Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Zdolność kredytowa - co warto wiedzieć?

POŻYCZKI Opublikowano: 28.12.2017

Zdolność kredytowa - co warto wiedzieć?Zdolność kredytowa to możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania kredytowego wraz z odsetkami, jeśli zostały naliczone, w terminie określonym w umowie kredytowej. To właśnie na podstawie zdolności kredytowej bank podejmuje decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu wniosku o kredyt.

 

Aby oszacować Twoją zdolność kredytową, bank analizuje uzyskiwane przez Ciebie miesięczne dochody (preferowane są dochody uzyskiwane z tytułu umowy o pracę, najlepiej podpisaną na czas nieokreślony), koszty utrzymania, ciążące na Tobie zobowiązania kredytowe (między innymi kredyty, w skład których często wliczany jest także limit na karcie kredytowej). Brane są także pod uwagę takie dane, jak status majątkowy i mieszkaniowy czy też liczba osób na Twoim utrzymaniu.

 

Szacunek zdolności kredytowej opiera się także na raporcie z bazy BIK - Biura Informacji Kredytowej, w której zapisana jest historia Twoich zobowiązań kredytowych, zarówno ta pozytywna, jak i negatywna. Dane o historii kredytu spłacanego z opóźnieniem dostępne są w BIKu aż przez pięć lat od ustania zobowiązania. Warto więc spłacać wszelkie kredyty w terminie, by uniknąć przykrych niespodzianek w raportach BIK.

 

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Na niektóre dane nie będziesz mieć większego wpływu. Przecież z tytułu ubiegania się o kredyt nikt nie da Ci umowy o pracę. A dla banku właśnie taka umowa daje największą gwarancję stabilności zarobków i zwiększą szansę na bezproblemową spłatę kredytu. Ale możesz mieć wpływ na historię w BIK. Co prawda tego, co było, wyczyścić się nie da, ale im szybciej spłacisz zaległe zobowiązania, tym szybciej sprawa pójdzie w zapomnienie (ale nie szybciej, niż w ciągu 5 lat od zamknięcia kredytu). Również historię w BIK możesz poprawić, podpisując zgodę na przetwarzanie danych po spłacie kredytu – wówczas banki będą miały dostęp do Twojej pozytywnej historii.

Zwróć uwagę, że na Twoją zdolność kredytową ma wpływ wysokość kredytu dostępnego na Twojej karcie kredytowej. Nawet jeśli używasz jej sporadycznie i nie korzystasz z przyznanego kredytu, masz go przypisanego do karty. Jeśli limit na karcie wynosi na przykład 6000, taka kwota zostanie wciągnięta w Twoje miesięczne wydatki. 

 

Podsumowując, analitycy dokładnie sprawdzają, jaki jest stosunek Twoich zarobków do wydatków, zanim udzielą Ci kredytu. Oczywiście choć specjaliści wyliczą, że jesteś w stanie spłacić kredyt, to nawet przy najbardziej restrykcyjnych wymaganiach wcale tak się nie musi stać. Dlatego zdolność kredytową warto oszacować także we własnym zakresie.

 

Jeśli Twoja zdolność kredytowa budzi zastrzeżenia lub nie masz czasu na czekanie, sprawdź gdzie, poza bankami, szybko i bezpiecznie wziąć pożyczkę >

 

Brak kasy i zdolności kredytowej? Skontaktuj się z doradcą TAKTO Finanse.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni