BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, został powołany w 1997 roku przez Związek Banków Polskich. Gromadzi, przechowuje oraz przetwarza informacje o zobowiązaniach i historii kredytowej klientów banków i SKOKów, a także firm pożyczkowych. To nic innego, jak zbiorowa pamięć banków, w której każdy kredytobiorca lub potencjalny właściciel kredytu zostawia swój ślad.
Baza BIK to dla banków kopalnia wiedzy o swoim kliencie. Informacje w niej zawarte mają wpływ na ocenę ryzyka ponoszonego przez bank przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie kredytu. Mogą być podstawą do podniesienia oprocentowania czy też zażądania dodatkowego zabezpieczenia kredytu. W najgorszym przypadku Twoja historia kredytowa może być przyczyną odrzucenia wniosku.
Co dokładnie znajduje się w bazie danych BIK?
W bazie BIK przechowywane są informacje na temat posiadanych przez Ciebie zobowiązaniach kredytowych – tych obecnych, jak i spłaconych, informacje o otwartych rachunkach kredytowych i stanie zadłużenia. Ponadto w bazie BIK są oczywiście Twoje dane osobowe.
Jak długo dane są przechowywane?
Jeśli spłacasz swoje zobowiązania w terminie (lub opóźnienie nie było dłuższe niż 60 dni), informacje związane z kredytem przetwarzane są do momentu jego wygaśnięcia. Później zostają przenoszone do bazy danych statystycznych. Takie dane mogą być udostępnione bankom w celu poświadczenia Twojej pozytywnej historii kredytowej, o ile wyrazisz na to pisemną zgodę.
Jeśli jednak nie spłacałeś w terminie rat kredytu (a dokładniej – jeśli opóźnienie jest dłuższe niż 60 dni), dane będą przechowywane jeszcze przez 5 lat po wygaśnięciu zobowiązania (o ile bank poinformował Cię o przetwarzaniu danych po zamknięciu zobowiązania bez Twojej zgody).
Dlatego warto nie bagatelizować sprawy i pamiętać o terminowej spłacie zaciągniętych kredytów, a przede wszystkim dobrze przemyśleć decyzję o wzięciu kredytu.
Czy można poprawić swoją historię kredytową?
Jeśli chcesz poprawić swoją historię w BIK, zacznij od spłacenia wszystkich zaległości, a nowe zobowiązania zawsze spłacaj w terminie. Przy wypełnianiu wniosku o kredyt warto pamiętać o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach – wówczas banki będą miały wgląd w historię dobrze spłacanych kredytów.
Kto ma wgląd w Twoje dane w BIK?
W Twoje dane w bazie BIKu mają wgląd banki i SKOKI. Jeśli wyrazisz na to zgodę, Twoje dane mogą zostać także udostępnione firmom pożyczkowym. Ty również masz prawo dostępu do tych danych (nie częściej niż raz na pół roku).
Czy można „wyczyścić” dane w BIKu?
Nie ma możliwości usunięcia negatywnej historii z bazy BIKu, a firmy oferujące takie „czyszczenie” danych bazują tak naprawdę na niewiedzy klientów. Negatywna historia będzie widniała w bazie przez 5 lat od wygaśnięcia zobowiązania, pozytywna – do czasu jego obowiązywania i dłużej, jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. Jedyne dane, które możesz „wyczyścić” to te związane z pozytywną historią, odwołując ww. zgodę (ale po co, skoro budują Twoją wiarygodność).
Usunąć możesz również dane wprowadzone błędnie lub omyłkowo. Można to zrobić osobiście, bez konieczności zlecania takiego działania jakiejkolwiek firmie. Aby to zrobić, zwróć się do instytucji, która te błędne dane wprowadziła, a nie do BIKu, który jest jedynie ich administratorem.
Co warto wiedzieć, zanim pożyczysz pieniądze? Sprawdź >
Źródło: bankier.pl poradnikprzedsiebiorcy.pl bik.pl
Niechlubna historia w BIKu blokuje Ci dostęp do kredytu? Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.
WRÓĆ