Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Wycieczka w góry – jak się do niej przygotować?

ROZRYWKA Opublikowano: 19.08.2019

 

Do planowania wycieczek po górach należy podchodzić z najwyższą starannością. W ubiegłym roku TOPR przeprowadził niemal 900 interwencji w celu bezpiecznego sprowadzenia nieostrożnych turystów bądź opatrzenia ich ran. Nieprzewidywalność gór sprawia, że obranie nawet pozornie prostej trasy może zakończyć się wystąpieniem urazów czy kontuzji. Szczegółowa organizacja Twojej wycieczki z pewnością zwiększy szanse na jej bezpieczny i komfortowy przebieg. O czym powinieneś pamiętać, aby podczas wędrówki nie wystąpiły żadne niespodziewane komplikacje?

Wygodne buty i nie tylko, czyli odzież na wycieczkę w góry

Trwałe i komfortowe obuwie to absolutna podstawa górskich wędrówek, niezależnie od stopnia trudności trasy. Najlepszym wyborem będą nieprzemakalne modele za kostkę, które ochronią ją przed skręceniem. Warto wybrać również produkt o twardej podeszwie, dzięki której nie nabawisz się urazów podczas chodzenia po twardej powierzchni. Obuwie górskie musi być nie tylko bezpiecznie, lecz także wygodne. Nigdy nie zabieraj na wyjazd dopiero co kupionych butów – o ile obtarcia nie należą do najgroźniejszych urazów, bardzo skomplikują Ci dalszą wycieczkę.

Oprócz odpowiedniego obuwia, należy zadbać również o właściwą odzież. Najlepszą strategią jest ubiór „na cebulkę”, który ułatwi Ci dostosowanie stroju do aktualnej temperatury. Niezależnie od prognozy pogody, zawsze pamiętaj o spakowaniu kurtki przeciwdeszczowej, bluzy z polaru oraz czapki, okularów przeciwsłonecznych i rękawiczek. Warto mieć również drugą parę skarpet na wypadek zimna, przemoczenia bądź obtarć.

 

 

 

 

Ekwipunek i wyżywienie

Ilość niezbędnego prowiantu i rodzaj zabieranego wyposażenia są ściśle powiązane z długością wycieczki – na jednodniową wycieczkę nie warto zabierać wypchanego po brzegi 80-litrowego plecaka. Jeśli nie jesteś doświadczonym spacerowiczem i nie masz pewności co do tego, jaki sprzęt okaże się niezbędny, zacznij swą przygodę z górami od krótkich, jednodniowych wycieczek po najłatwiejszych szlakach. Wybierając się na proste trasy dla początkujących, warto wypróbować kijki, które pomagają rozłożyć wysiłek fizyczny na wszystkie partie ciała i ułatwiają przemieszczanie się po nierównych ścieżkach.

Nie mniej ważna jest kwestia jedzenia. Dobierając prowiant na wycieczkę, należy zadbać o odpowiednią ilość wody – właściwe nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne podczas długofalowego i intensywnego wysiłku fizycznego. W przypadku chłodnej bądź wietrznej pogody dobrze zaopatrzyć się w termos z ciepłą herbatą. Aby dostarczyć organizmowi zapas niezbędnej energii, zabrane przekąski powinny charakteryzować się wysoką zawartością cukru – szczególnie poleca się różnego rodzaju batony czy czekolady.

Opracuj plan wycieczki

Możliwy do zrealizowania scenariusz wycieczki to fundamentalny element owocnego i bezpiecznego spaceru po górach. Powinieneś pamiętać, iż cała podróż powinna trwać najdłużej od świtu do zmierzchu – wędrowanie po ciemku jest niebezpieczne i wiąże się z podwyższonym ryzykiem zabłądzenia bądź kontuzji. Równie istotne znaczenie ma wybór trasy o odpowiednim poziomie trudności – zwłaszcza w przypadku wycieczki z małymi dziećmi. Zbyt wymagający szlak może zakończyć się urazem dla zmęczonych wysiłkiem malców.

Podróżując po górach, nie powinieneś polegać bezgranicznie na smartfonach i internecie. O ile ich obecność może okazać się kluczowa w przypadku konieczności zadzwonienia do TOPR-u (numer trzeba zapisać jeszcze przed podróżą!), warto na wszelki wypadek zabrać też tradycyjną, analogową mapę.

Nieprzewidywalność gór sprawia, iż do każdej wędrówki należy podchodzić bez zgubnej pewności siebie i z odpowiednią czujnością. Fundamentem bezpieczeństwa podczas podróży jest odpowiednie zachowanie na szlaku i niezbędne wyposażenie. Możemy pomóc Ci zaopatrzyć się w to drugie – złóż wniosek o ekspresową pożyczkę w TAKTO Finanse i nie oszczędzaj na swoim bezpieczeństwie! Ustal wraz z nami wysokość raty oraz długość zobowiązania i ciesz się urlopem swoich marzeń.

Na wszystkie powyższe wydatki pieniądze uzyskasz w TAKTO Finanse – wiarygodnej firmie pożyczkowej, której zaufało już tysiące Polaków!Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni