Utrata dowodu jest poważną stratą i wymaga podjęcia szybkich i radykalnych działań. W ostatnim czasie słyszy się o pożyczkach na osoby, które zgubiły dowód tożsamości. Wiąże się to ze spłatą zobowiązań, których nie zaciągnęły, bądź toczeniem długich i wyczerpujących batalii sądowych. Co zrobić, jeżeli utraciłeś dowód osobisty? Gdzie zgłosić taką zgubę? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!
Co zrobić w przypadku zgubienia dowodu osobistego?
Sprawa jest bardzo prosta. Jeżeli zauważyłeś, że zgubiłeś, bądź ktoś ukradł Ci dowód osobisty, to jak najszybciej zgłoś to w urzędzie gminy, bądź przez internet wykorzystując swój Profil Zaufany.
Możesz też czasowo zawiesić dowód osobisty, jeśli wiesz, że na pewno pozostaje w Twoim posiadaniu, ale po prostu nie możesz go znaleźć.
Jeżeli o chodzi o zastrzeżenie dowodu osobistego - jak i gdzie taką procedurę wykonać, to w przypadku braku dostępu do Profilu Zaufanego, musisz złożyć do urzędu gminy odpowiednie pismo (DO/F/2) osobiście lub za pośrednictwem poczty. Pamiętaj, że w momencie zgłaszania zagubienia, bądź uszkodzenia dokumentu będziesz musiał wylegitymować się z pomocą innego dokumentu tożsamości jak paszport czy prawo jazdy.
Procedura elektronicznego wypełniania dokumentów jest łatwiejsza - robisz to z poziomu własnego domu i oszczędzasz swój cenny czas. Pierwszym krokiem jest wejście w ePUAP i kliknięcie w pozycję "Unieważnij dowód". Proces potwierdzania operacji zajmuje dosłownie kilka sekund i odbywa się za pomocą wysłanego kodu SMS. Jest to bardzo wygodna opcja i, uprzedzając wasze pytania, jest całkowicie bezpłatna.
"Mój dowód osobisty został skradziony" - jak się zachować?
Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, to zgłoszenie tego na najbliższy komisariat policji. Niestety, procedura zajmuje trochę więcej czasu niż samo wypełnienie wniosku o zgubieniu dowodu, trzeba bowiem opisać funkcjonariuszowi całe zdarzenie, w tym również osoby, które mogły uczestniczyć w zdarzeniu. Jest to proces, który bywa stresujący, szczególnie, że okoliczności mogą wskazywać na osoby, które znamy i może się to wiązać z nieprzyjemnościami. Zgłoszenie kradzieży dowodu powoduje od razu jego zastrzeżenie.
Zastrzeżenie dowodu osobistego – gdzie jeszcze?
Warto być przezornym i dodatkowo zgłosić kradzież lub zgubienie dowodu do banku, w którym posiadasz konto. Jeżeli złodziej spróbuje użyć Twojego dowodu osobistego, to od razu taki fakt zostanie odnotowany przez obsługę banku i na miejsce przyjedzie policja.
Mamy nadzieję, że dzięki lekturze naszego artykułu "Zastrzeżenie dowodu osobistego. Jak i gdzie" będziesz wiedział, co zrobić w momencie zgubienia i kradzieży takiego dowodu tożsamości. Pamiętaj, by przechowywać dowód osobisty w bezpiecznym miejscu i nie przekazywać go osobom trzecim.
WRÓĆ