Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

PPK – czy warto dołączyć do tego programu?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 13.05.2021

Pracownicze Plany Kapitałowe to inicjatywa, która budzi w naszym kraju wiele emocji. Choć rządowe szacunki zakładały, że do nowo powstałego programu przystąpi około 75% uprawnionych osób. Rzeczywistość przedstawia się jednak zupełnie odwrotnie – aż trzech na czterech zapisanych odgórnie pracowników zdecydowało się na opuszczenie PPK. Czy warto z nich skorzystać? Zapoznaj się z poniższym artykułem i poznaj założenia tego programu.

 

Jak działają PPK? Czy warto przekazać tam swoje pieniądze?

Zadaniem PPK jest zapewnienie nowej możliwości długoterminowego oszczędzania pieniędzy, przeznaczonych docelowo na czas po 60 r.ż. Zasady jego działania są regulowane przez Ustawę o pracowniczych planach kapitałowych. Przystąpić mogą do niego wszystkie osoby pracujące, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu:

  • zatrudnione w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenia,
  • przebywające na urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym,
  • lub pobierające rozmaite świadczenia czy zasiłki.

Pracodawca wybiera jedną z dostępnych instytucji PPK i zakłada w niej indywidualne rachunki dla pracowników. Wynagrodzenie osób, które zdecydowały się pozostać w PPK, zostanie pomniejszone o część dochodu brutto, które zostanie przekierowana na ten rachunek – tam też wpływać będą środki od pracodawcy oraz coroczny dodatek z budżetu państwa.

Zgromadzone pieniądze zostaną zainwestowane w zróżnicowane fundusze, dopasowane do wieku uczestnika programu i szacowanego momentu przejścia na emeryturę. Choć znajdujące się na subkoncie środki można wypłacać co miesiąc, musimy liczyć się wówczas z utratą środków od państwa, zwrotem 30% wpłat poniesionych przez pracodawcę i koniecznością zapłacenia tzw. podatku Belki.

PPK – czy warto zostać w programie?

Skąd biorą się wątpliwości i nieufność względem Pracowniczych Planów Kapitałowych? Problemy z nakłonieniem pracowników do pozostania w inicjatywie PPK mają podłoże zarówno ekonomiczne, jak i polityczne.

Warto podkreślić, że Polacy bardzo nieufnie podchodzą do kwestii związanych z rządowym charakterem programu – wiele osób obawia się, że środki mogą zostać w przyszłości wcielone do budżetu państwa. Przewidywane w kalkulatorze PPK zyski opierają się o zwroty inwestycyjne, które są powiązane z (niemożliwą do przewidzenia) długoletnią kondycją rynku. Nie należy zapominać również o bezpośrednich skutkach przystąpienia do PPK, czyli doraźnej obniżce pensji, która jest odczuwalna szczególnie przy niższych wypłatach.

Dlaczego warto postawić na Pracownicze Plany Kapitałowe?

Choć wokół PPK narosło wiele wątpliwości i zastrzeżeń, warto pamiętać, że program ten cechuje się prostymi założeniami i znikomymi formalnościami. Tylko w PPK na oszczędności składa się zarówno pracownik, jak i pracodawca oraz państwo. Uczestnictwo w inicjatywie jest dobrowolne, a odejście z niej jest możliwe w każdym momencie. Co więcej, zapisy PPK przewidują wyjątki, w których zgromadzone pieniądze można podjąć w dowolnym momencie bez dodatkowych kosztów – składają się na nie m.in. wkład własny na kredyt hipoteczny czy przewlekła choroba.

Zapoznaj się z naszą ofertą

Pilnie potrzebujesz dodatkowych środków na nagłe wydatki? Wypełnij wniosek pożyczkowy w TAKTO Finanse – zapewniamy pożyczki długoterminowe o maksymalnej wysokości 12 000 zł, które rozkładamy w czasie na 42 niskie raty. Nie czekaj do 60 roku życia, aby móc cieszyć się pieniędzmi na wymarzone cele i skorzystaj z usług naszej firmy.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni