Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Niedroga wyprawka dla pierwszoklasisty

DZIECKO Opublikowano: 16.08.2017

Twoje dziecko zaczyna nowy etap w swoim życiu. Idzie do szkoły. To ważne wydarzenie wymaga szczególnej oprawy. Twoje dziecko zaczyna nowy etap w swoim życiu. Idzie do szkoły. To ważne wydarzenie wymaga szczególnej oprawy. Jednak na stroju galowym nie kończą się wydatki rodziców pierwszoklasisty. Sprawdź, co Twojemu dziecku będzie potrzebne w szkole i jak niedrogo skompletować wyprawkę dla pierwszoklasisty.

Darmowe podręczniki

Dobra wiadomość – nie musisz kupować kompletu podręczników dla swojej pociechy (tym samym już na dzień dobry oszczędzasz kilkaset złotych) - dziecku zostaną nieodpłatnie wypożyczone książki, które na koniec roku szkolnego trzeba będzie zwrócić. Zadbaj więc o odpowiednie ich zabezpieczenie przed zniszczeniem, na przykład w postaci plastikowych okładek, by w przyszłym roku inne dzieci mogły z radością z tych samych podręczników korzystać.

 

Najlepiej będzie, gdy wstrzymasz się z zakupem okładek do momentu, gdy będziesz mieć elementarz i ćwiczenia w ręce. Weź je ze sobą do sklepu, by dobrać odpowiedni rozmiar okładek. Najtaniej kupisz okładki w hipermarkecie, ale w sklepach papierniczych wybór rozmiarów jest zdecydowanie większy i okładki będziesz mógł dobrać idealnie do formatu podręczników. Wówczas lepiej będą chronić książki, a także dłużej dobrze wyglądać.

Książki, które musisz kupić we własnym zakresie

Nie wszystkie podręczniki są finansowane przez państwo. Jeśli Twoje dziecko będzie chodzić a religię, podręcznik i ćwiczenia do tego przedmiotu musisz kupić we własnym zakresie. Podobnie jest z drugim językiem obcym. Wykaz książek i ćwiczeń do sfinansowania we własnym zakresie dostępny jest na stronie internetowej szkoły lub w sekretariacie.

 

Książki taniej niż w księgarniach stacjonarnych możesz kupić przez internet. Możesz też poszukać egzemplarzy używanych – najpierw zapytaj o takie wśród sąsiadów z dziećmi starszymi od Twojego. Pamiętaj jednak, że ciągłe zmiany w podstawie programowej wymuszają zmiany w podręcznikach – sprawdź przed zakupem, czy wybrałeś odpowiednie wydanie (rok wydania powinien być podany na wykazie podręczników, które masz zakupić).

Tornister

Tornister, prawdziwy atrybut pierwszoklasisty, może Cię kosztować nawet 200-300 zł. Dlatego warto jego zakup potraktować jak inwestycję – na przykład także w młodsze dziecko, które za kilka lat będzie mogło przejąć tornister po starszym rodzeństwie.
Możesz też poszukać tańszego modelu, jednak licz się z tym, że wytrzyma krócej niż tornister markowy – taki może posłużyć dziecku przez cały okres edukacji wczesnoszkolnej. Tańszy model prawdopodobnie będzie wymagał wymiany na nowy po roku użytkowania.
Niezależnie od tego, ile na niego pieniędzy przeznaczysz, zwróć uwagę, czy ma usztywniany i profilowany tył, a także szerokie regulowane szelki. Na pewno odpada zwykły plecak – jest tańszy, ale zupełnie nieodpowiedni do noszenia kilku kilogramów na plecach przez 6-cio czy 7-latka.

Piórnik i jego wyposażenie

Choć modne są piórniki tuby, pierwszoklasista łatwiej znajdzie potrzebne przybory, na przykład kredkę w konkretnym kolorze lub ołówek w tradycyjnym piórniku. Im więcej będzie miał komór, tym bardziej atrakcyjny dla dziecka, ale niekoniecznie ergonomiczny.
Raczej nie warto kupować piórnika z wyposażeniem – zazwyczaj jest on bowiem słabo wyposażony.

 

Na początku pierwszej klasy dzieci najczęściej piszą ołówkiem. Powinien być dość miękki, żeby uczeń nie musiał nadmiernie przyciskać go do kartki – na przykład HB. Kredki mogą być w trójkątne, bo takie idealnie układają się w dłoni dziecka. Ale ponieważ dziecko nie jest już maluszkiem, wypadałoby zrezygnować z grubych kredek typu jumbo. Tym bardziej, że kosztują więcej niż tradycyjne kredki.

 

Gdyby świeżo upieczony uczeń miał problem z prawidłowym chwytem, warto zainwestować kilka złotych w specjalną nakładkę na ołówek lub kredkę – bez konieczności kupowania wymyślnych przyborów za grube pieniądze.

 

Poza tym w piórniku powinna się znaleźć temperówka – najlepiej z pojemniczkiem na ścinki, gumka, linijka, klej w sztyfcie.

Dodatkowe wyposażenie pierwszoklasisty

W szkole potrzebne będzie też wiele dodatkowych akcesoriów, takich jak:
plastelina
bibuła w kilku kolorach – gładka i karbowana
farby plakatowe
farby akwarelowe
komplet pędzli
podkładka do malowania (może to być zwykła podkładka śniadaniowa, do kupienia w marketach za kilka złotych)
pojemnik na wodę – najlepiej plastikowy i stabilny
blok techniczny
blok rysunkowy
zeszyt papierów kolorowych

 

Prawdopodobnie na pierwszym spotkaniu z dziećmi pani nauczycielka rozda listę potrzebnych przedmiotów, jednak jeśli zrobisz zakupy według powyższej listy, ewentualnie będziesz musiał ją tylko uzupełnić o kilka przedmiotów.

 

Oczywiście nie może zabraknąć w tornistrze zeszytów – dla pierwszoklasisty wystarczą te 16-kartkowe w kratkę i cienką linię.

Pora na posiłek

Do szkoły Twoje dziecko musi też zabrać śniadaniówkę. W zależności od tego, jakiego typu planujesz śniadania, możesz kupić pojemnik jedno lub dwukomorowy. Najważniejsze, aby był z atestem, podobnie jak bidon (chyba że wolisz codziennie dawać dziecku do szkoły butelkę wody, ale to Cię będzie więcej kosztować niż napełnianie bidonu wodą z butelki o większej pojemności).

 

Możesz też pomyśleć o kupnie termosu na obiad, jeśli Twoje dziecko nie będzie korzystało ze szkolnych obiadów – miej na uwadze, że nawet mały termos jest jednak na tyle duży, że ciężko będzie dla niego znaleźć miejsce w tornistrze.

Strój na wf

Zazwyczaj w szkołach nie ma dowolności w kwestii stroju sportowego – najczęściej wymaga się od uczniów białej koszulki i czarnych bądź granatowych spodenek. Przed zakupem upewnij się jeszcze w sekretariacie szkoły, co do wytycznych w tym temacie.

 

Nie musisz kupować specjalnych oddychających koszulek – dzieci na w-fie nie trenują wyczynowo, wystarczy zwykła bawełniana koszulka.

 

Strój na wf z pewnością zmieści się do tornistra, nie musisz więc kupować dziecku dodatkowego materiałowego worka, a zapakować go w zwykłą foliówkę.

Buty zmienne

Pierwszoklasiście potrzebne będą także buty zmienne. Wystarczą zwykłe tenisówki – jednocześnie będą idealne na w-f. W niektórych szkołach wymagane są buty z białą podeszwą, które nie zostawiają śladów na podłodze.

Ulubieni bohaterowie są w cenie!

Kompletując wyprawkę szybko zauważysz, że akcesoria, które zdobią wizerunki ulubionych postaci z kreskówek, są droższe od tych bez dziecięcych ulubieńców. Ale czy zdołasz odmówić dziecku tornistra lub piórnika z Batmanem lub Elsą? Spróbuj, a przynajmniej nie gódź się na takie droższe rozwiązania na przykład na zeszytach, które planujecie obłożyć w kolorowy papier – ulubieniec trafi pod okładkę, a Twoje pieniądze do kieszeni sprzedawcy.

 

Dobrym sposobem na uniknięcie sporów o bajkowych bohaterów jest skompletowanie wyprawki bez obecności dziecka. Jednak takie wspólne zakupy mogą być miłym wstępem do nauki. Wybór zależy od Ciebie.

 

Zobacz szkolne promocje >

Chcesz skompletować wyprawkę dla pierwszoklasisty z prawdziwego zdarzenia? Skorzystaj z pomocy TAKTO Finanse.



Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni