Lepsza ochrona konsumentów i kontrola pozabankowego sektora rynku finansowego sprawiają, że pożyczki pozabankowe zyskują coraz więcej zwolenników, a korzystanie z nich jest równie bezpieczne, jak w przypadku kredytów oferowanych przez banki.
Firmy pożyczkowe to alternatywa dla banków, które dość restrykcyjnie podchodzą do wszelkiego rodzaju kredytów i pożyczek. Wokół nich narosło wiele mitów, związanych choćby z przekonaniem, że nie podlegają żadnemu nadzorowi, w związku z czym mogą bezkarnie działać na szkodę swoich klientów. Tymczasem, choć firmy z sektora pozabankowego - w przeciwieństwie do banków – nie podlegają Komisji Nadzoru Finansowego, ich funkcjonowanie reguluje Ustawa o Kredycie Konsumenckim i tzw. ustawa antylichwiarska.
Dodatkowo nad wysokimi standardami produktów i usług oferowanych przez sektor pozabankowy czuwa m.in. Związek Firm Pożyczkowych czy też Konferencja Przedsiębiorstwa Pożyczkowych w Polsce – jeśli chcesz mieć pewność, że właśnie z takich korzystasz, sprawdź, czy wybrana przez Ciebie firma figuruje na liście członków tych instytucji.
Pożyczki pozabankowe to idealne rozwiązanie, kiedy chcesz szybko otrzymać pieniądze (nawet w kilkanaście minut od złożenia wniosku) i przy spełnieniu minimum formalności. Zazwyczaj szanse na uzyskanie pożyczki nie maleją nawet wówczas, kiedy nie możesz się pochwalić pozytywną historią kredytową lub w BIK zapisana jest Twoja negatywna historia, a także jeśli banki już odmówiły Ci udzielenia kredytu na przykład ze względu na niedostateczną zdolność kredytową czy też niemożność spełnienia warunków umożliwiających pozytywne rozpatrzenie wniosku (np. brak umowy o pracę).
Firmy pożyczkowe często, podobnie jak banki, interesują się Twoją historią w BIK oraz dokładnie analizują Twoją sytuację finansową. Musisz pamiętać o tym, że robią to po to, aby nie wpędzić Cię w spiralę zadłużenia, z której będzie Ci ciężko wyjść. Często jednak pożyczają pieniądze jedynie na podstawie Twojego pisemnego oświadczenia o zarobkach.
Ze względu na łatwiejszy dostęp do usług firm pozabankowych, zanim podejmiesz decyzję o wzięciu pożyczki, dokładnie przemyśl, czy jesteś w stanie spłacić swoje zobowiązania w terminie. Nieprzemyślana decyzja może mieć poważne konsekwencje (niezależnie od tego, w którym sektorze pożyczasz pieniądze), ale jeśli wnikliwie przeanalizujesz swoje możliwości, możesz bezpiecznie skorzystać zarówno z kredytów bankowych, jak i pożyczek oferowanych przez sektor pozabankowy.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, gdzie pożyczyć pieniądze „na cito" >
Źródło: di.com.pl
Chcesz pożyczyć pieniądze? W TAKTO Finanse zrobisz to szybko i bezpiecznie.
WRÓĆ