Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Święta na chilloucie – możliwe?

DOM OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 07.11.2015

Święta powinny być czasem spokoju i radości, a nie stresu i bieganiny. Zapewnij sobie przyjemne święta już teraz.Co roku scenariusz wygląda podobnie.

Najpierw od września z utęsknieniem czekamy na Święta, w listopadzie z radością podziwiamy kolejne ozdoby bożonarodzeniowe na ulicach i w sklepach, słuchamy z rozrzewnieniem kolęd w radio, a później budzimy się w grudniu i dajemy (a raczej musimy dać) się porwać całej świątecznej gorączce. Ogromne zakupy w marketach, prezenty na ostatnią chwilę i wszędzie mnóstwo coraz bardziej zestresowanych ludzi. A do tego wszystkiego przerażenie za każdym razem, gdy sięgamy do portfela.

 

Później: uff, najgorsze mam za sobą, ale zaraz zaraz, przecież trzeba porządnie wysprzątać całe mieszkanie, ugotować 12 potraw, przygotować się na ewentualną wizytę teściów i wujka Zenka, no i koniecznie odwiedzić rodziców, kuzyna Tomka i ciocię Wiesię, bo inaczej się obrażą.
I co dalej? Przychodzą święta i mijają tak szybko, że nawet nie zdążysz się obejrzeć, a Ty czujesz, że nie masz już na nic siły. A przed Tobą jeszcze Sylwester i cały następny rok pracy i stresów.

 

Tym razem zrób to inaczej!

 

Spisz listę zadań

Wieczorem, po pracy i gdy dzieci zasną, weź czystą kartkę i zapisz na niej wszystkie czynności, które musisz wykonać w związku ze świętami: kupno prezentów, choinki i nowych ozdób, sprzątanie, zakupy, gotowanie, przyjmowanie i odwiedzanie bliskich, itp., itd.

Zaplanuj wydatki

Przypomnij sobie, ile wydaliście w grudniu zeszłego roku i latach poprzednich. Zastanów się czy to była wystarczająca kwota i zrealizowaliście wszystkie plany, czy może na coś zabrakło? Przy każdej pozycji ze „Świątecznej listy zadań” zapisz budżet potrzebny na jego zrealizowanie. Przypomniały Ci się nowe wydatki? Dopisz tę pozycję na liście. Na koniec podsumuj wszystkie koszty. Dużo, prawda?

Ułóż plan działania

Sporą część zadań z listy możesz wykonać, lub się chociaż do nich przygotować, już w listopadzie albo nawet jeszcze wcześniej. Zastanów się i podziel czynności na miesiące, biorąc pod uwagę budżet, tak aby oprócz wysiłku i czasu, rozłożyć również wydatki.

Wybierz prezenty

Dlaczego by już teraz nie rozejrzeć się za prezentami dla bliskich? I nie czekać na ostatnia chwilę, kiedy wszystko jest już przebrane i kupujesz pierwszą lepszą rzecz, aby mieć cokolwiek. Jeśli odpowiednio wcześnie zainteresujesz się tematem, możesz cześć prezentów kupić na spokojnie przez Internet, gdzie jest dużo większy wybór oraz bardzo często niższe ceny.
Nie masz pomysłu na prezent dla konkretnej osoby? Teraz masz jeszcze sporo czasu, aby porozmawiać z nią lub wypytać jej bliskich i podarować jej coś naprawdę trafionego, a nie kolejną parę skarpetek czy oklepany zestaw kosmetyków. Możesz także na spokojnie poszukać inspiracji w Internecie.

Opracuj menu

Pomyśl wcześniej, co przygotujesz na wigilijną kolację i kolejne świąteczne dni. A może masz chęć wypróbować wreszcie jakiś nowy przepis od znajomego lub znaleziony w Internecie? Tylko pewnie znów będziesz robić zakupy na ostatnią chwilę i z rozmachu oraz wygody zdecydujesz się na standardowe produkty.
Przygotuj całe świąteczne menu wcześniej i zrób do niego listę zakupów. Następnie listę podziel na produkty świeże (np. mięso, owoce, warzywa), do kupienia przed samym przygotowaniem oraz te z dłuższym terminem przydatności (cukier, mąka, napoje, bakalie, itp.),  które możesz kupić dużo wcześniej i które spokojnie poczekają do świąt. Przy okazji załapiesz się na więcej promocji w marketach :) Dzięki temu przed samymi świętami, kiedy zawsze jest największy tłok i najdłuższe kolejki, Tobie wystarczy jedna krótka wizyta w pobliskim markecie.

Rozłóż sprzątanie

Na pewno w Twoim mieszkaniu są pomieszczenia i miejsca, z których korzystasz rzadko i takie, które nie wymagają cotygodniowego sprzątania. Spiżarnia? Szafa z kurtkami? Poddasze? Nie zostawiaj całego sprzątania na raz. Rozłóż je na mniejsze „kawałki” i rozplanuj na 2 miesiące przed świętami. Będziesz potrzebować wtedy mniej czasu na jedną „rundę” i łatwiej będzie Ci się zmotywować, aby ją zacząć. Nie zapomnij też obdarować misjami porządkowymi reszty domowników, niech też poczują „magię świąt” :)

Ustal wizyty

Co roku szykujesz masę jedzenia „w razie gdyby”? Stresujesz się tym, że znajomy z dziećmi odwiedzi Cię niespodziewanie i zaburzy świąteczny spokój? Słabo Ci na myśl o kolejnej męczącej objazdówce po rodzinie? Porozmawiaj wcześniej z bliskimi i przyjaciółmi. Ustalcie, kto, kogo i kiedy odwiedzi. Dzięki temu zminimalizujesz niespodzianki, nie przygotujesz za dużo lub za mało jedzenia oraz będziesz mieć szansę na zaplanowanie chociaż jednego dnia błogiego lenistwa.

 

Nie chcesz się martwić o finanse przed świętami? >>> Weź pożyczkę TAKTO FinanseOcena: 4.9/5 ( 5 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni