Rynek finansowy nieustannie rozwija się o nowe produkty, wykorzystujące możliwości, jakie zapewnia niemal nieograniczony dostęp do internetu. Jedną z najbardziej zyskujących na popularności usług są tzw. pożyczki peer-to-peer, nazywane również pożyczkami społecznościowymi. Na czym polegają tego rodzaju zobowiązania finansowe? Kto powinien pochylić się nad tego typu rozwiązaniem? Zapraszamy do lektury.
Pożyczki peer-to-peer kreują oddolny rynek finansowy
Zyskujące zainteresowanie na całym świecie pożyczki peer-to-peer to forma udostępniania środków finansowych, w której osoby prywatne użyczają gotówki innym osobom prywatnym bez pośrednictwa instytucji finansowej. Jak działają pożyczki peer-to-peer? Cały proces odbywa się na dedykowanych platformach – osoba zainteresowana pozyskaniem środków wystawia ogłoszenie z prośbą o pożyczkę, określając jej przeznaczenie i wysokość. Inwestorzy podejmują decyzję względem zaprezentowanego wniosku, udzielając pożyczki na ustalony procent lub nie decydując się na przekazanie środków.
W teorii, pożyczki peer-to-peer zapewniają o wiele większą swobodę, niż miałoby to miejsce w przypadku kredytu bankowego – o finansowanie mogą ubiegać się osoby o nieuregulowanej historii pożyczkowej oraz niskiej zdolności kredytowej. Taka forma pożyczania pieniędzy może okazać się jednak wysoce ryzykowna dla pożyczkobiorcy, który może napotkać na problemy z odzyskaniem użyczonych pieniędzy.
Czy pożyczki peer-to-peer cieszą się w Polsce dużą popularnością?
To właśnie brak wystarczających zabezpieczeń (oraz nierzadko bierna postawa pośredniczącego w pożyczce portalu) sprawia, że pożyczki peer-to-peer w Polsce stanowią marginalną część sektora finansowego. Zdecydowana większość z działających na całym świecie usługodawców w zakresie social lending nie funkcjonuje w Polsce. Osoby, które są zainteresowane pożyczką prywatną, muszą korzystać z innych kanałów dotarcia do odpowiedniego pożyczkobiorcy.
Pożyczki peer-to-peer – na co powinniśmy uważać?
Choć koncepcja stojąca za pożyczkami społecznościowymi stanowi jeden z najbardziej interesujących trendów w branży finansowej, obecnie zdaje się być interesującą alternatywą przyszłości. Znikome ingerencja portali „p2p” sprawia, że tego typu pożyczki mogą okazać się problematyczne zarówno dla pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy – ponieważ ostateczna forma umowy pożyczkowej pozostaje w gestii obu zainteresowanych stron, należy samodzielnie upewnić się, że zaproponowane warunki (zwłaszcza dotyczące odsetek) są dla nas akceptowalne i zgodne z obowiązującym prawem.
Choć pożyczki od przedsiębiorstw finansowych wiążą się z większą liczbą procedur (związanych m.in. z weryfikacją historii i zdolności kredytowej), są one produktem dalece bardziej stabilnym, funkcjonującym w oparciu o obowiązujące prawo i jasno przedstawione wyliczenia, zaprezentowane w ogólnodostępnym kalkulatorze finansowym. Szukasz pożyczki długoterminowej, która nie zaskoczy Cię tajemniczymi gwiazdkami i trudnymi od zinterpretowania zapisami? Zapoznaj się z naszą ofertą – pożyczka TAKTO Finanse to nawet 12 000 złotych, które będziesz mógł spłacić w maksymalnie 42 ratyach, dostosowując pożyczkę do swoich potrzeb i możliwości.
WRÓĆ