Lubisz zwierzęta i chcesz mieć w domu pupila? To poważna decyzja, która wymaga nie tylko poświęcania czasu na opiekę nad zwierzakiem, ale także wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dowiedz się, jakie wydatki poniesiesz jako właściciel psa lub kota.
Zakup pupila
Jeśli chcesz kupić psa rasowego musisz liczyć się z poniesieniem kosztów wynoszących ok. 200-1000 zł, a w przypadku psa z rodowodem tysiąca albo kilku tysięcy złotych. Możesz przygarnąć pupila ze schroniska za symboliczną opłatą albo skontaktować się z fundacjami opiekującymi się zwierzętami, które przeprowadzają adopcje. Warto spytać znajomych, czy nie znają kogoś, kto niedługo będzie miał szczeniaki i planuje szukać dla nich nowego domu.
Wyprawka dla zwierzaka
Pupil potrzebuje przedmiotów, z których będzie na co dzień korzystał. Konieczny jest zakup misek na jedzenie i picie oraz legowiska. Dla psa będzie potrzebna obroża oraz smycz lub szelki i czasem również kaganiec, a dla kota drapak, kuweta, żwirek i łopatka do niej oraz neutralizator zapachów. Nie musisz kupować pupilowi drogich zabawek. Najważniejszy jest czas, który mu poświęcisz. Warto rozważyć także zakup transportera, który ułatwi zabieranie psa lub kota do weterynarza czy na wakacje.
Jedzenie
Psy i koty niektórych ras potrzebują specjalnej diety. Zanim zdecydujesz się na przygarnięcie lub zakup pupila, dowiedz się, jakie są jego potrzeby żywieniowe. Karma wysokiej jakości, zawierająca więcej składników odżywczych jest znacznie droższa niż karma dostępna powszechnie w supermarketach, jednak warto postawić na zdrową dietę. Możesz zaoszczędzić kupując większe opakowanie karmy, np. 10 kg zamiast 1 kg. Data przydatności do spożycia karmy wynosi min. rok, więc możesz ją bezpiecznie przechowywać. Warto także porównywać ceny pełnowartościowych karm w różnych sklepach. Dla finalnych kosztów wyżywienia znaczenie ma także wielkość psa. Mały pies będzie zjadał ok. 2-3 kg karmy miesięcznie, a bardzo duży nawet 15-20 kg.
Szczepienia i leczenie
Sprawdź, jakie są zalecenia kalendarza szczepień pupila i przygotuj się na wydatki. Niektóre ze szczepień wykonuje się jednorazowo, gdy pies lub kot jest szczeniakiem, inne należy powtarzać. Konieczne będzie także przeprowadzanie co jakiś czas odrobaczania. Popytaj o dobrego weterynarza w Twojej okolicy i dbaj o profilaktykę zdrowia psa lub kota.
Niektóre psy i koty cierpią na alergie. W takiej sytuacji konieczne może się okazać wykonanie badań diagnozujących, co wywołuje reakcję alergiczną oraz podawanie czworonogowi leków. Wraz z upływem lat pies może zachorować i konieczna będzie operacja.
Sterylizacja
Od stycznia do marca w wybranych lecznicach w Polsce można poddać psy i koty sterylizacji w preferencyjnych cenach. Niektóre gminy refundują zabiegi sterylizacji.
Dodatkowe wydatki
Pomyśl, jakie wydatki związane z posiadaniem pupila poniesiesz. Być może rasowy pies będzie wymagał regularnego strzyżenia u psiego fryzjera? Czasami konieczny jest także dodatkowy trening pod okiem specjalisty, który nauczy czworonoga właściwego zachowania oraz pokaże Ci jak wydawać pupilowi polecenia.
Chcesz spełnić marzenie o czworonogu, który dotrzyma Ci towarzystwa? >>> TAKTO Finanse Ci pomoże!
WRÓĆ