Pożyczki społecznościowe, czy z angielskiego – social lending to popularne rozwiązanie za granicą, które w Polsce dopiero kiełkuje. Nie oznacza to jednak, że metoda ta nie jest warta rozważenia, jeśli znaleźliśmy się w pilne potrzebie finansowej. Sprawdzamy czym są pożyczki społecznościowe, jak je właściwie rozliczyć, a także – komu mogą się opłacić.
Pożyczki społecznościowe – co to takiego?
Pożyczanie pieniędzy dotychczas głównie było domeną banków i instytucji pozabankowych lub prywatnie – bliskich przyjaciół czy członków rodziny, jednak pożyczki społecznościowe burzą znane szyki. Jest to forma finansowania polegająca na kojarzeniu ze sobą osób, które potrzebują pieniędzy (czyli pożyczkobiorców) z prywatnymi osobami, które decydują się na udzielanie pomocy i czerpanie z tego tytułu profitów.
Social landing dzieje się na specjalnie do tego przeznaczonych platformach. Warto podkreślić, że tego typu pomoc finansowa nie podlega pod nadzór zewnętrznych instytucji, a także nie jest uregulowana przez przepisy prawa bankowego czy rekomendacje KNF (Krajowego Nadzoru Finansów), co może nieść za sobą pewne zagrożenia.
Warto jednak wiedzieć, że platformy do zaciągania pożyczek społecznościowych operują narzędziami, które pomagają pożyczkodawcom odzyskać pieniądze, jeśli dłużnik z jakiegoś powodu spóźnia się ze spłatą zobowiązania.
Czy pożyczka społecznościowa może się opłacać?
Założenia pomysłodawców idei social lendingu było takie, aby pożyczki społecznościowe opłacały się zarówno pożyczającym, jak i pożyczkobiorcom. Należy jednak podkreślić, że oprocentowanie tego typu zadłużenia nie jest jedynym kosztem, z jakim musi się liczyć przyszły dłużnik. Inne wydatki, które warto wymienić to m.in.:
- opłata serwisowa,
- prowizja jaką pobiera platforma,
- opłata za dodatkową weryfikację, jeśli okaże się niezbędna,
- opłata za ewentualne przedłużenie okresu kredytowania.
Zaletą tej formy kredytowania jest w pewnością szybki proces weryfikacyjny. Wystarczy zarejestrować się na wybranej platformie, przesłać wymagane informacje, m.in. imiona oraz nazwisko, numer PESEL, numer i serię dowodu osobistego, numer konta bankowego, numer telefonu, a także adres poczty elektronicznej.
W kolejnym kroku należy poczekać na weryfikację tożsamości. Po udanej rejestracji można określić wysokość potrzebnej kwoty pomocy, a także okres spłaty zadłużenia i wybrać najkorzystniejszą ofertę spośród wszystkich wyświetlonych pożyczek społecznościowych.
Pożyczka społecznościowa to nie rozwiązanie dla Ciebie? Postaw na TAKTO Finanse
Chcesz pożyczyć pieniądze, ale zależy Ci na w pełni bezpiecznym i nadzorowanym sposobie? Sięgnij po atrakcyjne finansowanie od TAKTO Finanse. Oferujemy nawet 12 tysięcy złotych, które rozłożymy na maksymalnie 40 – niskich i wygodnych do spłacenia rat. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły.
WRÓĆ