Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Scoring BIK - co to jest?

POŻYCZKI Opublikowano: 24.04.2018

Scoring BIK - co to jest?

Kiedy ubiegasz się o kredyt lub pożyczkę, instytucja, do której się zwracasz, musi ocenić ryzyko związane z pożyczeniem Tobie pieniędzy. Ocenę opiera między innymi na podstawie Twojej zdolności kredytowej oraz na scoringu, czyli punktowej ocenie Twojej wiarygodności kredytowej, która weryfikowana jest w Biurze Informacji Kredytowej. Wyliczenia mają wpływ nie tylko na to, z jakim efektem zostanie rozpatrzony Twój wniosek. Zależą od nich także warunki, na jakich uzyskasz pożyczkę lub kredyt.

 

Wiarygodność kredytobiorcy określana jest na podstawie porównania jego profilu z profilem klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej jest on podobny do profilu osób rzetelnie spłacających swoje zobowiązania kredytowe, tym większa szansa, że i Ty podołasz podobnemu.

Twój profil tworzy Twoja historia kredytowa – wszystkie dane zgromadzone w BIK o kredytach i innych zobowiązaniach kredytowych – tych obecnych, jak i już spłaconych. Kluczowe znaczenie mają oczywiście informacje, czy spłacasz je w terminie czy z opóźnieniami. Scoring podwyższają kredyty i pożyczki spłacane terminowo, a obniżają opóźnienia w spłacie kredytów, jak również ilość takich zobowiązań, wysokość kwoty, z jaką zalegasz, długość opóźnienia, a także przekroczenie limitu kredytowego na karcie czy też kwota, na jaką został limit przekroczony.

 

Posiadanie dobrego scoringu to szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku o pożyczkę i możliwie najlepsze warunki jej przyznania. A jak wygląda Twój scoring BIK?

 

BIK może Ci przyznać od 192 do 631 punktów lub od 1 do 5 gwiazdek. Statystyczny Polak ma 4 gwiazdki. Niezły wynik. Możesz go dodatkowo  poprawić, jeśli wykażesz się kredytową aktywnością (pod warunkiem terminowego spłacania zobowiązań). Im dłuższa pozytywna historia kredytowa, tym statystycznie niższe ryzyko związane z udzieleniem Ci pożyczki.

 

Pamiętaj, że dane o opóźnieniach w spłacaniu zaciągniętych kredytów przechowywane są w bazie BIK przez 5 lat od momentu spłacenia zobowiązania. Gdy kredyt spłacasz w terminie, informacja o nim znika z rejestru w chwili jego spłaty, chyba że przy podpisaniu umowy o kredyt wyraziłeś zgodę na przetwarzanie przez BIK danych o spłaconych zobowiązaniach.

 

Jeśli nie ma po Tobie śladu w BIK (na przykład kiedy nie wyraziłeś zgody na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach lub też nie brałeś wcześniej kredytu), nie możesz podlegać ocenie wiarygodności kredytowej. Brak oceny nie jest dobrą wiadomością dla potencjalnego pożyczkodawcy. Dlatego też warto budować swoją pozytywną historię w BIK, a robisz to za każdym razem, kiedy bierzesz kredyt lub pożyczkę i terminowo spłacasz swoje zobowiązanie. 

 

Zwróć uwagę, że choć scoring jest przygotowywany przez BIK, to jednak decyzja o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku lub jego odrzuceniu należy do firmy, w której ubiegasz się o pożyczkę.

 

Przeczytaj także jak poprawić zdolność kredytową >

 

Źródło: bik.pl jakoszczedzacpieniadze.pl

Spotkałeś się z odmową pożyczki?  Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni