Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Przewalutowanie kredytu – co należy o nim wiedzieć?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 18.10.2022

Zdaniem większości ekonomistów i analityków finansowych, pieniądze należy pożyczać w walucie, w której zarabiamy, dzięki czemu nasze zadłużenie staje się mniej podatne na wahania walutowe. Warto pamiętać, że kilkanaście lat temu kredyty w złotówkach były mniej dostępne niż te, zaciągane we frankach szwajcarskich. Z czego wynikała popularność tego typu umów? Dlaczego coraz więcej osób decydowało się na przewalutowanie kredytu? Zapraszamy do lektury.

Przewalutowanie kredytu w świetle problemów frankowiczów

Kredyty frankowe były szczególnie popularne w latach 2004 – 2010. Opracowane przez banki umowy jawiły się jako niezwykle atrakcyjne, a największą korzyścią dla potencjalnego kredytobiorcy miała być stabilność szwajcarskiej waluty. Frank szwajcarski w oczach finansistów wyróżniał się jako waluta odporna na rynkowe wahania, stanowiąca doskonały wybór w przypadku inwestycji o charakterze wieloletnim.

Analizując przyczyny popularności kredytów frankowych należy podkreślić, że wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej złotówka wzmocniła się. Silniejsza waluta przyczyniła się do wzrostu oprocentowania kredytów w PLN, a coraz większe grono osób zainteresowanych finansowaniem w rodzimej walucie napotykało na odmowną decyzję.

Przewalutowanie kredytu ucieczką przed rosnącymi ratami

Warto przy tym podkreślić, że w pierwszej dekadzie XXI wieku niewiele czynników wskazywało na konieczność przewalutowania kredytu. Kurs szwajcarskiego franka utrzymywał się na stałym, optymalnym poziomie w okolicach 2 złotych. Cena franka sprawiała, że kredyty oparte o tę walutę stanowiły odpowiedź na możliwości finansowe większości Polaków.

Sytuacja uległa jednak zmianie w 2015 roku, kiedy to Szwajcarski Bank Centralny zdecydował się odejść od polityki opartej o niskim kursie franka względem euro. Późniejszy krach walutowy spowodował, że wartość tej waluty drastycznie wzrosła, osiągając w pewnym momencie wartość nawet 5 złotych, a korzystny niegdyś kredyt szybko stał się prawdziwym brzmieniem dla polskich rodzin – możliwie korzystne przewalutowanie kredytu stało się jednym z najczęściej proponowanych rozwiązań.

Dlaczego przewalutowanie kredytu zyskało na popularności?

Udający się przed oblicze sądów frankowicze udowodnili, że umowy kredytowe we frankach zawierały tzw. klauzule abuzywne, czyli zapisy, które rażąco godziły w interes pożyczkobiorców. Na przestrzeni ostatnich lat osoby posiadające kredyt w obcej walucie wygrały wiele spraw sądowych. Prowadzone przez sądy działania miały wykazać, czy zapisy umów były sporządzone w sposób kompletny – dużą uwagę poświęcano również kwestii rzetelnego objaśniania kredytobiorcom skutków zaciągania kredytów w obcej walucie.

Wśród najczęściej przytaczanych przez adwokatów argumentów warto wymienić zarówno niezrozumiałe zapisy w umowach, jak i brak rzetelnego poinformowania zainteresowanych o ryzyku, z jakim wiąże się zaciągnięcie kredytów w obcej walucie. Ogłoszone przez sądy wyroki uwzględniały najczęściej rozwiązanie umowy kredytowej – bank zwracał klientowi wpłacone dotychczas raty (zarówno część kapitałową, jak i odsetkową), a klient miał oddać zaciągniętą kwotę bez prowizji, odsetek czy kosztów dodatkowych.

W jaki sposób przeprowadzić rozwiązanie bądź przewalutowanie kredytu?

Warto pamiętać, że unieważnienie czy przewalutowanie kredytu nie jest jednak procesem prostym – przed podjęciem jakichkolwiek kroków prawnych, posiadacze umów w tej walucie powinni skonsultować się z doświadczoną kancelarią adwokacką, specjalizującą się w tego typu sprawach. Wsparcie merytoryczne doświadczonych adwokatów z pewnością przybliży nas do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu i uwolnienia się od niekorzystnej umowy.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni