Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Tania pożyczka – jaki podatek zostanie nałożony na umowę pożyczkową?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 27.07.2020

Zgodnie z treścią Ustawy z dn. 9.09.2000 o podatku od czynności cywilnoprawnych, udzielenie pożyczki wiąże się z koniecznością uiszczenia stosownego podatku. Jego wysokość wynosi 0,5% kwoty będącej przedmiotem umowy, a pojawienie się nieuregulowanego zobowiązania należy zgłosić przy pomocy formularza PPC-3.

Pozabankowa pożyczka – jaki podatek przyjdzie Ci zapłacić?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to opłata, na którą możemy natrafić przy wielu rozmaitych inwestycjach. Wśród najczęściej napotykanych okoliczności, w których należy zapłacić PCC, warto wyróżnić m.in. zakup samochodu czy mieszkania, choć od obu typów transakcji istnieją pewne wyjątki.

Pożyczanie gotówki jest jedną z czynności, od której przyjdzie nam uiścić podatek PCC. Warto mieć jednak na względzie, że przepisy wyróżniają pewne odstępstwa od obowiązujących przepisów. Zwolnieniu z podatku podlegają te pożyczki, które zostały zawarte z podmiotem świadczącym takie usługi zawodowo (jak TAKTO Finanse).

Rodzinna pożyczka. Jaki podatek uszczupli Twoje konto?

Pożyczki pomiędzy najbliższą rodziną podlega zasadom zbliżonym do darowizn, o których pisaliśmy w jednym ze wcześniejszych wpisów. Ustawa precyzyjnie określa maksymalne kwoty bezpłatnej pożyczki pomiędzy członkami poszczególnych grup podatkowych oraz wymogi formalne, których spełnienie pozwoli uniknąć nam tzw. sankcyjnej stawki podatku w wysokości 20%.

Wyjątki od podatku PCC

Jednym z najczęściej występujących zwolnień od podatku PCC jest przynależność obu stron umowy do tzw. I grupy podatkowej, w której znajdują się:

  • żona lub mąż,
  • zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki),
  • wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie),
  • rodzeństwo,
  • pasierb lub pasierbica,
  • zięć lub synowa,
  • ojczym lub macocha.

Jeśli pożyczkobiorca zawiera umowę pożyczkową z osobą z powyższej grupy, wartość zobowiązania zwolnionego z podatku może wynosić maksymalnie 9637 zł. Warto również pamiętać, że zwolnienie z podatku następuje wyłącznie wtedy, gdy limit ten nie został przekroczony na przestrzeni pięciu ostatnich lat.

Czy można uniknąć podatku powyżej kwoty?

Istnieje szereg okoliczności, w których przytoczony limit może okazać się niewystarczający. Jedną z najpopularniejszych przyczyn podjęcia pożyczki od najbliższej rodziny jest zakup własnego mieszkania lub szybkie zdobycie brakujących środków na wkład własny.

Ponieważ wymagana na ten cel kwota wynosi zazwyczaj co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych, pożyczka na wkład własny często znacząco przekracza 9367 zł. Pożyczka na cele mieszkaniowe może obyć się bez opodatkowania – fakt otrzymania środków należy jednak zgłosić do urzędu skarbowego za pośrednictwem druku PCC-3.

Możliwość bezodsetkowej pożyczki bezpośrednio od rodziny to bardzo korzystne rozwiązanie. Niestety, nie jest ono dostępne dla każdego. W sytuacji kryzysowej nie wahaj się skorzystać z nieopodatkowanej pożyczki od TAKTO Finanse. Pozabankowa pożyczka naszej firmy może opiewać nawet na 12 000 zł. Kwotę tą można rozłożyć na 42 niskie raty, które bez trudu wpasują się w domowy budżet.

 

 

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni