Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Rata balonowa – co to jest? Gdzie się ją stosuje?

POŻYCZKI Opublikowano: 07.06.2022

Zdecydowana większość oferowanych na raty produktów finansowych funkcjonuje w modelu rat stałych (np. pożyczki pozabankowe) lub rat mających (dostępnych przy kredytach hipotecznych). Na rynku finansowym występują również inne rodzaje miesięcznych płatności, takich jak stosowana powszechnie w przypadku kredytów samochodowych rata balonowa. Co to jest i jak wpływa ona na całkowity kształt kredytu? Zapraszamy do lektury.

Rata balonowa – co to jest?

Rata balonowa to oferta, na którą decydują się przede wszystkim osoby planujące zakup samochodu, które nie chcą korzystać z leasingu. Struktura takiego finansowania stanowi do pewnego stopnia odwrotność rat malejących, gdzie raty spada z każdym kolejnym miesiącem. Warto mieć jednak na względzie, że w przeciwieństwie do standardowej raty malejącej (która spada nieznacznie z każdym kolejnym miesiącem), rata balonowa oznacza w praktyce nie serię powoli rosnących płatności, lecz jedną wysoką podwyżkę przy ostatniej racie.

Do rzadkości nie należą sytuacje, w której ostatnia rata balonowa zaciągniętego na samochód kredytu wynosi nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu procent całkowitej wartości zobowiązania. Należy podkreślić jednak, że osoba, która zdecydowała się na tego rodzaju zobowiązanie, nie musi uiszczać całej obowiązującej kwoty. Jeszcze przed opłaceniem tzw. raty wykupowej może ona odsprzedać zakupione auto dealerowi po cenie rynkowej.

Jak prezentuje się struktura kredytu samochodowego przy racie balonowej?

Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego, nabywca samochodu, który chce skorzystać z możliwości raty balonowej, musi uiścić do banku kwotę stanowiącą równowartość ok. 10% wartości samochodu. Przez cały okres trwania umowy raty są stosunkowo niskie. Największa część spłaty przypada na ostatnią ratę – kupujący może uiścić ją w całości, rozłożyć na raty lub przeznaczyć na wkład własny do zakupu nowego samochodu.

Czy kredyt na zakup samochodu z pomocą raty balonowej to rozwiązanie opłacalne? Atrakcyjność takiego rozwiązania zależy przede wszystkim od przeznaczenia danego samochodu oraz planów pożyczkobiorcy. W sytuacji, w której nabywca auta chce zachować jak największą elastyczność, odkładając stopniowo pieniądze przez cały okres umowy, rata balonowa jawi się jako opłacalne rozwiązanie.

Należy pamiętać jednak, że nie jest to propozycja o najniższych na rynku kosztach całkowitych. Ponieważ źródłem zarobku banku, który udziela kredytu, jest tak naprawdę wyłącznie ostatnia rata balonowa, należy spodziewać się, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) będzie wynosić więcej, niż miałoby to miejsce w przypadku innych produktów finansowych.

Preferujesz stałą wysokość raty?

Szukasz pożyczki cechującej się stałą wysokością miesięcznej raty, dzięki której każdego miesiąca spłacasz powstałe zadłużenie? Zapoznaj się z ofertą TAKTO Finanse – zapewniamy nawet 12 000 złotych, które można podzielić na okres od 6 do 42 dogodnych dla pożyczkobiorcy rat. Już dziś zapoznaj się z kalkulatorem pożyczkowym TAKTO Finanse i zrealizuj przekładane od dawna plany.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni