Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Wszystko o poduszce finansowej

Opublikowano: 25.10.2017

Wszystko o poduszce finansowej

Co u Ciebie słychać? Masz stałą pracę, zarabiasz trochę za mało, ale da radę przeżyć i nawet roztrwonić trochę pieniędzy na przyjemności? A gdybyś tak nie dostał już kolejnej wypłaty? Czy z oszczędności, jakimi teraz dysponujesz, udałoby Ci się przeżyć do czasu znalezienia kolejnej pracy?

Poduszka finansowa

Właśnie po to jest poduszka finansowa, żeby w razie nagłej utraty źródła dochodu nie paść na przysłowiowy pysk. Odpowiednio przygotowana zamortyzuje ten upadek, a Ty będziesz mieć czas na znalezienie nowej, satysfakcjonującej pracy z zarobkami na poziomie zbliżonym do poprzednich.

Ile dokładnie odłożyć

Zakładając, że w przypadku niespodziewanej utraty pracy poszukiwania nowej zajmą Ci kilka miesięcy, wartość Twojej poduszki finansowej na początek powinna wynosić co najmniej trzykrotność Twoich miesięcznych wydatków. Ile wydajesz miesięcznie? Z pewnością co najmniej tyle, ile zarabiasz. Ale w dokładniejszym oszacowaniu wydatków pomoże Ci przygotowanie budżetu domowego >

 

A teraz ta gorsza wiadomość. Tyle powinna wynosić Twoja poduszka finansowa na początek jej przygotowania. Kiedy odłożysz tę kwotę, trzeba będzie powiększyć poduszkę trzykrotnie (czyli Twoim kolejnym celem będzie poduszka o 6-krotnie większa od miesięcznych wydatków). A cel ostateczny to 12-krotność miesięcznych wydatków. Ale spokojnie, kiedy osiągniesz pierwszy pułap, drugi i trzeci będzie łatwiejszy, bo sporo już będziesz wiedział o oszczędzaniu.

Jak i kiedy zacząć

Zacznij jeszcze dziś. Postaraj się w tym pierwszym okresie odkładać jak najwięcej, żeby jak najszybciej zbudować fundamenty solidnego zabezpieczenia finansowego. Sprawdź, ile wynosi trzykrotność Twoich miesięcznych wydatków – już na pierwszy rzut oka widać, że gdybyś odkładał po kilkaset złotych miesięcznie, budowanie poduszki może potrwać nawet rok. Czy możesz sobie pozwolić na tak długi okres niepewności? Chyba nie ma innej możliwości, choć zawsze możesz ten czas skrócić, podejmując na przykład dodatkową pracę lub ubiegając się o podwyżkę.

 

Pamiętaj, że początki zawsze są trudne. Jak zbudujesz poduszkę finansową na pierwszym poziomie, kolejne możesz osiągać bez takiego jak na początku „ciśnienia”, bowiem podstawowe zabezpieczenie finansowe będzie już Cię chroniło przed ewentualną katastrofą.

Gdzie odkładać pieniądze 

Poduszka finansowa powinna być przechowywana z dala od pieniędzy przeznaczonych na codzienne wydatki. Na przykład dobrym miejscem będzie konto oszczędnościowe – sprawdź, dlaczego warto je mieć >

Brakuje Ci gotówki? Skorzystaj z pomocy TAKTO Finanse!brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni