Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Rozszyfrowujemy symbole na metkach

DOM Opublikowano: 30.08.2017

Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania wyglądały dłużej jak nowe, sprawdź, co oznaczają hieroglify na ich wewnętrznych metkach. Trzymanie się zaleceń producenta co do zasad prania, suszenia i prasowania odzieży zdecydowanie przedłuża jej żywotność, co wpływa nie tylko na Twój wygląd, ale także stan Twojego portfela.

 

Znaczenie symboli na metkach ubraniowych

 

Symboli jest więcej, objaśnienia tych rzadziej pojawiających się na metkach znajdziesz na stronie www.persil.pl.

Pranie dobrze zrobione

Poza znajomością symboli na metkach warto wiedzieć, że:

- Podana na metkach temperatura oznacza maksymalną dopuszczalną temperaturę prania (piorąc w wyższej, ryzykujesz zdeformowanie odzieży czy też szybsze blaknięcie kolorów) – ale jeśli ubrania nie są mocno zabrudzone, pierz je w niższych temperaturach. Z kolei ręczniki, bieliznę czy skarpetki dobrze jest zawsze wyprać „porządnie”.
- Jeśli Twoje ubrania wymagają tylko odświeżenia – wybieraj dla nich krótkie programy
- Delikatne programy są nie tylko dla delikatnych tkanin – jeśli nie masz na spodniach czy koszulce silniejszych zabrudzeń, po co brutalnie traktować rzeczy?
- Segreguj pranie według kolorów (osobno białe i jasne kolory, osobno czerwone i ciemne) i zasad prania – czasem może być kłopotliwe nazbierać całą pralkę czerwonych rzeczy, ale te możesz wyprać razem z ciemnymi
- Wysokie obroty przy wirowaniu nie wpływają dobrze na tkaniny, które szybciej się niszczą, a dodatkowo bardziej gniotą i trudniej je wyprasować. 800 obrotów powinno w zupełności wystarczyć, by odwirować wodę bez szkody dla ubrania (chyba że producent zaleca cykl prania delikatnego – wówczas wybierz 600 obrotów na minutę).
- Pełny załadunek pralki nie oznacza jej maksymalnego zapchania. Oczywiście im więcej do niej wepchasz, tym ekonomiczniej, ale tylko z pozoru – ubrania będą bardziej pogniecione, stracisz więc więcej czasu (a także pieniędzy) przy ich prasowaniu. Może się okazać, że z powodu przepełnienia nie wszystkie zabrudzenia zostały w praniu usunięte i będziesz musiał ponownie włączyć pralkę.
- Suszenie ubrań w suszarce bębnowej generuje koszty, których możesz uniknąć susząc w sposób tradycyjny – jeśli masz wybór, zawsze lepiej wybrać drugą opcję.
- Szybciej i łatwiej wyprasujesz ubrania, które przed rozwieszeniem do schnięcia „wytrzepiesz” – ostrożnie jednak z wszelkiego rodzaju swetrami – niektóre trzeba traktować delikatnie bez narażania na rozciąganie, a często także suszyć na płasko, na przykład rozkładając na ręczniku.
- Wieszając pranie zwróć uwagę, bo było jak najbardziej rozprostowane – zaprocentuje to łatwiejszym prasowaniem.
- W słońcu pranie schnie szybciej, ale dla ochrony kolorów warto przewrócić ubrania na drugą stronę.

Oglądaj metki przed kupnem

Oglądasz metkę z ceną przed zakupem ubrania? Zerknij też na tą wewnętrzną. Może się okazać, że pielęgnacja odzieży ze względu na materiał, z jakiego ta została wykonana, będzie kłopotliwa. Pamiętaj, że każde czyszczenie chemiczne kosztuje (kwoty rzędu od kilkunastu złotych za koszulę do kilkudziesięciu złotych za płaszcz czy kurtkę) i wymaga od Ciebie przywiezienia i odebrania ubrań z pralni.

 

Zobacz, jak jeszcze warto zadbać o swoją szafę >

Wybierasz się na większe zakupy odzieżowe? Weź pożyczkę z TAKTO Finanse i ubierz całą rodzinę od stóp do głów.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni