Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Rozdzielność majątkowa a zdolność kredytowa – o czym powinieneś pamiętać?

POŻYCZKI Opublikowano: 22.06.2021

Kredyt hipoteczny to bez wątpienia jedno z najczęściej spotykanych zobowiązań finansowych, na jakie decydują się młode małżeństwa. Perspektywa rozpoczęcia wspólnego życia „na swoim” jest bardzo kusząca. Jednakże, otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej jest zależne od wielu czynników, takich jak osiągane dochody, obecne zobowiązania czy wiek. Czy na wysokość maksymalnego kredytu wpływa obecność (lub brak) intercyzy?

Rozdzielność majątkowa a zdolność kredytowa w świetle prawa

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie należy przede wszystkim ustalić, na czym polega rozdzielność majątkowa. Zgodnie z literą polskiego prawa, wraz z momentem ślubu majątki odrębne oraz wspólne stają się własnością obojga małżonków. Jeśli para nie chce takiego wariantu, musi ona podpisać umowę nazywaną intercyzą, w ramach której mąż i żona zachowują odrębne prawa majątkowe. W momencie, w którym zdecydują się podpisać taką umowę, nabywane od tej chwili dobra podlegają podobnym procedurom co umowy biznesowe.

Wbrew spotykanych czasem opiniom, intercyza nie służy wyłącznie zabezpieczeniu interesów bogatszego małżonka. Na krok ten często decydują się m.in. przedsiębiorcy, którzy odpowiadają za sukces swojej firmy własnym majątkiem. W momencie pojawienia się problemów z rentownością bądź długami nie muszą oni obawiać się o sytuację finansową partnera i dzieci.

Jak przebiega wnioskowanie o kredyt dla małżeństw z intercyzą?

W przypadku małżeństw z rozdzielnością majątkową kredyt może wziąć również jedno z małżonków – nie musi pytać o zgodę partnera, którego dochody nie są liczone do zdolności kredytowej. Zabieg ten jest czasem stosowany w przypadku bardzo dużej rozbieżności dochodowej pomiędzy małżonkami bądź w momencie, gdy jedno z nich nie pracuje. Nieuwzględniony w kredycie małżonek nie posiada wówczas praw do danej nieruchomości w przypadku rozwodu.

Warto pamiętać jednak, że obecność intercyzy nie wyklucza możliwości wnioskowania o wspólny kredyt. Podobnie jak w przypadku małżeństw o wspólnym majątku, najważniejszymi kryteriami stają się osiągane dochody, podjęte zobowiązania bądź liczba nieletnich dzieci na utrzymaniu. Należy mieć również na uwadze, że kredyt hipoteczny przy rozdzielności majątkowej musi być ściśle podzielony. Choć najczęściej stosowaną proporcją jest podział 50% na 50%, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wnioskować o podział bardziej adekwatny do osiąganych zarobków.

Rozdzielność majątkowa nie ogranicza możliwości finansowania

Obowiązujące przepisy otwierają małżonkom bez wspólnoty majątkowej wiele możliwości wnioskowania o kredyt. Warto podkreślić, że obecność intercyzy nie oznacza braku zaufania pomiędzy partnerami – to również sprytne narzędzie finansowe, które może zwiększyć zdolność kredytową bądź uchronić drugą połówkę przed potencjalnymi problemami z pieniędzmi.

Decydując się na rozdzielność majątkową należy pamiętać, że proces ten można przeprowadzić wyłącznie przy obecności notariusza. Intercyza może być sporządzona w dowolnym momencie i pozostaje dostępna również dla małżeństw z wieloletnim stażem.

Potrzebujesz szybkiej pożyczki?

Szukasz produktu finansowego, który pomoże Ci uporać się nagłymi wydatkami? Skorzystaj z naszej oferty – zapewniamy nawet 12 000 złotych podzielonych na 42 niskie raty, dzięki którym bez trudu zachowasz płynność domowego budżetu.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni