Kryptowaluty nie są w Polsce traktowane jako oficjalny środek płatniczy, tym niemniej funkcjonują wśród polskich internautów i od kilku lat inwestycja w bitcoiny cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Rozwój rynku spowodował pojawienie się kredytów w kryptowalucie. Na czym polegają i czy są zwolnione z podatku PCC? O tym w niniejszym artykule.
Czym jest podatek PCC?
Podatek od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC) funkcjonuje od 2001 roku, zastąpił on wówczas opłatę skarbową, która obowiązywała od umów i innych oświadczeń woli o charakterze cywilnoprawnym. PCC obejmuje:
- umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
- umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
- umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
- umowy dożywocia,
- umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
- ustanowienie hipoteki,
- ustanowienie odpłatnego użytkowania oraz odpłatnej służebności,
- umowy depozytu nieprawidłowego,
- umowy spółki.
Czym są pożyczki w kryptowalucie?
Pożyczki pozwalają spiąć domowe wydatki i sfinansować pilne rachunki czy zrealizować od dawna odkładane plany. Poza tradycyjnymi produktami finansowymi oferowanymi przez banki i instytucje pozabankowe, coraz więcej osób decyduje się na pożyczki w kryptowalucie, które umożliwiają inwestycję w bitcoiny i kolejno – możliwość zwiększenia wpływów do domowego budżetu w przypadku powodzenia inwestycji.
Pożyczka w kryptowalucie bez podatku od czynności cywilnoprawnych – to możliwe?
Zgodnie z art. 1 ust. 1 i art. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych widzimy, że opodatkowaniu PCC podlega umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Jak stwierdza dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej: – Umowa pożyczki, której przedmiotem są kryptowaluty zaliczane do kategorii praw majątkowych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Jest to związane z faktem, że brakuje legalnej definicji pojęcia „prawo majątkowe”, dlatego nie można wpisać kryptowalut w tę kategorię. Pożyczka w kryptowalucie bez podatku od czynności cywilnoprawnych na obecny stan prawny jest zatem normą.
Bezpieczna i komfortowa pożyczka od TAKTO Finanse
Potrzebujesz gotówki na inwestycję? A może musisz podreperować domowy budżet i opłacić pilne wydatki? W każdym z tych przypadków dobrym rozwiązaniem może być produkt finansowy od TAKTO Finanse. Proponujemy kredyt gotówkowy o wysokości nawet do 12 tysięcy złotych, które rozbijemy na 40 niewielkich rat. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz online, a po pozytywnym zweryfikowaniu wniosku, gotówka pojawi się na Twoim koncie nawet tego samego dnia. Poznaj szczegóły oferty już dziś.
WRÓĆ