Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Ustawa antylichwiarska 2022 – czy doszło do zmian w przepisach?

POŻYCZKI Opublikowano: 15.03.2022

Ustawa antylichwiarska funkcjonuje w Polsce od 20 lutego 2006 r. Na przestrzeni minionych lat zapisy tego dokumentu podlegały licznym zmianom, związanym m.in. z pandemią COVID-19. W jakim celu powstała ustawa antylichwiarska? Jakie ograniczenia nakłada ona na polski rynek pożyczkowy? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym nakreślamy najważniejsze zadania tej ustawy.

Na czym polega ustawa antylichwiarska?

Ustawa antylichwiarska została na wprowadzona w celu ochrony kredytobiorców, którzy byli narażeni na skrajnie niekorzystne zapisy umów w kredytach bankowych – w perspektywie czasu nierzadko musieli zwrócić bankom ponad 200% zaciągniętych środków. Zgodnie z zapisami ustawy, odsetki od zaciągniętych zobowiązań nie mogły przekraczać czterokrotności stopy lombardowej, ustanowionej przez Narodowy Bank Polski.

W kolejnych latach akt ten przeszedł kilka istotnych modyfikacji – pojawił się w nim zapis na temat ograniczenia do 10% wartości pożyczki tzw. kosztów pozaodsetkowych oraz zapis na temat przesunięcia terminu spłaty zadłużenia. Obniżeniu do 5% kwoty zobowiązania uległy także maksymalne koszty chwilówek, udzielanych na mniej niż 30 dni.

Ustawa antylichwiarska 2022 – co może ulec zmianie?

Prace nad nową wersją ustawy rozpoczęły się 26 stycznia 2022 roku, a sam jej projekt został przyjęty przez Radę Ministrów 30 października 2021 roku. Nowelizacja ma wprowadzić szereg zmian do wielu ustaw, związanych z sektorem finansowym, takich jak: kodeks cywilny, kodeks karny, ustawa o kredycie konsumenckim, kodeks postępowania cywilnego oraz prawo bankowe.

Najważniejszym założeniem projektem jest ustanowienie maksymalnego pułapu kosztów odsetkowych i pozaodsetkowych. Dla sektora pożyczek, całkowita wartość kosztów odsetkowych miałaby stanowić mniej niż 25% wartości danej pożyczki. Obniżeniu mają ulec również zawarte w ustawie o kredycie konsumenckim pozaodsetkowe koszty kredytu. Zmiana ta jest przewiduje obniżenie limitu ze 100% wartości udzielanego kredytu do 45%.

Zaproponowane rozwiązania mają na celu ochronić pożyczkobiorców przed wpadnięciem w spiralę długów – wielokrotnie opisywanym przez nas zjawiskiem, w którym przyparty do muru dłużnik decyduje się spłacić jedną pożyczkę za pomocą drugiej. Warto podkreślić również, że na podobne rozwiązania czeka również rynek lombardowy, który nie został do tej pory objęty stosownymi przepisami. Przewiduje się jednak, że Ministerstwo Finansów w niedługim czasie zaproponuje rozwiązania zabezpieczające interesy klientów.

Postaw na wiarygodnego pożyczkodawcę

Nieustannie pracujemy nad tym, aby pożyczka od TAKTO Finanse spełniała nie tylko oczekiwania naszych klientów. Podkreślamy również, że oferowane przez nas produkty finansowe są w pełni zgodne z obowiązującą literą prawa – przestrzegamy wszystkich zapisów ustawy o kredycie konsumenckim, posiadamy również tytuł Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy oraz Certyfikat Audytu Etycznego. Jesteśmy również zrzeszeni w Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Już dziś zapoznaj się z naszym kalkulatorem pożyczkowym i złóż wniosek o pożyczkę o wartości nawet 12 000 złotych, podzieloną na nawet 42 niskie raty, które będziesz mógł przeznaczyć na dowolny cel.



Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni