Stało się! Za wysoka pożyczka, nieudana inwestycja, niespodziewane problemy i Twoja finansowa reputacja leci na łeb na szyję. Czy to oznacza, że już nigdy żadna instytucja finansowa nie spojrzy na Ciebie jak na wiarygodnego Klienta? To zależy…
Ale najpierw odrobina teorii czyli czym różni się BIG od BIK i który z nich to lista dłużników.
Biuro Informacji Kredytowej to instytucja gromadząca dane o historii kredytowej Klientów banków i innych instytucji kredytowych (Klienci indywidualni i firmy), zarówno te negatywne o opóźnieniach lub braku spłaty zadłużenia, jak i pozytywne o regularnym spłacaniu należności. Więc lista dotyczy nie tylko dłużników i ogranicza się do informacji o kredytach, a to nie jedyne zobowiązania z jakimi można zalegać.
Prawdziwe rejestry dłużników to BIG czyli Biura Informacji Gospodarczej, które mamy w Polsce trzy: BIG InfoMonitor S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. oraz Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. i trafiają do nich zgłoszone przez wierzycieli firmy z zadłużeniem powyżej 500 zł oraz osoby prywatne zalegające z kwotą większą niż 200 zł przez okres dłuższy niż 60 dni. W tym wypadku zaległość może dotyczyć dowolnego zobowiązania, np. rachunku za gaz, kablówkę czy telefon komórkowy.
Jakie skutki ma trafienie na listę dłużników?
Konsekwencją pojawienia się na liście dłużników jest przede wszystkim utrudnione lub całkiem niemożliwie zaciągniecie kolejnego kredytu lub pożyczki. Instytucje finansowe sprawdzają wiarygodność swoich potencjalnych Klientów właśnie w bazach BIK i BIG. I z jednej strony chronią swoje interesy, ale z drugiej także nie pogarszają sytuacji dłużnika, który już problemy finansowe ma i bardzo szybko mógłby wpaść w spiralę zadłużenia. Ale nie tylko banki mogą odmówić współpracy. Problemem okaże się także kupienie czegoś na raty lub popisanie nowej umowy z operatorem komórkowym.
Jak zniknąć z listy dłużników?
Jest jeden niezawodny sposób: spłacić zadłużenie. Wtedy obowiązkiem wierzyciela jest zgłoszenie tego faktu do firmy prowadzącej rejestr dłużników, która usuwa wpis. Jeśli nie zrobi tego sam, powinieneś wystąpić do niego z żądaniem wykonania tego. W przypadku nieaktualnych informacji na Twój temat oraz wtedy, kiedy trafiłeś na listę dłużników niesłusznie, masz też możliwość zgłoszenia reklamacji do firmy prowadzącej rejestr, która musi dokładnie zbadać sprawę i wprowadzić odpowiednie zmiany lub usunąć wpis.
Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku BIK, ponieważ tam nie ma opcji usunięcia wpisu i Twoja historia spłacania kredytów i pożyczek jest cały czas widoczna. Może to niestety powodować trudności w kontaktach z bankami, ale istnieją też firmy, które spojrzą na Ciebie łaskawym okiem (np. TAKTO Finanse), jednak tutaj także pod warunkiem wcześniejszego uregulowania wszystkich zaległości.
Miałeś przejściowe problemy, ale już wszystko spłaciłeś? >>> Sięgnij śmiało po pożyczkę TAKTO Finanse
WRÓĆ