Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Wzrost cen energii – sprawdź, ile wyniosą Twoje rachunki

OSZCZĘDZANIE Opublikowano: 12.05.2021

Do niedawna Polacy mogli szczycić się jednymi z najniższych rachunków za prąd w Europie. Niestety, stan ten przepadł bezpowrotnie, a w 2021 roku musimy liczyć się ze znacznym wzrostem cen energii. Sprawdzamy, co doprowadziło do podwyżek, ile zapłacimy, a także czy możemy skorzystać z alternatywnych rozwiązań, które obniżą wydatki.

 

Czym jest spowodowany wzrost cen energii?

Jak podaje portal Business Insider: – Polska energetyka nadal głównie opiera się na węglu, dlatego ostre podniesienie cen praw do emisji CO2 odbija się na kosztach produkcji prądu. Dodatkowo do gwałtownego wzrostu cen energii przyczyniła się polityka skokowych wzrostów. Początkowo planowano łagodne, długoterminowe podnoszenie cen, uwzględniające zmianę technologii i inwestycje w energię odnawialną, czyli wiatraki oraz fotowoltaikę.

Warto podkreślić, że wpływy z opłat za emisję CO2 trafiają do budżetu państwa, ale rządzący muszą wydać przynajmniej połowę zgromadzonej kwoty na niskoemisyjną modernizację, czyli m.in.:

  • walkę ze smogiem – program wymiany pieców,
  • rozwój ekologicznego transportu (np. wprowadzanie autobusów elektrycznych),
  • dopłaty do domowej fotowoltaiki.

Pozostałe środki zasilają budżet, dlatego pojawiły się propozycje, aby nadwyżkę zrównoważyć obniżeniem podatku VAT i akcyzy, a tym samym odciążyć Polaków od ponoszenia wysokich kosztów. Niestety, Ministerstwo Finansów nie odniosło się do tego pomysłu.

Ile zapłacimy po wzroście cen energii?

– Dla czteroosobowej rodziny podwyżka opłat za energię oznaczać będzie konieczność wyłożenia 176,8 zł rocznie więcej niż obecnie, co przekłada się na 14,7 zł miesięcznie. Plus VAT 23 proc., czyli wychodzi z tego kwota 18,1 zł miesięcznie – wyliczają specjaliści Business Insider na podstawie najnowszych danych udostępnionych przez GUS. Jednakże, w przyszłych miesiącach nasze rachunki mogą być jeszcze wyższe. Wszystko zależy od wzrostu cen praw do CO2, który w tej chwili jest trudny do precyzyjnego określenia.

Wzrost cen energii – alternatywne rozwiązanie

Czy zatem jesteśmy skazani na wysokie opłaty z tytułu rachunków za energię? Na szczęście nie – alternatywą jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, czyli trwałej energii odnawialnej, która zapewnia tańszy (lub zupełnie bezpłatny) prąd dla całego gospodarstwa domowego. Warto podkreślić, że fotowoltaika gwarantuje niezależność od wzrostu cen energii, a w przypadku instalacji na dachu budynku zapłacimy jedynie 8% podatku VAT.

Nie martw się wzrostem cen energii – pożyczka na fotowoltaikę od TAKTO Finanse

Chciałbyś zainwestować w system energii odnawialnej, ale nie masz wystarczających funduszy? Z pomocą przychodzi pożyczka od TAKTO Finanse. Oferujemy pomoc w wysokości do 12 tysięcy złotych. Kwotę zadłużenia możemy rozłożyć na 42 niskie raty, które nie obciążą nadmiernie Twojego domowego budżetu. Wyobraź sobie jak wiele pieniędzy możesz zaoszczędzić, instalując panele fotowoltaiczne i już dziś wypełnij wniosek internetowy o pomoc finansową.

 

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni