Usprawnienie systemu kaucyjnego w Polsce to postulat, który od lat wnoszą do debaty publicznej organizacje zajmujące się edukacją i działaniami proekologicznymi. Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, latem 2022 roku przedstawił plan bezparagonowego systemu kaucyjnego, który ma wejść w życie w 2023 roku. Na czym polegają nowe regulacje? O tym w niniejszym artykule.
Ustawa o systemie kaucyjnym w Polsce
Resort klimatu pracuje nad ostatecznym kształtem ustawy o systemie kaucyjnym w Polsce i jest już na finiszu jak zapowiedział Wiceminister Ozdoba. System obejmie nie tylko standardowe butelki szklane, ale również opakowania po tzw. małpkach oraz puszki. Wiceszef MKiŚ zwracał również uwagę, że nowe regulacje wprowadzą metodę bez paragonów.
„Włączenie do systemu kaucyjnego szklanych butelek jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l ma pomóc rozwiązać problem zanieczyszczania środowiska tzw. małpkami. W przypadku nieobjęcia ich systemem kaucyjnym istniałoby też ryzyko przechodzenia producentów z butelek wielokrotnego użytku na jednorazowe, czego chcemy uniknąć.” – wyjaśnia Jacek Ozdoba.
Jak wynika z raportu firmy badawczej Synergion. Badania, strategie, branding – „Dokąd płynie mała wódka?”, statystycznie, codziennie 3 miliony obywateli kupuje tzw. małpki, czyli mocny alkohol w szklanych opakowaniach o pojemności do 200 ml. Objęcie ustawą tych butelek pozwoli skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem polskich ulic.
System kaucyjny w Polsce będzie polegał na zwróceniu konsumentom kaucji za opakowanie bez konieczności okazania paragonu, w momencie zwrotu odpadów bądź opakowań. Warto nadmienić, że placówki do 100 m kw. będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie, większe sklepy będą do niego zobowiązane, o ile posiadają produkty, w wymienionych w ustawie opakowaniach, na stanie.
Resort chce wprowadzić nowe ustalenia z dniem 14 stycznia 2023 roku.
System kaucyjny w Polsce, a regulacje w innych krajach
Nowy system kaucyjny w Polsce ma dogonić regulacje, już dawno wprowadzone w wielu innych, europejskich krajach. Systemy kaucyjne z powodzeniem funkcjonują w 12 państwach: Chorwacji, Danii, Holandii, Islandii, Finlandii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Litwie, Estonii, Słowacji i Łotwie, a prace w tym zakresie prowadzone są w kolejnych 15 państwach.
Jak zauważa przedstawicielka organizacji Teraz Środowisko: – System kaucyjny umożliwia osiągnięcie 90% poziomu selektywnej zbiórki opakowań po napojach. Zastosowanie systemu kaucyjnego widocznie zwiększa ilość zebranych surowców i przyczynia się do efektywnego recyklingu materiałowego. Już w trzecim roku funkcjonowania systemu ilość opakowań wprowadzanych do recyklingu w Polsce wyniesie 590 tys. ton. (obecnie ok. 386 tys.)
Poznaj sposoby na ekologię z TAKTO Finanse
Postawy proekologiczne to dla nas ważny temat. W TAKTO Finanse postanowiliśmy zaangażować się w akcję posadzimy.pl, która polega na przekazywaniu środków na zalesienie miejsc, w których drzewa nie rosną samoczynnie, lub takich, gdzie doszło do poważnych szkód w ekosystemie. Szczegóły programu dostępne są na stronie https://posadzimy.pl/.
WRÓĆ