Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Przewalutowanie kredytu – co należy o nim wiedzieć?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 18.10.2022

Zdaniem większości ekonomistów i analityków finansowych, pieniądze należy pożyczać w walucie, w której zarabiamy, dzięki czemu nasze zadłużenie staje się mniej podatne na wahania walutowe. Warto pamiętać, że kilkanaście lat temu kredyty w złotówkach były mniej dostępne niż te, zaciągane we frankach szwajcarskich. Z czego wynikała popularność tego typu umów? Dlaczego coraz więcej osób decydowało się na przewalutowanie kredytu? Zapraszamy do lektury.

Przewalutowanie kredytu – co należy o nim wiedzieć?

Przewalutowanie kredytu w świetle problemów frankowiczów

Kredyty frankowe były szczególnie popularne w latach 2004 – 2010. Opracowane przez banki umowy jawiły się jako niezwykle atrakcyjne, a największą korzyścią dla potencjalnego kredytobiorcy miała być stabilność szwajcarskiej waluty. Frank szwajcarski w oczach finansistów wyróżniał się jako waluta odporna na rynkowe wahania, stanowiąca doskonały wybór w przypadku inwestycji o charakterze wieloletnim.

Analizując przyczyny popularności kredytów frankowych należy podkreślić, że wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej złotówka wzmocniła się. Silniejsza waluta przyczyniła się do wzrostu oprocentowania kredytów w PLN, a coraz większe grono osób zainteresowanych finansowaniem w rodzimej walucie napotykało na odmowną decyzję.

Przewalutowanie kredytu ucieczką przed rosnącymi ratami

Warto przy tym podkreślić, że w pierwszej dekadzie XXI wieku niewiele czynników wskazywało na konieczność przewalutowania kredytu. Kurs szwajcarskiego franka utrzymywał się na stałym, optymalnym poziomie w okolicach 2 złotych. Cena franka sprawiała, że kredyty oparte o tę walutę stanowiły odpowiedź na możliwości finansowe większości Polaków.

Sytuacja uległa jednak zmianie w 2015 roku, kiedy to Szwajcarski Bank Centralny zdecydował się odejść od polityki opartej o niskim kursie franka względem euro. Późniejszy krach walutowy spowodował, że wartość tej waluty drastycznie wzrosła, osiągając w pewnym momencie wartość nawet 5 złotych, a korzystny niegdyś kredyt szybko stał się prawdziwym brzmieniem dla polskich rodzin – możliwie korzystne przewalutowanie kredytu stało się jednym z najczęściej proponowanych rozwiązań.

Dlaczego przewalutowanie kredytu zyskało na popularności?

Udający się przed oblicze sądów frankowicze udowodnili, że umowy kredytowe we frankach zawierały tzw. klauzule abuzywne, czyli zapisy, które rażąco godziły w interes pożyczkobiorców. Na przestrzeni ostatnich lat osoby posiadające kredyt w obcej walucie wygrały wiele spraw sądowych. Prowadzone przez sądy działania miały wykazać, czy zapisy umów były sporządzone w sposób kompletny – dużą uwagę poświęcano również kwestii rzetelnego objaśniania kredytobiorcom skutków zaciągania kredytów w obcej walucie.

Wśród najczęściej przytaczanych przez adwokatów argumentów warto wymienić zarówno niezrozumiałe zapisy w umowach, jak i brak rzetelnego poinformowania zainteresowanych o ryzyku, z jakim wiąże się zaciągnięcie kredytów w obcej walucie. Ogłoszone przez sądy wyroki uwzględniały najczęściej rozwiązanie umowy kredytowej – bank zwracał klientowi wpłacone dotychczas raty (zarówno część kapitałową, jak i odsetkową), a klient miał oddać zaciągniętą kwotę bez prowizji, odsetek czy kosztów dodatkowych.

W jaki sposób przeprowadzić rozwiązanie bądź przewalutowanie kredytu?

Warto pamiętać, że unieważnienie czy przewalutowanie kredytu nie jest jednak procesem prostym – przed podjęciem jakichkolwiek kroków prawnych, posiadacze umów w tej walucie powinni skonsultować się z doświadczoną kancelarią adwokacką, specjalizującą się w tego typu sprawach. Wsparcie merytoryczne doświadczonych adwokatów z pewnością przybliży nas do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu i uwolnienia się od niekorzystnej umowy.


brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni

Odpowiedzialny Pożyczkodawca Takto Finanse Takto Finanse podlega pod Ustawę o Kredycie Konsumenckim