Wiele osób, które po wzięciu ślubu zdecydowały się na wspólność majątkową, nie wie, czy podejmowane przez współmałżonka decyzje finansowe będą miały wpływ na zaistnienie obowiązku podatkowego. Wspólność majątkowa a pożyczka zaciągnięta przez małżonka – jak powinniśmy zinterpretować taką sytuację z perspektywy obowiązujących przepisów? Zapraszamy do lektury naszego najnowszego wpisu.
Wspólność majątkowa a pożyczka zaciągnięta przez małżonka: podstawowe pojęcia
Zawarcie umowy pożyczki to czynność opisana w kodeksie cywilnym, na które może zostać nałożone opodatkowanie, nazywane podatkiem od czynności cywilnoprawnej. Warto podkreślić, że podatek PCC dotyczy sytuacji, w której pożyczkobiorcą jest osoba prywatna, dla której udzielanie finansowania nie stanowi stałego źródła dochodu – decydując się na pożyczkę od banku lub przedsiębiorstwa finansowego, nie będziemy musieli uiścić takiego podatku.
Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych jest uzależniona od wartości samej pożyczki – stanowi 0,5% pożyczonej kwoty. W przypadku pojawienia się obowiązku podatkowego, podatnik (będący jednocześnie pożyczkobiorcą) jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego PCC-3 do właściwego urzędu podatkowego w czasie 14 dni od momentu jego powstania. W tym czasie należy również uiścić przytoczony wyżej podatek.
Jaka jest rola małżonków w zarządzaniu wspólnym majątkiem?
Szukając informacji na temat stosunków majątkowych, dotyczących małżeństwa objętego wspólnością majątkową, warto zaznajomić się z treścią kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Na uwagę zasługuje zwłaszcza art. 31 § 1 tego kodeksu, który wskazuje, że na mocy ustawy z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami dochodzi do powstania wspólności majątkowej (ustawowej), która obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czaje jej trwania zarówno przez oboje małżonków, jak i jednego z nich.
Wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami oznacza tzw. współwłasność łączną – nie istnieje możliwość wyodrębnienia udziałów w majątku wspólny, gdyż dwójka małżonków posiada takie samo, pełne prawo do każdego składnika wchodzącego w skład wspólności. Art. 36 kodeksu mówi, że małżonkowie są zobligowani do współdziałania przy zarządzie wspólnym majątkiem, szczególnie w zakresie wzajemnego udzielania informacji na jego temat. Małżonkowie mogą jednak zarządzać majątkiem samodzielnie – wśród czterech wyjątków, dotyczących sytuacji, w których wymagana jest zgoda drugiego małżonka (art. 37 § 1 kro) nie znajduje się pożyczka zaciągnięta przez małżonka.
Wspólność majątkowa a pożyczka zaciągnięta przez małżonka mogą iść w parze
Zgodnie z taką interpretacją zapisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jedno z małżonków ma możliwość zaciągnięcia pożyczki bez uzyskania wyraźnej zgody drugiego. Na kwestię odpowiedzialności za uregulowanie podjętych zobowiązań więcej światła art. 41 tegoż kodeksu – jeśli małżonek zdecydował się na podjęcie danego zobowiązania finansowego przy zgodzie drugiego małżonka, pożyczkobiorca może wnosić o zaspokojenie powstałych w ten sposób roszczeń również ze wspólnego majątku obojga małżonków.
WRÓĆ