Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Wakacje kredytowe – jak z nich skorzystać?

POŻYCZKI Opublikowano: 17.08.2022

29 lipca weszła w życie ustawa wprowadzająca preferencyjne wakacje kredytowe, będące częścią rządowego planu ochrony kredytobiorców – osoby posiadające kredyt hipoteczny będą mogły przesunąć w czasie nawet 8 rat zaplanowanych na 2022 i 2023 rok. Komu opłaci się skorzystać z nowego programu? Na kim będą spoczywać koszty? Zapoznaj się z przygotowanym przez nas artykułem, zawierającym najważniejsze informacje na temat tego programu.

Wakacje kredytowe czy odroczenie spłaty?

Opisując zasady, na jakich działają wprowadzone w życie wakacje kredytowe, warto podkreślić różnice pomiędzy usługą oferowaną przez banki a wakacjami ustawowymi, wynikającymi z brzmienia aktualnych przepisów.

Wakacje kredytowe, które oferują banki, są udzielane w oparciu o indywidualną decyzję, a samo odroczenie spłaty nie jest całkowicie darmowe. Banki mogą przesunąć w czasie wyłącznie część kapitałową, podczas gdy część odsetkowa pozostaje bez zmian. W przypadkach świeżo zaciągniętych kredytów, ulga dla kredytobiorców była marginalna – w pierwszych miesiącach obowiązywania kredytu wysokość odsetek stanowi nawet 90% raty (raty równe, umowa na 30-35 lat).

Rządowe wakacje kredytowe, określane również mianem odroczenia spłaty, przenoszą w czasie całą ratę – zarówno część odsetkową, jak i kapitałową. Z możliwości tej możemy skorzystać 4 razy w roku bieżącym (po 2 miesiące na III i IV kwartał 2022 roku) oraz przyszłym (po 1 miesiącu w każdym kwartale 2023 roku). Ulga ta nie posiada kryterium dochodowego – może z niej skorzystać każdy kredytobiorca, który zaciągnął zobowiązanie kredytowe na poczet lokalu, przeznaczonego do zamieszkania (a nie wynajmu).

Jakie koszty generują wakacje kredytowe?

Koszty ogólnodostępnego, rządowego odroczenia spłaty kredytu w teorii spoczywają wyłącznie na bankach. Warto podkreślić jednak, że zasady, na jakich funkcjonują wakacje kredytowe, budzą sprzeciw organizacji zrzeszających banki. Sektor ten domaga się, aby preferencyjne rozliczenie kredytu było dostępne wyłącznie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Wartość odroczonych w czasie rat może wynieść nawet 12-13 mld złotych.

Rządowe wakacje kredytowe – ile będziemy w stanie zaoszczędzić?

Kredytobiorcy, których miesięczna rata wynosi 3 000 złotych, na przestrzeni dwóch lat przesuną w czasie nawet 24 000 złotych. Choć środkami tymi można zarządzać w sposób całkowicie dowolny, eksperci zalecają wykorzystanie ich do nadpłaty kapitału, co przełoży się na obniżenie kolejnych rat. Jak wspomnieliśmy powyżej, efekty takiego decyzji najbardziej odczują osoby, które zaciągnęły zobowiązanie hipoteczne w okresie historycznie niskich stóp – im więcej kapitału spłacimy, tym odczuwalnie niższa będzie wysokość kolejnych rat.

Czy sytuacja kredytobiorców zmierza ku lepszemu?

Choć wakacje kredytowe z pewnością stanowią ważną, doraźną pomoc dla borykających się ze spłatą zobowiązania kredytobiorców, nie rozwiązują one ich najważniejszego problemu, czyli drastycznie podniesionych stóp procentowych. Choć nic nie zapowiada, aby stopy procentowe miały w najbliższym czasie zostać obniżone, odczyty rynkowe mogą sugerować, że przestrzeń do podnoszenia stóp wyraźnie się skurczyła.

Tendencję tę zdają się potwierdzać odczyty wskaźników WIBOR 3M oraz WIBOR 6M, które od początku lipca zdają się utrzymywać na zbliżonym poziomie. Podobne opinie wyraża również część analityków, zdaniem których ewentualna podwyżka we wrześniu może być ostatnią w tym cyklu.

 

 brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni