Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Tani ogródek na balkonie

KUCHNIA DOM OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 07.06.2017

Ogródek warzywny na blokowisku lub w ścisłym centrum miasta? Dlaczego nie! Ogródek warzywny na blokowisku lub w ścisłym centrum miasta? Dlaczego nie! Jeśli nie mieszkasz bezpośrednio przy ruchliwej ulicy,  możesz na swoim balkonie stworzyć zielony azyl i zbierać własne plony. Warzywa i zioła w balkonowych skrzynkach to świetna alternatywa dla kwiatów – mogą bowiem jak one zdobić balkon, a jednocześnie trafiać na Twój talerz.

Ogródek na balkonie - dlaczego warto?

- Warzywa i zioła, odpowiednio dobrane do warunków panujących na Twoim balkonie i troskliwie pielęgnowane będą apetyczną ozdobą
- Masz dostęp do świeżych ziół i warzyw – nie musisz kupować ich w sklepie
Zrywasz dokładnie tyle, ile potrzebujesz – nic się nie zmarnuje!

Z balkonu na talerz

Na swoim balkonie możesz posadzić przeróżne warzywa i zioła. Z warzyw wybieraj te, które nie mają sporych korzeni, bo przecież będziesz je uprawiać w skrzynkach i donicach, a nie w gruncie.

 

Przy wyborze warzyw kieruj się nie tylko preferencjami kulinarnymi, ale też weź pod uwagę jak wiele słońca możesz zaoferować roślinom. Większość warzyw lubi stanowiska słoneczne lub takie, które są dobrze doświetlone. Jeśli nie możesz swoim warzywom takich zapewnić, zamiast nich posadź zioła. Dobrze w cieniu czuć się będą:

- mięta

- pietruszka

- szałwia

- szczypiorek (z cebulki dymki)

- majeranek

- tymianek

 

Wymienione wyżej zioła oczywiście świetnie będą rosły także na stanowiskach słonecznych, ale i w cieniu powinny dać sobie radę – zwłaszcza mięta, wprost stworzona do zacienionych miejsc.

 

Jeśli chcesz, aby warzywa i zioła miały więcej światła, pomaluj ściany balkonu na jasny kolor. Skrzynki, zamiast stawiać na podłodze balkonu, warto zawiesić na ścianie – dzięki takiemu zabiegowi możesz zapewnić roślinom lepsze warunki do wzrostu.

Pomidorki koktajLOVE

Na pewno w miejscach dobrze słonecznych warto posadzić pomidorki koktajlowe, które nie tylko wdzięcznie wyglądają, ale też szybko rosną i długo owocują. Do wyboru masz wiele odmian, które różnią się wielkością, kształtem i kolorem owoców, a także rozmiarami, jakie osiągnie krzew. Na swój balkon wybierz odmiany karłowe.

Kiedy sadzić

Pomidorki można sadzić od drugiej połowy maja, kiedy Twoje sadzonki nie będą już narażone na przymrozki, a Ty na straty. Rozsadę kup w sklepie ogrodniczym. Na jedną tradycyjną skrzynkę balkonową wystarczą maksymalnie 3 sadzonki, więc koszty posadzenia pomidorków są naprawdę niskie.

Co jeszcze warto wiedzieć przy sadzeniu pomidorów

Wybierz dość ciężkie doniczki, ponieważ wyrośnięte krzaczki pomidorów mogą zostać łatwo przewrócone przez wiatr. Zwróć uwagę na ich kolor – im jaśniejszy, tym bardziej będzie odbijał światło, zmniejszając ryzyko przegrzania rośliny.

 

Nie musisz kupować specjalnej ziemi do warzyw – pomidorki poradzą sobie także w tej uniwersalnej. Na spód doniczki połóż kawałek skórki od banana (to świetne źródło potasu, który bardzo dobrze wpływa na wzrost pomidorów).

 

Przy przygotowywaniu skrzynek nie zapomnij  o drenażu, czyli warstwie umożliwiającej odpływ wody i dostęp świeżego powietrza do korzeni roślin. Możesz go wykonać wsypując na spód skrzynki warstwę kamyków.

Jak pielęgnować pomidory?

- Podlewaj pomidory raz dziennie – dość obficie, rano lub wieczorem. Strumień wody kieruj bezpośrednio na ziemię, a nie na liście pomidorów – w przeciwnym wypadku u Twoich roślin może się rozwinąć choroba grzybicza.

- Usuwaj przyrosty boczne, by roślina lepiej owocowała, zamiast rozwijać części zielone.

- Regularnie nawoź pomidorki - rośliny w skrzynce balkonowej mają ograniczoną ilość składników odżywczych i mineralnych – musisz im je dostarczać, jeśli chcesz cieszyć się obfitymi plonami. Zamiast wydawać pieniądze na nawóz, wykorzystaj skórki od banana – wysusz je, rozkrusz, zmieszaj z wodą. Po kilku dniach wykorzystaj do podlania krzaczków.

- Jeśli zdecydujesz się jednak na produkt ze sklepu, do zasilania ziół i warzyw wybierz nawóz naturalny (bio). 

- Pomidory nie potrzebują zapytania przez pszczoły – są wiatropylne, więc doskonale obejdą się bez owadów. Dla pewności, że Twoja roślina zaowocuje, od czasu do czasu delikatnie potrząśnij gałązki z kwiatami.

 

Poza pomidorami, możesz na ogródku posadzić cukinię i ogórki (ogórki jednak w innych niż pomidory skrzynkach, bo warzywa te nie lubią swojego towarzystwa). Zobaczysz, jak wiele satysfakcji przynosi posiadanie własnego ogródka, kiedy cieszy od nie tylko oczy, ale i podniebienie.

 

Źródło: e-ogrody.pl, poradnikogrodniczy.pl

Potrzebujesz gotówki na gruntowną przemianę swojego balkonu? Zapytaj o pożyczkę w TAKTO Finanse.

 

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni