Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

BIG, czyli jak sprawdzić swoją wiarygodność finansową

POŻYCZKI Opublikowano: 11.06.2019

Osoby, które chcą sprawdzić swoją historię kredytową, mają ku temu coraz więcej możliwości. Jak podaje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, w Polsce działa aktualnie sześć biur informacji gospodarczej. Zgodnie z literą prawa, w każdym biurze istnieje możliwość otrzymania nieodpłatnej informacji na temat swoich zobowiązań finansowych. Co należy wiedzieć o instytucji BIG i do czego wiedza ta może Ci się przydać?

 

 

Kiedy warto sprawdzić swoją historię kredytową?

O możliwości skorzystania z usług BIG konsumenci najczęściej przypominają sobie w momencie, w którym otrzymują negatywne rozpatrzenie wniosku o pożyczkę, kredyt lub zakup ratalny. Za taki stan rzeczy odpowiadać mogą budzące wątpliwości wpisy w historii kredytowej, które świadczą o nieuregulowanych na czas zobowiązaniach. Warto nadmienić, że potencjalna wiarygodność kredytowa nie zależy jedynie od terminowości spłaty zaciągniętych pożyczek krótko- i długoterminowych. Do listy nieuregulowanych zobowiązań, mogących trafić do BIG, należą m.in.:

 • czynsz za mieszkanie,
 • rachunki za media (prąd, gaz, woda),
 • zobowiązania abonamentowe (internet, telefon, telewizja),
 • składki ubezpieczeniowe,
 • mandaty,

Należy jednak pamiętać, że nie każde zobowiązanie finansowe skutkuje pojawieniem się stosownego wpisu w bazie BIG. Aby dane nazwisko figurowało w rejestrze, należny dług musi wynosić więcej niż 200 zł (500 zł w przypadku firmy), a opóźnienie w jego terminowej spłacie powinno przekraczać 60 dni. Dłużnik musi również zostać poinformowany przez wierzyciela o potencjalnym wpisie do BIG co najmniej 14 dni wcześniej.

 

Kiedy następuje skreślenie z listy dłużników?

Warunek usunięcia z listy dłużników w BIG to oczywiście spłata powstałego zobowiązania finansowego wraz z naliczonymi odsetkami z tytułu opóźnienia. Wierzyciel jest zobowiązany do usunięcia danego wpisu w przeciągu 14 dni od otrzymania należności.

 

 

 

Biura informacji gospodarczej w Polsce

Bezpłatny dostęp do informacji finansowych na swój temat gwarantuje art. 23 Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych: „Każdy ma prawo dostępu do dotyczących go informacji gospodarczych przechowywanych przez biuro, przekazanych zgodnie z art. 14-18. Dostęp w zakresie informacji gospodarczych dotyczących dłużników będących konsumentami jest bezpłatny, jeżeli następuje nie częściej niż raz na 6 miesięcy […]”.

Gdzie możesz uzyskać informacje kredytowe na swój temat?

 • Bisnode Międzynarodowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  Plac Europejski 2, 00-844 Warszawa, tel. 22 430 79 70
 • BIG InfoMonitor S.A.
  Z. Modzelewskiego 77, 02-679 Warszawa
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  Lublańska 38, 31-476 Kraków
 • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  Danuty Siedzikówny 12, 51-214 Wrocław
 • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  Bankowy 2, 00-095 Warszawa
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej SA
  Poleska 44, 25-325 Kielce

Należy pamiętać, że wystąpienie po raz pierwszy o informacje kredytowe wiąże się z drobnymi utrudnieniami. W celu zweryfikowania swojej tożsamości, zostaniesz poproszony o udostępnienie skanu swojego dowodu osobistego.

Znajomość swojej historii kredytowej pomoże Ci w oszacowaniu szans na potrzebną pożyczkę. Potrzebujesz gotówki? Skontaktuj się z doradcami TAKTO Finanse, którzy pomogą Ci w dobraniu pożyczki pod Twoje potrzeby – decyzję kredytową poznasz w przeciągu godziny, a pieniądze mogą trafić na Twoje konto w przeciągu 15 minut!

 

Spotkałeś się z odmową pożyczki?  Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni