Sektor pożyczek pozabankowych składa się obecnie z niemal 500 podmiotów. Warto jednak pamiętać, że większość z nich łączą wspólne wymagania względem pożyczkodawcy, związane m.in. z brakiem zadłużenia. Nieco innym przebiegiem procesu finansowania cechuje się tzw. pożyczka pod weksel. Co to jest i kiedy warto rozważyć jej podjęcie?
Co to jest pożyczka pod weksel – najważniejsze wyróżniki
W przeciwieństwie do zobowiązań względem banków i firm pożyczkowych, pożyczka pod weksel jest umową zawieraną przez dwie osoby prywatne. Osobę wystawiającą weksel, czyli pożyczkobiorcę, nazywamy trasantem. Jeśli zobowiązanie spłacać będzie ktoś inny, w umowie funkcjonuje jako trasat. Pożyczkodawca, będący odbiorcą weksla, opisywany jest jako remitent.
Niewiele przedsiębiorstw jest skłonnych do pożyczania środków osobom z nieuregulowaną historią kredytową lub brakiem udokumentowanych dochodów. Czynniki te nie są problemem w przypadku pożyczki pod weksel. Nierzadko jest ona traktowana jako ostatnia deska ratunku dla osób, które nie mogą ubiegać się o inne formy finansowania.
Trzymając się ściśle finansowego nazewnictwa, weksel należy określić mianem papieru wartościowego. W ramach spisywanej umowy należy zawrzeć w nim informacje na temat obu stron transakcji: wymagane dane osobowe, datę zawarcia transakcji oraz własnoręczne podpisy. Pożyczkobiorca musi również zadeklarować gwarancję terminowej spłaty zobowiązania, w której będzie zawarta również forma i termin spłaty.
Pożyczka Twoich pradziadków
Pożyczka pod weksel posiada bardzo długą historię w polskim systemie bankowym. Pierwszy dokument, określający zasady jej udzielania, powstał 28 kwietnia 1936 roku. Zgodnie z jego treścią, zawarta w ramach weksla umowa wchodzi w życie w momencie, w którym trasat podpisuje zobowiązanie do uiszczenia pożyczki.
Ważny weksel to nie tylko papier wartościowy. Jest on również wymienialnym towarem, podlegający możliwości sprzedaży do osoby trzeciej, która przejmie zobowiązania wierzyciela. Odpowiednio spisany dokument wekslowy ma za zadanie chronić interesy zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy.
Brać czy nie brać? Zalety i wady pożyczki pod weksel
Ze względu na indywidualny charakter umowy, pożyczki pod weksel można udzielić bez sprawdzenia informacji na temat wierzyciela w bazach biur informacji gospodarczej. Co więcej, pożyczkodawca może udzielić finansowania osobie zadłużonej, posiadającej negatywne wpisy w historii kredytowej bądź spłacającej obecnie inne długi.
Należy jednak pamiętać, że całkowita kwota pożyczki wraz z odsetkami powinna być wyszczególniona w umowie w sposób precyzyjny. Pozwoli to uniknąć nieścisłości i wyeliminować ryzyko natrafienia na nieuczciwego kontrahenta.
Czy już wiesz, co to jest pożyczka pod weksel? Powyższe informacje z pewnością pomogą Ci ustalić własną opinię na temat korzyści i wad takiego rozwiązania. Powinieneś jednak pamiętać, że finansowanie to posiada liczne alternatywy, takie jak długoterminowa pożyczka od TAKTO Finanse. Udzielane przez nas finansowanie może opiewać nawet na 12 000 złotych, które będziesz mógł rozłożyć na 42 niskie raty. Już dziś złóż wniosek o pożyczkę i przekonaj się, że proces ten jeszcze nigdy nie był tak prosty.
WRÓĆ