Opracowany przez biuro informacji gospodarczej InfoMonitor raport, cytowany przez portal Bankier.pl, dostarcza niepokojących informacji na temat zaległości alimentacyjnych. Na przestrzeni jednego roku, wartość nieuiszczonych alimentów wzrosła z ok. 9,4 mld złotych do niemal 13,4 miliardów. Gigantyczny wzrost nieuregulowanych płatności o ponad 42% stanowi rekordowy odczyt od początku gromadzenia tychże danych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat kondycji finansowej dłużników alimentacyjnych.
Jakie są kluczowe informacje na temat zaległości alimentacyjnych w Polsce?
Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor wskazuje, że na przestrzeni jednego roku liczba dłużników alimentacyjnych wzrosła o ponad 41 tys. osób, osiągając całkowitą liczbę 278 624 osób. Odnotowany wynik oznacza wzrost o ponad 17% względem ostatnich 12 miesięcy. Ile wynosi przeciętna wartość 19alimentami wynosi obecnie aż 48 tysięcy złotych.
Zdecydowaną większość dłużników alimentacyjnych stanowią mężczyźni – odpowiadają oni za ok. 94% nieopłaconych należności. Z raportu InfoMonitor wynika, że problemy ze spłatą zobowiązań różnią się w zależności od wieku rodzica. W przypadku mężczyzn, największą część dłużników stanowią ojcowie w wieku od 45 do 54 lat. Największa grupa matek-dłużniczek znajduje się w przedziale wiekowym od 35 do 44 roku życia.
Jaka jest sytuacja materialna samotnych rodziców?
Szacunki wskazują, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia mogą upłynąć pod znakiem pogorszonej sytuacji materialnej rodzica samotnie wychowującej dziecko. Przeprowadzone przez BIG InfoMonitor analizy wskazywały, że zaledwie co 14 dziecko mogło liczyć na prezent mikołajkowy. Dane dotyczące prezentów wigilijnych są nieco bardziej optymistyczne – na gwiazdkowy podarunek może liczyć średnio co piąte dziecko.
Na problemy związane ze ściąganiem należnych alimentów wpływ ma również aktualna sytuacja gospodarcza, zdominowana przez wysoką inflację i postępującą drożyznę – na spowodowane tymi czynnikami problemy wskazało aż 41% ankietowanych. Jaka jest bieżąca sytuacja materialna respondentów, biorących udział w badaniu? Niemal 50% osób biorących udział w badaniu określiło swoją sytuację jako średnią – warto podkreślić jednak, że aż 37,7% zdefiniowało swój poziom życia jako skromną.
Na jaką pomoc mogą liczyć osoby samotnie wychowujące dziecko?
Tylko 8% osób biorących udział w badaniu zadeklarowało, że może liczyć na większe zaangażowanie byłego partnera w opiece nad swoim dzieckiem. Sytuacja ta prezentuje się nieco korzystniej w okolicy świąt Bożego Narodzenia i urodzin pociechy (odpowiednio 19 i 20% respondentów).
Wysokość alimentów może ulec zmianie
Osoby, które samotnie wychowują dziecko, powinny pamiętać, że wysokość przyznanych sądownie świadczeń alimentacyjnych nie jest przyznawana raz na zawsze – wraz z wiekiem dziecka zmieniają się potrzeby, związane z jego utrzymaniem, co może stanowić podstawę do rewaloryzacji raz przyznanego świadczenia. Aby móc ubiegać się o ponowne rozpatrzenie raz przyznanych alimentów, warto skontaktować się prawnikiem, który dostarczy wszelkich niezbędnych informacji na temat czekającej rodzica drogi sądowej.
WRÓĆ