Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to zestawienie kosztów, jakie pożyczkobiorca poniósłby w trakcie jednego roku trwania pożyczki. Wartości RRSO nie można jednak interpretować zerojedynkowo: im większa wartość, tym mniej opłacalna pożyczka. To, ile pieniędzy ostatecznie zostanie w Twojej kieszeni, zależy również od kilku innych czynników.
RRSO – co to jest i dlaczego należy zwracać na nie uwagę?
Wskaźnik RRSO to jeden z najbardziej miarodajnych wyznaczników opłacalności kredytu. Tych kilka cyfr z pewnością powie Ci więcej niż najbardziej chwytliwy slogan reklamowy. Dowiesz się z nich, ile wyniosą Cię poszczególne części składowe podjętej pożyczki oraz ile wynosić będzie ostateczna kwota do zwrotu.
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania z pewnością powie Ci znacznie więcej niż jej okrojona wersja, stopa oprocentowania. Jest to bowiem wartość składowa, uwzględniająca cały szereg rozmaitych kwot, które w pojedynkę mogą nie wydawać się przesadnie wysokie. Jednakże, ich połączenie w ramach RRSO może zaskoczyć niejednego pożyczkobiorcę.
Z czego składa się RRSO
Definicja RRSO, zawarta w Ustawie o kredycie konsumenckim, opisuje ją jako „całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku łącznym”. Na łączną wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania składa się kilka typów opłat.
Elementy składowe wartości RRSO
- opłata prowizyjna,
- opłata za udzielenie pożyczki,
- kwota odsetek,
- ubezpieczenie pożyczki,
- inne opłaty manipulacyjne.
Warto także mieć na uwadze fakt, że rozkład procentowy poszczególnych części składowych może być diametralnie różny u poszczególnych pożyczkodawców. Należy upewnić się, czy dana firma celowo nie reklamuje się najniższą wartością składową, podwyższając pozostałe. RRSO niweluje wpływ tego typu praktyk, przedstawiając realną wysokość zobowiązania.
Czy RRSO może wprowadzić Cię w błąd?
O ile Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wymierne kryterium opłacalności danej oferty, warto pamiętać, że najważniejszym wyznacznikiem jest całkowity koszt pożyczki oraz całkowita kwota do spłaty przez pożyczkobiorcę.
Nawet szczegółowo udokumentowane RRSO nie musi uwzględniać zapisów, związanych z formą spłaty zobowiązania. Najpopularniejszym rodzajem obłożenia ratalnego jest kwota liniowa, w której pożyczkobiorca co miesiąc spłaca część pożyczonej kwoty wraz z odsetkami.
Nie bagatelizuj innych formalności
Nawet obowiązek informowania o RRSO nie stanowi ochrony przed zakusami oszustów. Programy reporterskie nieraz poruszały sprawy, w których pożyczka została rozłożona na nierówne raty – w pierwszych miesiącach ich wysokość była niemal „bezodsetkowa”, ostatni miesiąc wiązał się z koniecznością uiszczenia dziesiątek tysięcy złotych.
Postaw na spokój ducha
Pożyczka długoterminowa od TAKTO Finanse to nie tylko gwarancja przejrzystych warunków umowy i niskich rat, które bez trudu dostosujesz do domowego budżetu. To również pewność, że podpisywana umowa będzie realizowana z poszanowaniem procedur i litery prawa.
TAKTO Finanse jest zrzeszone w ramach Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz jest dumnym posiadaczem Certyfikatu Audytu Etycznego, który gwarantuje, że proces pożyczkowy odbywa się zgodnie z przyjętymi normami.
WRÓĆ