Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Raty 0% - czy na pewno za darmo?

POŻYCZKI Opublikowano: 17.01.2018

Raty 0% - czy na pewno za darmo?Banki i firmy pożyczkowe nie są instytucjami charytatywnymi i nie dają nic za darmo. Musisz mieć tego świadomość i zawsze z rezerwą podchodzić do wszelkiego rodzaju promocji z darmowymi kredytami i ratami 0%. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy faktycznie takie rozwiązania są oferowane bez żadnych dodatkowych kosztów. Ale te koszty mogą być ukryte poza samym produktem finansowym, na przykład w cenie towaru, który kupujesz na raty.


Zero odsetek, zero prowizji…zero oszczędności?

 

Biorąc kredyt spłacasz go później z odsetkami. Ponosisz także koszty uruchomienia takiego kredytu, a czasem także ubezpieczenia, które jest Ci z góry narzucane. Dlatego jeśli masz możliwość zrobienia zakupów za gotówkę, nie ma sensu myślenia o jakichkolwiek ratach. Chyba że naprawdę będą to raty 0% - o promocyjnym oprocentowaniu wynoszącym 0%, jak i bez prowizji za udzielenie kredytu ratalnego. W takim przypadku kredyt jest darmowy – oznacza to, że kiedy zsumujesz wszystkie raty, otrzymasz kwotę, jaką zapłaciłbyś za zakup gotówką. Ale czy na pewno?

 

Otóż tego pewien być nie możesz. Na przykład dlatego, że przy zakupie na raty nie masz możliwości negocjowania ceny. A kupując za gotówkę – masz (inna sprawa, że raczej z niej nie korzystasz, ale może w końcu zaczniesz?). Oczywiście w takim momencie warto zamienić kredyt 0% na zakupy za gotówkę – i zaoszczędzić - pod warunkiem, że dysponujesz wolnymi środkami.

 

Z darmowymi kredytami jest jeszcze jeden problem – pojawiają się w ofercie konkretnego sklepu. Nie możesz z nim iść do innego, gdzie upatrzony sprzęt kosztuje mniej o kilka procent. Zanim więc w euforii zdecydujesz się na darmowy kredyt, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie towar nie jest dostępny w niższej cenie na przykład w sklepie internetowym (w takich sklepach też bywa oferowana sprzedaż ratalna, więc jeszcze nic straconego). Porównuj, przeliczaj. Szybko zorientujesz się, czy lepiej kupić na raty 0% w jednym sklepie, czy w drugim taniej za gotówkę.

 

Jeśli nie dysponujesz gotówką, opcja z ratami 0% jest bardzo dobrym wyjściem z sytuacji. Innym może być odłożenie zakupu w czasie – o ile to możliwe. Pamiętaj, że sprzęt szybko traci na swojej wartości, zwłaszcza gdy w sklepie pojawia się jego następca. Być może za kilka miesięcy będziesz mógł kupić go taniej niż dziś za gotówkę. Rozważ taką opcję. Czasem warto wstrzymać się z zakupem (a w tym czasie odłożyć trochę pieniędzy).

Sprawdź także, jakie błędy popełniasz przy oszczędzaniu https://zamalozarabiam.pl/bledy-popelniane-przy-oszczedzaniu

Potrzebujesz pożyczki? Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni