielona przez wspólnika, traktowana jest jako zmiana umowy spółki. Co to oznacza? PCC czyli podatek od czynności cywilnoprawnych będzie w takiej sytuacji rozliczany według reguł ustalonych dla opodatkowania umowy spółki.

Obowiązująca stawka podatku to 0,5% (a nie 2% jak w przypadku innych pożyczek). Należy również nadmienić, że wartość pożyczki stanowi podstawę opodatkowania. Obowiązek rozliczenia podatku w Urzędzie Skarbowym leży po stronie spółki handlowej. W ciągu 14 dni od dnia dokonania czynności cywilnoprawnych, należy złożyć stosowny wniosek w instytucji właściwej ze względu na siedzibę spółki.

Pożyczka do spółki jawnej udzielona przez zewnętrzny podmiot

Pożyczka do spółki jawnej może również zostać udzielona przez podmiot zewnętrzny lub osobę niebędącą wspólnikiem. Wówczas rozliczenie podatku będzie przebiegało na zasadach oznaczonych w umowie pożyczki.

Potrzebujesz pożyczki na wsparcie biznesu? Poznaj ofertę TAKTO Finanse

Pożyczka do spółki jawnej na rozwinięcie firmy czy wyplątanie się z tarapatów finansowych? Bez względu na cel, możesz skorzystać z oferty TAKTO Finanse. Proponujemy pomoc w wysokości nawet 12 tysięcy złotych, które rozbijamy na 40 niewielkich rat. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszym doradcą finansowym już dziś.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni