Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Świadomy konsument - czy warto nim być?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 04.10.2017

Świadomy konsument - czy warto nim być?Trudno być świadomym konsumentem w czasach, kiedy skazany na pośpiech wpadasz do sklepu jak po ogień, a przez kasy przelatujesz jeszcze szybciej.

 

Dokonywanie świadomych wyborów wymaga czasu, zatrzymania się nie tylko przy sklepowej półce po to, by dokładnie przyjrzeć się cenom i gramaturze czy wykonaniu produktu.

 

Świadomego konsumenta interesuje także polityka firmy, wpływ jej działalności na środowisko, warunki zatrudnienia, jakie oferuje swoim pracownikom i cała reszta rzeczy, które nie są wypisane na etykiecie. Codziennie taki konsument staje przed trudnymi wyborami. Czy warto zatem nim być?

Dla siebie

Bądź świadomym konsumentem dla siebie. Dzięki temu możesz zmienić swoje złe nawyki żywieniowe. Wystarczy wnikliwe spojrzenie na rewers etykiety i szybko może Ci przejść ochota na Twoją ulubioną przekąskę nafaszerowaną konserwantami. Szybko odkryjesz, że nie tylko konserwanty są niepożądanymi w żywności składnikami. Tłuszcze trans, syrop glukozowo-fruktozowy, aspartam i inne dodatki do żywności, na które wcześniej nie zwracałeś, będą do Ciebie aż krzyczeć z etykiet. Po co to sobie robić? Przecież łatwiej wyboru dokonywać na przykład sugerując się ceną lub estetyką opakowania. Łatwiej, ale mniej zdrowo. A właściwie bardzo niezdrowo.

Dla świata

Czy kupując zwykły płyn do kąpieli warto zastanawiać się, jaki ma to wpływ na środowisko? Można się nie zastanawiać, udawać, że się nie wie o haniebnym procederze testowania kosmetyków na zwierzętach. Ale jeśli obchodzi Cię los zwierząt, możesz dołożyć swoją cegiełkę do działań zmierzających do jego poprawy.

 

Nie tylko zwierzęta padają ofiarą konsumpcjonizmu. Wycinka lasów deszczowych, wyzysk pracowników, zanieczyszczenie powietrza, gleby i wód. Każdy z nas ma w tym swój niemały udział. Możesz mieć mniejszy. A gdyby tak każdy choć trochę bardziej świadomie spojrzał na dokonywane przez siebie wybory konsumpcyjne, można by wiele zmienić, prawda?

Stać Cię na to

Powiesz: Idea świetna, ale nie stać mnie na bycie świadomym konsumentem. Prawda jest taka, że na wiele rzeczy teoretycznie Cię nie stać. A ich sobie nie odmawiasz, prawda? Poza tym nie musisz zmieniać dosłownie wszystkiego. Zmień jedną, dwie rzeczy. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na przykład na kupowanie mięsa od lokalnego rolnika, wypasającego swoje krowy na zielonych łąkach, po prostu ogranicz spożycie mięsa na rzecz warzyw strączkowych.

 

Dla innych rzeczy nawet nie musisz szukać zamienników. Na przykład rezygnując z kremu czekoladowego na kanapce oszczędzisz sobie porcji wątpliwej renomy tłuszczu palmowego i zaoszczędzisz nawet kilkanaście złotych na jednym słoiku. Jak zatem widzisz, na świadomej konsumpcji można nawet zyskać.

Poznaj swoje prawa

Zaoszczędzić możesz jeszcze więcej, kiedy jesteś konsumentem świadomym swoich praw. Na przykład prawa do reklamacji towaru z tytułu rękojmi w ciągu dwóch lat od dokonania zakupu. Albo też prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość. Twoje prawa są chronione przepisami prawnymi, więc masz do nich… pełne prawo.

Zobacz więcej o zasadach reklamacji >

Świadomość pustego portfela psuje Ci plany zakupowe? Zapełnij go w TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni