Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Rozliczenie PIT 2021 za 2020 rok – o czym powinieneś pamiętać?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 13.04.2021

Rozliczenie ubiegłorocznych dochodów to proces, w którym każdego roku wprowadzanych jest dużo większych i mniejszych zmian. Jakie nowości przynosi tegoroczny sezon podatkowy? W jaki sposób najprościej przesłać swoją deklarację PIT? Rozliczenie PIT 2021 za 2020 rok może być prostsze niż myślisz – wystarczy jedynie zapoznać się z przygotowanym przez nas artykułem.

Jak przeprowadzić rozliczenie PIT 2021 za 2020 rok?

Lwia część pracujących w Polsce osób rozlicza się za pośrednictwem deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT 28 lub PIT-28. Wymienione powyżej formularze podatkowe są przeznaczone dla zdecydowanej większości osób, pracujących w oparciu o umowę o pracę bądź umowy cywilnoprawnej, takiej jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie. Jeśli rozliczasz swoje dochody za pomocą jednej z wypisanych deklaracji, proces przekazania formularza będzie dla Ciebie prostszy niż kiedykolwiek – wystarczy skorzystać z udostępnionej przez Ministerstwo Finansów usługi Twój e-PIT.

Wejdź na stronę www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit, korzystając przy tym z:

  • profilu zaufanego,
  • e-dowodu osobistego,
  • bankowości elektronicznej,
  • aplikacji mobilnej mObywatel,
  • lub danych podatkowych, podanych w poprzednich deklaracjach (numeru PESEL lub NIP oraz kwoty przychodów z ubiegłego roku).

Jeśli Twój pracodawca dopełnił prawidłowo wszystkich formalności, związanych z przesłaniem informacji o Twoich dochodach, całość deklaracji powinna być uzupełniona automatycznie. Gdy zapoznasz się z treścią wygenerowanego formularza, masz prawo jej akceptacji, poprawy bądź usunięcia (i samodzielnego uzupełnienia). Warto pamiętać, że brak jakiejkolwiek reakcji będzie oznaczać, że deklaracja zostanie zaakceptowana automatycznie w ostatni dzień rozliczeniowy. Usługa Twój e-PIT nie przysługuje jeszcze osobom, które prowadzą działalność gospodarczą.

Do kiedy należy złożyć rozliczenie PIT 2021 za 2020 rok?

Terminy złożenia deklaracji podatkowej za 2020 rok pozostają takie same, jak w latach ubiegłych (z wyjątkiem 2020 roku, kiedy epidemia koronawirusa wydłużyła ten termin do 1 czerwca). PIT-37, czyli najpopularniejszą deklarację podatkową, musimy złożyć do 30 kwietnia 2021 r. Warto pamiętać, aby rozliczenie PIT 2021 za 2020 przeprowadzić odpowiednio wcześniej – przytoczona powyżej data jest bowiem również ostatnim dniem na uregulowanie ewentualnej niedopłaty podatku.

Rozliczenie PIT 2021 za 2020 rok – co się zmieniło?

2020 rok przyniósł kilka istotnych zmian w aspektach podatkowych. Był to pierwszy rok, w którym przez cały rok odprowadzaliśmy podatek dochodowy w niższej stawce, wynoszącej 17% (zamiast 18%). Stawka ta przysługuje w sytuacji, w której dochody za ubiegły rok nie przekraczały 85 528 zł. W minionym roku wzrosły również koszty uzyskania przychodów, które wynoszą obecnie 3000 zł.

Wśród nowych ulg podatkowych warto wymienić możliwość odliczenia darowizn (zarówno pieniężnych, jak i gotówkowych), przeznaczonych na walkę z COVID-19. Miniony rok przyniósł również zerowy „PIT dla młodych”, czyli dla osób pracujących, które nie skończyły jeszcze 26. Roku życia. Warto pamiętać również o powszechnie znanych i stosowanych od lat ulgach, takich jak ulga prorodzinna, termomodernizacyjna, na internet czy rehabilitacyjna.

Czekasz na należny zwrot podatku?

Przytrafił Ci się pilny wydatek, a należny Ci zwrot podatku wciąż nie wpłynął na Twoje konto? Zapoznaj się z długoterminową pożyczką od TAKTO Finanse! Oferowany przez nas produkt finansowy może opiewać nawet na 12 000 zł, które zostaną podzielone na 42 niskie raty. Zapoznaj się z ofertą TAKTO Finanse i postaw na bezpieczną pożyczkę.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni