Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 14.04.2019

wiarygodność firmy pożyczkowejWiększe sumy zazwyczaj pożycza się w banku. Mniejsze można szybciej i wygodniej pożyczyć w firmie działającej w sektorze pozabankowym. Jednak mniejsze pieniądze wcale nie wymagają mniejszej uwagi niż te duże. Niezależnie od tego, ile chcesz pożyczyć, przed skorzystaniem z usług firmy pożyczkowej sprawdź jej wiarygodność.

Po co sprawdzać wiarygodność firmy pożyczkowej

Głównie po to, by mieć pewność, że pożyczasz pieniądze od legalnie działającej i posiadającej odpowiednie licencje instytucji. W innym przypadku możesz paść ofiarą oszustów, wyłudzających dane osobowe czy też na przykład bezzwrotne opłaty wstępne. Wizja szybkiego rozwiązania problemów finansowych (na przykład w postaci pożyczki w kilka minut przez internet) może uśpić Twoją czujność, a konsekwencje beztroskiego podawania swoich danych czy też podpisywania umów bez dokładnego zapoznania się z ich warunkami mogą być opłakane w skutkach. Dlatego, żeby wziąć pożyczkę bezpiecznie, warto prześwietlić potencjalnego pożyczkodawcę.

Wpis do KRS

Weryfikację firmy pożyczkowej zacznij od sprawdzenia numeru KRS poświadczającego wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Obowiązek takiego wpisu jest nałożony przez prawo, zatem potwierdza faktyczne istnienie sprawdzanej przez Ciebie instytucji. Takiej weryfikacji możesz dokonać przez internet.

Oczywiście wpis do KRS nie powie Ci nic więcej poza tym, czy potencjalny pożyczkodawca istnieje. Dlatego kolejnym krokiem jest odszukanie go w Rejestrze Firm Pożyczkowych.

 

Rejestr Firm Pożyczkowych w KNF

 

Na mocy nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim 22 lipca 2017 roku przy Komisji Nadzoru Finansowego został utworzony Rejestr Firm Pożyczkowych, w którym odnotowywane są wszystkie instytucje pożyczkowe (zarówno te, które sprzedają pożyczki, jak i te, które pośredniczą w ich sprzedaży) działające w pełni legalnie, dysponujące odpowiednimi zezwoleniami i kapitałem zapewniającym bezpieczeństwo osobom korzystającym z usług takich firm.

Wszystkie firmy pożyczkowe (zarówno te, które powstały przed, jak i po 22 lipca ubiegłego roku) muszą uzyskać wpis do takiego rejestru. Pełną listą firm pożyczkowych KNF będzie dysponować mniej więcej po około roku od powołania rejestru – z tego względu, że firmy działające przed 22.07.2017 miały czas na zawnioskowanie o wpis do 22.01.2018 r., a z kolei KNF miała pół roku od momentu wpłynięcia wniosku na dokonanie takiego wpisu. Nowe firmy są wpisywane do rejestru w ciągu 14 dni od wpłynięcia wniosku – ten należy złożyć od razu po rozpoczęciu działalności.

Jeśli Twój potencjalny pożyczkodawca znajduje się na w rejestrze KNF, możesz mieć pewność, że działa w pełni legalnie – spełnia wymogi stawiane firmom w tej branży. Jeśli przestanie je spełniać, zostanie wykreślony z rejestru. A jeśli pojawi się podejrzenie o popełnienie przez daną firmę przestępstwa, trafi na listę ostrzeżeń KNF.

Lista ostrzeżeń KNF

Na listę ostrzeżeń trafiają firmy, wobec których Komisja Nadzoru Finansowego przekazała do prokuratury podejrzenie popełnienia przestępstwa. Sprawdź, czy nie ma na niej Twojego potencjalnego pożyczkodawcy, klikając tutaj.

 

Sprawdzenie wiarygodności firmy pożyczkowej nie zwalnia Cię od obowiązku dokładnego zapoznania się z warunkami udzielanej przez pożyczkodawcę pożyczki. To Ty będziesz odpowiedzialny za spłatę zaciągniętego zobowiązania, więc musisz mieć pewność, że znasz zasady, na jakich będziesz je spłacał.

 

Sprawdź także obowiązki firmy pożyczkowej wobec pożyczkobiorcy >

 

Źródło: polskieradio.pl, polskatimes.pl, knf.gov.pl

Szukasz wiarygodnej firmy pożyczkowej? Właśnie ją znalazłeś. Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni