Właśnie straciłeś pracę lub czujesz, że za chwilę to się stanie? Spokojnie, to nie koniec świata. Z dobrym planem działania na pewno sobie poradzisz. Owszem, łatwo nie będzie, ale najważniejsze to się nie poddawać. Poniżej podpowiadamy kilka sposobów, niby oczywistych, ale może akurat coś Cię zainspiruje i pomoże.
Aktualne CV
To obowiązkowy pierwszy krok. Jeśli masz już CV, to koniecznie je zaktualizuj. Możesz też skorzystać z darmowego kreatora na stronie www.pracuj.pl. Pamiętaj, że życiorys to dla pracodawcy pierwszy kontakt z Tobą. Warto wypunktować najważniejsze informacje, wtedy zdecydowanie łatwiej jest się z nimi zapoznać i od razu widać, jakie masz doświadczenie. Nie zapominaj też o liście motywacyjnym, w nim masz okazję przedstawić swoją osobę szerzej, niekoniecznie tylko w formie suchych faktów.
Rodzina i znajomi
Roześlij wici wśród bliskich. Wiemy, że może być Ci trudno przyznać się do trudnej sytuacji zawodowej, ale czasami naprawdę warto. A może kuzyn lub koleżanka wie o wolnym etacie w swojej firmie i da Ci namiary?
Lokalna prasa
Niby sposób stary, ale często nadal skuteczny, zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie nie ma dużych firm, które stać na wykupienie ogłoszeń w najpopularniejszych portalach internetowych. Nie masz pojęcia jakich tytułów szukać? Podpytaj rodziców, dziadków lub starszych sąsiadów, oni pewnie nadal korzystają z tej metody pozyskiwania informacji o aktualnych wydarzeniach w regionie. A gdy już kupisz odpowiednią gazetę, od razu skieruj się do rubryki „Praca”.
Internet
Zaprzyjaźnij się ze stronami: www.pracuj.pl, www.gratka.pl, www.monsterpolska.pl, www.infopraca.pl, www.jobs.pl, gumtree.pl. Warto odwiedzać je codziennie, bo każdego dnia pojawia się na nich wiele nowych ofert. Koniecznie zapisz się też na newsletter, dzięki czemu interesujące Cię ogłoszenia będą spływały prosto na Twój e-mail. Wiele firm poszukuje też pracowników przez agencje pośrednictwa pracy, więc nie zapominaj o ich stronach, np.: www.adecco.pl, www.randstad.pl, www.hrk.pl.
Bezpośredni kontakt
Złap byka za rogi! Poszukaj na portalu www.pkt.pl lub www.zumi.pl interesujących Cię firm i skontaktuj się z nimi. Możesz zanieść CV osobiście (polecamy), wysłać je mailem lub po prostu zadzwonić. Postaraj się znaleźć konkretne osoby, które w danej firmie zajmują się rekrutacją, ułatwią Ci to z pewnością serwisy: www.goldenline.pl i www.linkedin.com. Wykorzystaj element zaskoczenia i zaprezentuj się z jak najlepszej strony. Nawet jeśli w danym momencie firma nie prowadzi rekrutacji, to z pewnością, jeśli zawitasz do niej osobiście, zostaniesz bardziej zapamiętany niż z samego papierka.
Urząd Pracy
A nóż widelec pomoże Ci Państwo. Odwiedź najbliższy Urząd Pracy, w którym możesz liczyć na: pośrednictwo pracy, doradztwo zawodowe, świadczenia aktywizacyjne, darmowe szkolenie, środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej i inne formy wsparcia. Adresy placówek sprawdzisz na www.urzedy-pracy.dic.pl. Zajrzyj także do Państwowej Centralnej Bazy Ofert Pracy: oferty.praca.gov.pl.
Życzymy Ci powodzenia i mocno trzymamy kciuki!
Masz przejściowe problemy finansowe? >>> Skorzystaj z pomocy TAKTO Finanse
WRÓĆ