Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Dobry zwyczaj – pożyczaj<br /> Byle rozsądnie

DOM OSZCZĘDZANIE POŻYCZKI Opublikowano: 12.11.2015

Pożyczanie pieniędzy nie jest złe. Pozwala zrealizować plany i marzenia, na które normalnie nie można sobie pozwolić. Ważne jednak, aby było przemyślane i uwzględniało nasze realne możliwości.Niektórzy ludzie jak ognia unikają pożyczania pieniędzy, twierdząc że to zło całego świata, a już zwłaszcza w przypadku instytucji oferujących pożyczki – „Zdziercy, którzy tylko czyhają na ludzkie nieszczęście i patrzą jak tu człowieka oszukać. Już wolę poprosić znajomych, bo im przynajmniej ufam”. I OK, jest to na pewno własny sposób na życie, tylko czy przystający do obecnych czasów?

 

Wraz z rozwojem cywilizacji nasze możliwości, a co za tym idzie, potrzeby ciągle rosną. Szeroka dostępność wszelakich produktów w sklepach, pędzący jak szalony postęp technologiczny. Z drugiej strony mamy sytuację na rynku pracy, która często nie zapewnia nam odpowiednich warunków do realizacji własnych planów. I niekoniecznie chodzi o egzotyczne wakacje czy nowy gadżet elektroniczny.

 

Są momenty kiedy brakuje nam gotówki na bardziej „normalne” potrzeby. I co wtedy? Kolejny raz odmówić czegoś sobie lub co gorsza bliskim? Zacząć odkładać i z utęsknieniem czekać aż się uzbiera, kiedy może się okazać, że potrzebujemy już czegoś zupełnie innego lub wymarzona rzecz nie jest już dostępna? Poprosić o wsparcie rodzinę lub znajomych i narazić się na nieporozumienia? Bo jednak pieniądze to bardzo delikatny temat, który zniszczył już niejedną przyjaźń. Każdy ma swoje metody.

 

My nie boimy się pożyczek, ale zawsze przestrzegamy pięciu zasad rozsądnego pożyczania:

1. Realnie oceń swoje potrzeby i możliwości

Oblicz, jaką kwotę miesięcznie możesz przeznaczyć na spłatę pożyczki, tak, aby wystarczyło Ci na wszystkie inne wydatki. Nie zakładaj, że po wzięciu pożyczki nagle będziesz w stanie odłożyć więcej, bo raczej na pewno tak nie będzie. Zawsze mogą się też pojawić nieoczekiwane wydatki, które nagle zepsują cały Twój misterny plan.

2. Dokładnie sprawdź firmę i warunki oferty

Wybierając instytucję oferującą Ci pożyczkę, zawsze sprawdź jej dane, spróbuj się skontaktować z doradcą oraz przejrzyj opinie o niej w Internecie. Jeśli firma nie udostępnia adresu swojej siedziby, pod podanym numerem telefonu odzywa się wyłącznie automatyczna sekretarka, a w sieci przeważają negatywne komentarze lub nie ma ich wcale, lepiej nie ryzykuj i zdecyduj się na inną ofertę. Zawsze zapoznaj się też dokładnie ze wszystkimi kosztami pożyczki, zarówno tymi podstawowymi, np. prowizja czy oprocentowanie, jak i opcjonalnymi: koszty monitów, opóźnienia w spłacie, itp. Każda firma ma obowiązek udostępnić takie informacje na swojej stronie www lub w oddziale. To najlepszy sposób na uniknięcie kontaktu z nieuczciwymi podmiotami, u których Twój dług urośnie nagle z 500 zł do kilku tysięcy.

3. Uważnie przeczytaj całą umowę

Zawsze bardzo uważnie zapoznaj się z treścią całej umowy pożyczkowej. Staraj się nie robić tego w obecności doradcy, który stwarza presję czasu. Znajdź chwilę, w której na spokojnie i w skupieniu sprawdzisz, czy zapisy w umowie (a zwłaszcza koszty, terminy spłat oraz opłaty dodatkowe) zgadzają się z tym, co przedstawiono Ci we wstępnej ofercie.

4. Spłacaj regularnie, a ewentualne problemy sygnalizuj od razu

Staraj się zawsze przestrzegać wyznaczonych w umowie terminów spłaty rat. To pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów oraz negatywnych wpisów w BIK lub BIG, które mogą w przyszłości uniemożliwić Ci skorzystanie z pomocy banku (np. kredyt mieszkaniowy) lub firmy pożyczkowej.
Jeśli jednak, z jakiejś ważnej przyczyny, nie jesteś w stanie spłacić długu w danym momencie, to od razu skontaktuj się z firmą, w której masz zaciągniętą pożyczkę. Dla pożyczkodawcy to będzie wyraźny znak Twojej dobrej woli i istnieje spora szansa, że dojdziecie wspólnie do rozwiązania, które pozwoli Ci przetrwać kryzys i spłacić zobowiązanie w późniejszym terminie bez przykrych tego konsekwencji.

5. Nie traktuj pożyczek jako regularne źródło finansowania

Zawsze dokładnie przemyśl czy kolejna pożyczka jest Ci naprawdę potrzebna i staraj się brać ją zawsze na konkretny cel, który chcesz lub musisz w danej chwili szybko zrealizować. Jeśli to możliwe, unikaj zaciągania zobowiązań na standardowe, codzienne wydatki. Wtedy bardzo łatwo jest uzależnić się od dodatkowego przypływu gotówki i traktować go, jako stały element budżetu domowego, bez którego wkrótce nie będziesz w stanie już normalnie funkcjonować.

 

Pożyczaj z głową! >>> Weź pożyczkę TAKTO Finanse dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwościOcena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni