Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Pożyczki peer-to-peer – czym są i jak działają?

POŻYCZKI Opublikowano: 25.05.2022

Rynek finansowy nieustannie rozwija się o nowe produkty, wykorzystujące możliwości, jakie zapewnia niemal nieograniczony dostęp do internetu. Jedną z najbardziej zyskujących na popularności usług są tzw. pożyczki peer-to-peer, nazywane również pożyczkami społecznościowymi. Na czym polegają tego rodzaju zobowiązania finansowe? Kto powinien pochylić się nad tego typu rozwiązaniem? Zapraszamy do lektury.

Pożyczki peer-to-peer kreują oddolny rynek finansowy

Zyskujące zainteresowanie na całym świecie pożyczki peer-to-peer to forma udostępniania środków finansowych, w której osoby prywatne użyczają gotówki innym osobom prywatnym bez pośrednictwa instytucji finansowej. Jak działają pożyczki peer-to-peer? Cały proces odbywa się na dedykowanych platformach – osoba zainteresowana pozyskaniem środków wystawia ogłoszenie z prośbą o pożyczkę, określając jej przeznaczenie i wysokość. Inwestorzy podejmują decyzję względem zaprezentowanego wniosku, udzielając pożyczki na ustalony procent lub nie decydując się na przekazanie środków.

W teorii, pożyczki peer-to-peer zapewniają o wiele większą swobodę, niż miałoby to miejsce w przypadku kredytu bankowego – o finansowanie mogą ubiegać się osoby o nieuregulowanej historii pożyczkowej oraz niskiej zdolności kredytowej. Taka forma pożyczania pieniędzy może okazać się jednak wysoce ryzykowna dla pożyczkobiorcy, który może napotkać na problemy z odzyskaniem użyczonych pieniędzy.

Czy pożyczki peer-to-peer cieszą się w Polsce dużą popularnością?

To właśnie brak wystarczających zabezpieczeń (oraz nierzadko bierna postawa pośredniczącego w pożyczce portalu) sprawia, że pożyczki peer-to-peer w Polsce stanowią marginalną część sektora finansowego. Zdecydowana większość z działających na całym świecie usługodawców w zakresie social lending nie funkcjonuje w Polsce. Osoby, które są zainteresowane pożyczką prywatną, muszą korzystać z innych kanałów dotarcia do odpowiedniego pożyczkobiorcy.

Pożyczki peer-to-peer – na co powinniśmy uważać?

Choć koncepcja stojąca za pożyczkami społecznościowymi stanowi jeden z najbardziej interesujących trendów w branży finansowej, obecnie zdaje się być interesującą alternatywą przyszłości. Znikome ingerencja portali „p2p” sprawia, że tego typu pożyczki mogą okazać się problematyczne zarówno dla pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy – ponieważ ostateczna forma umowy pożyczkowej pozostaje w gestii obu zainteresowanych stron, należy samodzielnie upewnić się, że zaproponowane warunki (zwłaszcza dotyczące odsetek) są dla nas akceptowalne i zgodne z obowiązującym prawem.

Choć pożyczki od przedsiębiorstw finansowych wiążą się z większą liczbą procedur (związanych m.in. z weryfikacją historii i zdolności kredytowej), są one produktem dalece bardziej stabilnym, funkcjonującym w oparciu o obowiązujące prawo i jasno przedstawione wyliczenia, zaprezentowane w ogólnodostępnym kalkulatorze finansowym. Szukasz pożyczki długoterminowej, która nie zaskoczy Cię tajemniczymi gwiazdkami i trudnymi od zinterpretowania zapisami? Zapoznaj się z naszą ofertą – pożyczka TAKTO Finanse to nawet 12 000 złotych, które będziesz mógł spłacić w maksymalnie 42 ratyach, dostosowując pożyczkę do swoich potrzeb i możliwości.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni