Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Zastrzeżenie dowodu osobistego. Jak i gdzie?

Opublikowano: 16.02.2021

Utrata dowodu jest poważną stratą i wymaga podjęcia szybkich i radykalnych działań. W ostatnim czasie słyszy się o pożyczkach na osoby, które zgubiły dowód tożsamości. Wiąże się to ze spłatą zobowiązań, których nie zaciągnęły, bądź toczeniem długich i wyczerpujących batalii sądowych. Co zrobić, jeżeli utraciłeś dowód osobisty? Gdzie zgłosić taką zgubę? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Co zrobić w przypadku zgubienia dowodu osobistego?

Sprawa jest bardzo prosta. Jeżeli zauważyłeś, że zgubiłeś, bądź ktoś ukradł Ci dowód osobisty, to jak najszybciej zgłoś to w urzędzie gminy, bądź przez internet wykorzystując swój Profil Zaufany.

Możesz też czasowo zawiesić dowód osobisty, jeśli wiesz, że na pewno pozostaje w Twoim posiadaniu, ale po prostu nie możesz go znaleźć.

Jeżeli o chodzi o zastrzeżenie dowodu osobistego - jak i gdzie taką procedurę wykonać, to w przypadku braku dostępu do Profilu Zaufanego, musisz złożyć do urzędu gminy odpowiednie pismo (DO/F/2) osobiście lub za pośrednictwem poczty. Pamiętaj, że w momencie zgłaszania zagubienia, bądź uszkodzenia dokumentu będziesz musiał wylegitymować się z pomocą innego dokumentu tożsamości jak paszport czy prawo jazdy. 

Procedura elektronicznego wypełniania dokumentów jest łatwiejsza - robisz to z poziomu własnego domu i oszczędzasz swój cenny czas. Pierwszym krokiem jest wejście w ePUAP i kliknięcie w pozycję "Unieważnij dowód". Proces potwierdzania operacji zajmuje dosłownie kilka sekund i odbywa się za pomocą wysłanego kodu SMS. Jest to bardzo wygodna opcja i, uprzedzając wasze pytania, jest całkowicie bezpłatna.

"Mój dowód osobisty został skradziony" - jak się zachować?

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, to zgłoszenie tego na najbliższy komisariat policji. Niestety, procedura zajmuje trochę więcej czasu niż samo wypełnienie wniosku o zgubieniu dowodu, trzeba bowiem opisać funkcjonariuszowi całe zdarzenie, w tym również osoby, które mogły uczestniczyć w zdarzeniu. Jest to proces, który bywa stresujący, szczególnie, że okoliczności mogą wskazywać na osoby, które znamy i może się to wiązać z nieprzyjemnościami. Zgłoszenie kradzieży dowodu powoduje od razu jego zastrzeżenie.

Zastrzeżenie dowodu osobistego – gdzie jeszcze?

Warto być przezornym i dodatkowo zgłosić kradzież lub zgubienie dowodu do banku, w którym posiadasz konto. Jeżeli złodziej spróbuje użyć Twojego dowodu osobistego, to od razu taki fakt zostanie odnotowany przez obsługę banku i na miejsce przyjedzie policja.

Mamy nadzieję, że dzięki lekturze naszego artykułu "Zastrzeżenie dowodu osobistego. Jak i gdzie" będziesz wiedział, co zrobić w momencie zgubienia i kradzieży takiego dowodu tożsamości. Pamiętaj, by przechowywać dowód osobisty w bezpiecznym miejscu i nie przekazywać go osobom trzecim.

 Ocena: 5.0/5 ( 2 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni