Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Pożyczka w kryptowalucie bez podatku od czynności cywilnoprawnych

POŻYCZKI Opublikowano: 14.08.2022

Kryptowaluty nie są w Polsce traktowane jako oficjalny środek płatniczy, tym niemniej funkcjonują wśród polskich internautów i od kilku lat inwestycja w bitcoiny cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Rozwój rynku spowodował pojawienie się kredytów w kryptowalucie. Na czym polegają i czy są zwolnione z podatku PCC? O tym w niniejszym artykule.

Czym jest podatek PCC?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC) funkcjonuje od 2001 roku, zastąpił on wówczas opłatę skarbową, która obowiązywała od umów i innych oświadczeń woli o charakterze cywilnoprawnym. PCC obejmuje:

  • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  • umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  • umowy dożywocia,
  • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  • ustanowienie hipoteki,
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania oraz odpłatnej służebności,
  • umowy depozytu nieprawidłowego,
  • umowy spółki.

Czym są pożyczki w kryptowalucie?

Pożyczki pozwalają spiąć domowe wydatki i sfinansować pilne rachunki czy zrealizować od dawna odkładane plany. Poza tradycyjnymi produktami finansowymi oferowanymi przez banki i instytucje pozabankowe, coraz więcej osób decyduje się na pożyczki w kryptowalucie, które umożliwiają inwestycję w bitcoiny i kolejno – możliwość zwiększenia wpływów do domowego budżetu w przypadku powodzenia inwestycji.

Pożyczka w kryptowalucie bez podatku od czynności cywilnoprawnych – to możliwe?

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i art. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych widzimy, że opodatkowaniu PCC podlega umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Jak stwierdza dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej: – Umowa pożyczki, której przedmiotem są kryptowaluty zaliczane do kategorii praw majątkowych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jest to związane z faktem, że brakuje legalnej definicji pojęcia „prawo majątkowe”, dlatego nie można wpisać kryptowalut w tę kategorię. Pożyczka w kryptowalucie bez podatku od czynności cywilnoprawnych na obecny stan prawny jest zatem normą.

Bezpieczna i komfortowa pożyczka od TAKTO Finanse

Potrzebujesz gotówki na inwestycję? A może musisz podreperować domowy budżet i opłacić pilne wydatki? W każdym z tych przypadków dobrym rozwiązaniem może być produkt finansowy od TAKTO Finanse. Proponujemy kredyt gotówkowy o wysokości nawet do 12 tysięcy złotych, które rozbijemy na 40 niewielkich rat. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz online, a po pozytywnym zweryfikowaniu wniosku, gotówka pojawi się na Twoim koncie nawet tego samego dnia. Poznaj szczegóły oferty już dziś.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni