Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Rekordowa cena ropy. Jak wyglądają przewidywania eksperta na nadchodzące tygodnie?

DOM Opublikowano: 05.06.2022

Ciągle zmieniająca się cena ropy naftowej stanowi aktualnie niezwykle emocjonujący temat dyskusji pomiędzy kierowcami w Polsce. Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie ceny benzyny drastycznie poszybowały w górę, a rynek paliwowy rozpoczął notowanie rekordowych wyników finansowych. 20 czerwca na antenie Polsat News wyemitowano rozmowę z analitykiem portalu e-petrol, dr Jakubem Boguckim, który opowiedział o kolejnych, planowanych podwyżkach ceny ropy. Jak wyglądają przewidywania eksperta na nadchodzące tygodnie?

Czy cena ropy wzrośnie w okresie urlopowym?

W trzecim tygodniu czerwca zanotowano delikatne spadki ceny ropy, związane z podwyżką stóp procentowych i wzrostem produkcji surowca w USA. Tak długo wyczekiwane zmiany spotkały się z ogromnym entuzjazmem kierowców, planujących nachodzący okres urlopowy. Doktor Bogucki zaznaczył jednak, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się znaczących obniżek ceny ropy. „Zwykle okres letni jest czasem dużego zapotrzebowania na benzyny silnikowe” – przyznaje. Ekspert zauważył jednocześnie, że sezon wakacyjny powinien spotkać się ze stabilizacją na rynku paliwowym, nie notując kolejnych, odczuwalnych wzrostów cen.

 

Nadchodząca stabilizacja ceny ropy. Przewidywania eksperta

Jak podkreślił dr Bogucki, nadchodzące podwyżki cen paliw na pewno nie będą rosły tak szybko, jak jeszcze kilka tygodni temu. Aktualnie stabilizacji ulegają alternatywne kierunki dostaw ropy naftowej. „Wszystkie dane konsumpcyjne z ostatnich (…) miesięcy pokazują, że nie ma specjalnie zmiany, jeżeli chodzi o poziom zapotrzebowania Polaków na paliwa, nie ma masowej rezygnacji z samochodów (…)” – zauważa. Kierunek przekształceń na rynku paliwowym nie jest jednak procesem łatwym do przewidzenia. Już teraz kolejne czynniki wpływają na zmiany geopolityczne na świecie. Pojawiły się informacje o potencjalnym powrocie pandemii, przez co wizja ewentualnego lockdownu w państwach azjatyckich zaczyna wydawać się bardzo prawdopodobna. Chiny to kraj posiadający jedną z najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie. Nic więc dziwnego, że świat obawia się spowolnienia, jakie przyniósłby nawrót masowych zachorowań w Azji.  

Rządowa tarcza inflacyjna a cena ropy

Niespełna kilka tygodni temu podpisana została nowelizacja ustawy, przedłużająca działanie tarczy inflacyjnej. Jednym z postanowień rządu jest obniżenie stawki akcyzy na paliwa silnikowe do końca lipca. Dr Bogucki zauważa, że w porównaniu do krajów podobnie rozwiniętych gospodarczo, aktualna cena ropy w Polsce mogłaby być jeszcze wyższa. Według eksperta tarcza inflacyjna spełnia więc swoją rolę.

 

Sytuacja na rynku paliwowym ulegać może delikatnej poprawie. Do wizji długofalowego spadku ceny ropy należy jednak podchodzić z dystansem. Choć prognozy wydawać mogą się optymistyczne, nie zapowiada się na to, aby kierowcy zobaczyli w najbliższym czasie cenę, która nie oscylowałaby w granicach 8 złotych za litr benzyny.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni