Przedsiębiorstwa, które zatrudniają dużą liczbę osób, coraz chętniej decydują się na utworzenie specjalnych funduszy, które zapewniają wsparcie finansowe pracowników. Pożyczka z zakładu pracy może okazać się alternatywą względem kredytów gotówkowych, udzielanych przez instytucje zewnętrzne. Kto może się starać o kredyt pracowniczy i na jakich zasadach jest udzielany?
Na czym polega pożyczka z zakładu pracy?
Środki, wypłacane w ramach pożyczki z zakładu pracy, pochodzą zwykle z budżetu firmowego. Przedsiębiorstwa zatrudniające większą liczbę osób zobowiązane są do utworzenia specjalnych funduszy, skupionych na potrzebach pożyczkowych pracowników.
- Fundusz Świadczeń Socjalnych
Jak wyglądają pożyczki z zakładu pracy pobierane za pośrednictwem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? ZFŚS to specjalny, prowadzony przez pracodawcę rachunek bankowy. Ze środków oferowanych przez fundusz skorzystać mogą pracownicy, pracownicy-emeryci oraz ich rodziny. Zasady udzielania pożyczki z zakładu pracy zostają uwzględnione w regulaminie – niektóre z nich nie będą obciążone dodatkowymi kosztami, część zwrócona zostanie w formie oprocentowanych rat.
- Pracownicze Kasy Zapomogowo-Pożyczkowe
Warunkiem powstania PKZP jest inicjatywa co najmniej 10 pracowników, którzy zadeklarują chęć przynależności do funduszu. Członkowie kasy każdego miesiąca wpłacają kwoty, możliwe do pozyskania później w formie pożyczki z zakładu pracy. W przypadku świadczeń oferowanych przez fundusz PKZP, spłacane przez pracownika raty są nieoprocentowane.
Pożyczka z zakładu pracy – dla kogo?
Nie istnieją przepisy, które określałyby, komu przysługuje możliwość wnioskowania o pożyczkę zakładową. Konkretne warunki, definiujące odbiorcę oferowanych świadczeń, opisuje wewnętrzny regulamin firmy. W większości przypadków przedsiębiorcy wymagają minimalnego, sześciomiesięcznego okresu stażu pracy wnioskodawcy. Osoba ubiegająca się o pożyczkę z zakładu pracy powinna być świadoma, że raty odciągane będą bezpośrednio z wypłacanego wynagrodzenia.
Warto zastanowić się, czy takie rozwiązanie nie spowoduje odczuwalnego zachwiania miesięcznego budżetu. W przypadku pobrania pożyczki pracowniczej należy wziąć pod uwagę ryzyko związane z potencjalnym rozwiązaniem umowy. Jeżeli stosunek pracy zostaje przerwany, świadczeniobiorca nadal ma obowiązek spłaty należności względem firmy.
Potrzebujesz gotówki? TAKTO Finanse gwarantuje pewną pożyczkę na już
Na pożyczkę z zakładu pracy często decydują się osoby, które potrzebują pilnego zastrzyku pieniędzy. Istnieje jednak ryzyko, że firma odrzuci prośbę wnioskodawcy. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem są instytucje pozabankowe. W TAKTO Finanse oferujemy pożyczki o atrakcyjnym oprocentowaniu, udzielane bez zbędnych, czasochłonnych formalności. Skontaktuj się z naszym konsultantem i poznaj najdogodniejszą opcję ratalną dla siebie.
WRÓĆ