Kiedy ubiegasz się o kredyt lub pożyczkę, instytucja, do której się zwracasz, musi ocenić ryzyko związane z pożyczeniem Tobie pieniędzy. Ocenę opiera między innymi na podstawie Twojej zdolności kredytowej oraz na scoringu, czyli punktowej ocenie Twojej wiarygodności kredytowej, która weryfikowana jest w Biurze Informacji Kredytowej. Wyliczenia mają wpływ nie tylko na to, z jakim efektem zostanie rozpatrzony Twój wniosek. Zależą od nich także warunki, na jakich uzyskasz pożyczkę lub kredyt.
Wiarygodność kredytobiorcy określana jest na podstawie porównania jego profilu z profilem klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej jest on podobny do profilu osób rzetelnie spłacających swoje zobowiązania kredytowe, tym większa szansa, że i Ty podołasz podobnemu.
Twój profil tworzy Twoja historia kredytowa – wszystkie dane zgromadzone w BIK o kredytach i innych zobowiązaniach kredytowych – tych obecnych, jak i już spłaconych. Kluczowe znaczenie mają oczywiście informacje, czy spłacasz je w terminie czy z opóźnieniami. Scoring podwyższają kredyty i pożyczki spłacane terminowo, a obniżają opóźnienia w spłacie kredytów, jak również ilość takich zobowiązań, wysokość kwoty, z jaką zalegasz, długość opóźnienia, a także przekroczenie limitu kredytowego na karcie czy też kwota, na jaką został limit przekroczony.
Posiadanie dobrego scoringu to szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku o pożyczkę i możliwie najlepsze warunki jej przyznania. A jak wygląda Twój scoring BIK?
BIK może Ci przyznać od 192 do 631 punktów lub od 1 do 5 gwiazdek. Statystyczny Polak ma 4 gwiazdki. Niezły wynik. Możesz go dodatkowo poprawić, jeśli wykażesz się kredytową aktywnością (pod warunkiem terminowego spłacania zobowiązań). Im dłuższa pozytywna historia kredytowa, tym statystycznie niższe ryzyko związane z udzieleniem Ci pożyczki.
Pamiętaj, że dane o opóźnieniach w spłacaniu zaciągniętych kredytów przechowywane są w bazie BIK przez 5 lat od momentu spłacenia zobowiązania. Gdy kredyt spłacasz w terminie, informacja o nim znika z rejestru w chwili jego spłaty, chyba że przy podpisaniu umowy o kredyt wyraziłeś zgodę na przetwarzanie przez BIK danych o spłaconych zobowiązaniach.
Jeśli nie ma po Tobie śladu w BIK (na przykład kiedy nie wyraziłeś zgody na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach lub też nie brałeś wcześniej kredytu), nie możesz podlegać ocenie wiarygodności kredytowej. Brak oceny nie jest dobrą wiadomością dla potencjalnego pożyczkodawcy. Dlatego też warto budować swoją pozytywną historię w BIK, a robisz to za każdym razem, kiedy bierzesz kredyt lub pożyczkę i terminowo spłacasz swoje zobowiązanie.
Zwróć uwagę, że choć scoring jest przygotowywany przez BIK, to jednak decyzja o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku lub jego odrzuceniu należy do firmy, w której ubiegasz się o pożyczkę.
Przeczytaj także jak poprawić zdolność kredytową >
Źródło: bik.pl jakoszczedzacpieniadze.pl
Spotkałeś się z odmową pożyczki? Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.
WRÓĆ