Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

W co warto zainwestować w 2021 roku?

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 16.02.2021

Choć dalekosiężne skutki spowodowanego COVID-19 nie są jeszcze znane, część ekonomistów chętnie porównuje go z niesławnym czarnym czwartkiem z 1929 roku i giełdowym krachem z 2008 roku. Na przestrzeni ostatniego roku wiele dobrze prosperujących dotychczas branż stanęło na krawędzi bankructwa. Inne, nie rokujące gwałtownych wzrostów, wystrzeliły w górę, przynosząc swoim akcjonariuszom wysokie zyski. Czy istnieje pewna, bezpieczna inwestycja, która przyniesie Ci pewny zarobek?

Lokaty bankowe przestały być opłacalne

Aby zminimalizować negatywne oddziaływanie epidemii koronawirusa na gospodarkę, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy referencyjne do najniższej wartości w historii, wynoszącej obecnie 0.1 procenta. Wiadomość ta jest korzystna dla osób spłacających obecnie zobowiązania długoterminowe, takie jak kredyt hipoteczny. Stanowi ona gwarancję utrzymania miesięcznych składek na stałym poziomie.

Trend ten nie sprzyja jednak osobom, które trzymały swoje środki na lokatach bankowych – wzrost inflacji, połączonej z bardzo niskim oprocentowaniem kont oszczędnościowych, doprowadził do całkowitej nieopłacalności takiego rozwiązania. Posiadacze lokat zaczęli kierować się ku innym formom perspektywicznego umiejscowienia kapitału, takiego zakup nieruchomości, akcje czy kryptowaluty. Jaką formę inwestycji warto rozważyć w pierwszej kolejności?

Obligacje skarbowe indeksowane inflacją

Obligacja skarbowa to pożyczka udzielana przez nas skarbowi państwa. Kupując obligację na daną kwotę, udzielamy państwu pożyczki, którą ono zobowiązują się spłacić wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie. Choć obligacje nie oferują tak wysokich zarobków jak gra na giełdzie (wysokość oprocentowania waha się od 1,25% do niemal 4%), stanowią one pewną, bezpieczną lokatę. Co więcej, w przypadku obligacji długoterminowych, państwo deklaruje powiększyć należną marżę o wartość inflacji.

 

Fundusze indeksowe ETF

Fundusze ETF (ang. Exchange traded fund) to otwarte fundusze inwestycyjne, śledzące ruchy poszczególnych indeksów giełdowych, akcji czy obligacji. Pozwalają one w prosty sposób inwestować kapitał w wybrany indeks (np. WIG20, czyli 20 największych firm, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych), jak i sektor gospodarki. W zjawisku tym specjalizuje się zwłaszcza giełda nowojorska, oferująca ETF-y na wiele unikalnych sektorów, takich jak złoto, kasyna, kawa czy gry komputerowe.

Kryptowaluty

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Bitcoin stał się wyrazem odmienianym przez wszystkie przypadki przez media i ekspertów na całym świecie. Zainteresowanie kryptowalutami nieustannie rośnie – podobnie jak jego cena. Warto pamiętać jednak, że inwestycja w tego rodzaju mechanizmy wiąże się z dużym ryzykiem, zwłaszcza w ujęciu krótkoterminowym. Choć w najbliższym czasie nic nie wskazuje na to, aby jego wartość uległa diametralnemu obniżeniu, należy liczyć się z wszelkimi możliwymi rezultatami.

Jak inwestować, aby nie stracić?

Decyzja na temat najlepszego rodzaju inwestycji leży wyłącznie w gestii zainteresowanego. Część osób jest skłonna podjąć wyższe ryzyko z nadzieją na większy zarobek, innych zadowoli mniejszy, lecz pewny zysk. Niezależnie od obranej drogi, warto pamiętać o tzw. dywersyfikacji portfela i nie inwestować w ryzykowne przedsięwzięcia więcej, niż można stracić bez znacznego uszczerbku na domowym budżecie. Warto również poszerzać wiedzę na temat mechanizmów finansowych samodzielnie, przeglądając internet, czytając opinię ekspertów i sięgając po radę bardziej doświadczonych inwestorów.

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni