Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Rozliczenie PIT 2021 za 2020 rok – o czym powinieneś pamiętać?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 13.04.2021

Rozliczenie ubiegłorocznych dochodów to proces, w którym każdego roku wprowadzanych jest dużo większych i mniejszych zmian. Jakie nowości przynosi tegoroczny sezon podatkowy? W jaki sposób najprościej przesłać swoją deklarację PIT? Rozliczenie PIT 2021 za 2020 rok może być prostsze niż myślisz – wystarczy jedynie zapoznać się z przygotowanym przez nas artykułem.

Jak przeprowadzić rozliczenie PIT 2021 za 2020 rok?

Lwia część pracujących w Polsce osób rozlicza się za pośrednictwem deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT 28 lub PIT-28. Wymienione powyżej formularze podatkowe są przeznaczone dla zdecydowanej większości osób, pracujących w oparciu o umowę o pracę bądź umowy cywilnoprawnej, takiej jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie. Jeśli rozliczasz swoje dochody za pomocą jednej z wypisanych deklaracji, proces przekazania formularza będzie dla Ciebie prostszy niż kiedykolwiek – wystarczy skorzystać z udostępnionej przez Ministerstwo Finansów usługi Twój e-PIT.

Wejdź na stronę www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit, korzystając przy tym z:

  • profilu zaufanego,
  • e-dowodu osobistego,
  • bankowości elektronicznej,
  • aplikacji mobilnej mObywatel,
  • lub danych podatkowych, podanych w poprzednich deklaracjach (numeru PESEL lub NIP oraz kwoty przychodów z ubiegłego roku).

Jeśli Twój pracodawca dopełnił prawidłowo wszystkich formalności, związanych z przesłaniem informacji o Twoich dochodach, całość deklaracji powinna być uzupełniona automatycznie. Gdy zapoznasz się z treścią wygenerowanego formularza, masz prawo jej akceptacji, poprawy bądź usunięcia (i samodzielnego uzupełnienia). Warto pamiętać, że brak jakiejkolwiek reakcji będzie oznaczać, że deklaracja zostanie zaakceptowana automatycznie w ostatni dzień rozliczeniowy. Usługa Twój e-PIT nie przysługuje jeszcze osobom, które prowadzą działalność gospodarczą.

Rozliczenie PIT 2021 za 2020 rok – o czym powinieneś pamiętać?

Do kiedy należy złożyć rozliczenie PIT 2021 za 2020 rok?

Terminy złożenia deklaracji podatkowej za 2020 rok pozostają takie same, jak w latach ubiegłych (z wyjątkiem 2020 roku, kiedy epidemia koronawirusa wydłużyła ten termin do 1 czerwca). PIT-37, czyli najpopularniejszą deklarację podatkową, musimy złożyć do 30 kwietnia 2021 r. Warto pamiętać, aby rozliczenie PIT 2021 za 2020 przeprowadzić odpowiednio wcześniej – przytoczona powyżej data jest bowiem również ostatnim dniem na uregulowanie ewentualnej niedopłaty podatku.

Rozliczenie PIT 2021 za 2020 rok – co się zmieniło?

2020 rok przyniósł kilka istotnych zmian w aspektach podatkowych. Był to pierwszy rok, w którym przez cały rok odprowadzaliśmy podatek dochodowy w niższej stawce, wynoszącej 17% (zamiast 18%). Stawka ta przysługuje w sytuacji, w której dochody za ubiegły rok nie przekraczały 85 528 zł. W minionym roku wzrosły również koszty uzyskania przychodów, które wynoszą obecnie 3000 zł.

Wśród nowych ulg podatkowych warto wymienić możliwość odliczenia darowizn (zarówno pieniężnych, jak i gotówkowych), przeznaczonych na walkę z COVID-19. Miniony rok przyniósł również zerowy „PIT dla młodych”, czyli dla osób pracujących, które nie skończyły jeszcze 26. Roku życia. Warto pamiętać również o powszechnie znanych i stosowanych od lat ulgach, takich jak ulga prorodzinna, termomodernizacyjna, na internet czy rehabilitacyjna.

Czekasz na należny zwrot podatku?

Przytrafił Ci się pilny wydatek, a należny Ci zwrot podatku wciąż nie wpłynął na Twoje konto? Zapoznaj się z długoterminową pożyczką od TAKTO Finanse! Oferowany przez nas produkt finansowy może opiewać nawet na 12 000 zł, które zostaną podzielone na 40 niskich rat. Zapoznaj się z ofertą TAKTO Finanse i postaw na bezpieczną pożyczkę.


Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  

WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni

Odpowiedzialny Pożyczkodawca Takto Finanse Takto Finanse podlega pod Ustawę o Kredycie Konsumenckim