Na przestrzeni ostatnich lat na całym świecie możemy dostrzec niesłabnące zainteresowanie kwestią ekologii. Dążenie do ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne przybiera zróżnicowane formy – od międzynarodowych regulacji w zakresie produkcji czy polityki energetycznej, do recyklingu w ramach naszych gospodarstwach domowych. Rosnącą popularność zyskuje również cyfrowy ślad węglowy – co to jest i dlaczego warto pracować nad jego redukcją?
Jak działa cyfrowy ślad węglowy? Co to jest?
Cyfrowy ślad węglowy to relatywnie nowe pojęcie, stanowiące cenne uzupełnienie wcześniejszej definicji – wskaźnika wytworzonych gazów cieplarnianych przez dane państwo, firmę czy osobę. Błyskawicznie postępująca cyfryzacja sprawiła jednak, że ludzkość mierzy się z zupełnie nieznanym wcześniej wyzwaniem – wpływem codziennego użytkowania technologii cyfrowych na pobliskie środowisko naturalne.
Choć cyfrowy ślad węglowy stanowi obecnie znikomy odsetek tworzonych przez nas gazów cieplarnianych, należy mieć na uwadze, że jego znaczenie w kolejnych latach z pewnością wzrośnie. O jakich wartościach mowa? W jaki sposób nasze codzienne nawyki wpływają na otaczające nas środowisko? Przytaczane przez portal Eko-Logis.com.pl dane rzucają nowe światło na kwestie użytkowania urządzeń elektronicznych.
Sektor technologii cyfrowych generuje coraz większy ślad węglowy
Godzina surfowania w internecie, w ramach której dochodzi do intensywnej wymiany danych, może wygenerować podobną ilość śladu węglowego co przebycie 4 kilometrów za pomocą samochodu. W skali roku oznacza to, że szeroko pojęty sektor IT może odpowiadać za podobną ilość gazów cieplarnianych co ruch powietrzny, określany jako jeden z najbardziej szkodliwych dla otaczającego nas środowiska naturalnego.
Jakie aspekty globalnej infrastruktury sieciowej wymagają najwięcej energii?
Wśród bezpośrednich czynników warto wymienić przede wszystkim sam proces ładowania laptopów telefonów oraz tabletów, cechujących się coraz większą pojemnością baterii oraz zapotrzebowaniem na energię. Warto wspomnieć również o podłączanych na stałe modemach internetowych czy wzmacniaczach sygnału. Grupę tę zamykają również urządzenia konsumujące energię w trybie stand-by, takie jak telewizory czy dekodery.
Źródłem nieustannie rosnących wymagań w zakresie przepustowości są przede wszystkim usługi streamingowe, zorientowane na filmy, gry komputerowe czy muzykę. Nie należy zapominać również o użytku biznesowym, takim jak praca za pomocą zdalnych serwerów czy organizacja coraz popularniejszych telekonferencji.
Nieustanne dążenie do świadczenia usług o coraz wyższej jakości prowadzi do konieczności rozbudowy serwerowni i baz danych. Instalacje te pochłaniają nie tylko gigantyczne ilości danych, lecz wymagają również inwestycji w wydajną infrastrukturę czy okablowanie. Prawidłowa konserwacja wymaga również tworzenia kopii zapasowych oraz utrzymywania całej konstrukcji w odpowiedniej niskiej wilgotności i chłodnej temperaturze.
Czy przyrost cyfrowego śladu węglowego można ograniczyć?
Zmniejszenie cyfrowego śladu węglowego jest niezwykle trudne. Warto podkreślić również, że chęć jego zatrzymania mogłaby pociągnąć za sobą wzrost zużywanej energii w innych strefach codziennego życia (np. samodzielna podróż samochodem do sklepu zamiast zakupów online). Należy pamiętać jednak, że nawet pozornie patowa sytuacja pozwala nam na opracowanie pewnych kompromisów.
Jednym z nich może być szukanie urządzeń o niższym zapotrzebowaniu energetycznym, np. wybór ergonomicznego laptopa zamiast konstrukcji o większej mocy (np. gamingowego). Warto wyrobić w sobie również zwyczaj odłączania monitorów czy głośników – rozwiązanie to przyniesie korzyści zarówno dla środowiska, jak i naszego portfela.
Nasza firma przykłada najwyższą wagę do zmniejszenia swojego śladu węglowego – jesteśmy partnerami akcji posadzimy.pl, w ramach której zalesiliśmy ponad 220 m2 lasu, dostarczający roczny zapas tlenu dla 133 osób. Działanie to pozwoliło nam również zwrócić aż 11542 kg papieru, wykorzystywanego przez nas w prowadzeniu niezbędnej dokumentacji.
WRÓĆ