Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

TAKTO Finanse ostrzega: oszustwo „na Orlen”

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 01.08.2022

W jednym z poprzednich artykułów na naszym blogu opisywaliśmy najczęściej stosowane metody wyłudzeń pieniędzy w internecie. Wśród oszustów szczególną popularnością cieszyły się wszelkiego rodzaju autoboty, kradzieże wizerunku znanych osób publicznych czy podszywanie się pod instytucje publiczne. W dzisiejszym wpisie poruszymy temat oszustwa „na Orlen”, którego popularność na przestrzeni ostatnich miesięcy znacząco wzrosła.

Na czym polega oszustwo „na Orlen”?

Mechanizmy stojące za tzw. oszustwem „na Orlen” nie różnią się od najczęściej stosowanych metod wyłudzeń za pośrednictwem internetu. Pierwszym działaniem oszustów są zazwyczaj kampanie w internecie, które zachęcają do zainteresowania się inwestycją w akcje giełdowe spółki. Reklamy gwarantują nam stabilny zysk i obiecują uchronić nasz dorobek przed galopującą inflacją.

Po podaniu danych kontaktowych na portalach, do których prowadzą poszczególne reklamy, możemy oczekiwać na kontakt od naszego „doradcy”, który poprowadzi nas przez proces rejestracji w portalu inwestycyjnym. Później nadchodzi czas na pierwszą wpłatę, wynoszącą zazwyczaj około 1 000 złotych. Gdy tylko przelejemy pieniądze, cały „serwis inwestycyjny” zacznie świecić się na zielono, pokazując nasze gigantyczne zarobki.

Skuszeni perspektywą ogromnego zysku, decydujemy się na wpłatę kolejnych środków. W procederze tym czynny udział biorą również nasi „doradcy”, którzy informują nas o niezwykle korzystnej koniunkturze lub niespodziewanej okazji, powołując się przy tym na rzekome znajomości.

Kiedy dowiadujemy się, że zostaliśmy oszukani?

Problemy zaczynają się w momencie, gdy zdecydujemy się upłynnić nasze wirtualne zyski. Złodzieje uniemożliwiają ten proces, stosując kilka sprawdzonych sposobów:

Blokadę konta

Nasze konto inwestycyjne zostało uznane za podejrzane – utraciliśmy możliwość wypłaty środków, a jedyną możliwością odblokowania konta jest… wpłacenie dodatkowych środków w ramach przelewu uwierzytelniającego.

Dodatkową prowizję

Planując wypłatę środków możemy dowiedzieć się, że doradcom inwestycyjnym przysługuje dodatkowa premia, której z niewiadomych powodów nie mogą pobrać ze środków znajdujących się na platformie. Rozwiązaniem tego problemu jest – rzecz jasna – dodatkowy przelew, przez który stracimy jeszcze więcej środków.

Tajemnicze błędy na stronie

Inna, często spotykana metoda, nie zapowiada żadnych trudności z wycofaniem środków – „błędy techniczne” pojawiają się dopiero na ostatnim kroku, a platforma zachęca do spróbowania ponownie w późniejszym terminie. Oczywiście, serwis nigdy nie zaczyna funkcjonować prawidłowo, a kontakt z serwisem w końcu się urywa.

Jak rozpoznać fałszywe kampanie reklamowe?

Choć portale takie jak Facebook mają w obowiązku usuwać reklamy stanowiące próbę oszustwa, nowe fanpage wyłudzaczy pojawiają się bez przerwy. Na jakie detale warto zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać?

  • podrobione logo – łudząco podobne do oryginału, różniące się jednak od niego drobnymi detalami,
  • nazwa profilu – często z literówkami i innymi błędami ortograficznymi,
  • zdjęcie wykorzystywane w reklamie – nierzadko zawierają fotomontaże ze znanymi osobistościami świata sportu czy polityki,
  • fałszywe informacje – często zawierające nietypową składnię i wiele literówek,
  • linki w treści – prowadzą one do fałszywych podstron,
  • szata graficzna – odbiegająca od standardów Orlenu,
  • odzew na portalu społecznościowym – obecność negatywnych komentarzy i reakcji użytkowników.

Weryfikujmy napotkane treści

Popularność oszustw na „akcje Orlenu” wynika przede wszystkim z niestabilnej sytuacji na rynkach paliwowych i żerowaniu na naszych obawach. W niedalekiej przyszłości oszuści z pewnością obiorą za cel kolejną spółkę państwową bądź prywatną, stosując prawdopodobnie identyczny mechanizm.

Zasady działania przekrętu „na Orlen” zostały już wielokrotnie i bardzo dokładnie opisane – zachowajmy szczególną ostrożność i nie powielajmy błędów innych internautów. Uczulajmy również znane nam osoby starsze oraz mniej zaznajomione z realiami cyberprzestrzeni, chroniąc ich oszczędności i cenny czas, oszczędzając przy tym wielu nerwów.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni