Każdego roku programy reporterskie i branżowe portale internetowe przybliżają nam kolejne historie osób, które padły ofiarą wyłudzeń pożyczek na swój dowód osobisty. Czy można wziąć pożyczkę na czyjś dowód bez informowania jego właściciela o powstałym zobowiązaniu? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, w jaki sposób zminimalizować ryzyko dołączenia do grona oszukanych osób.
Czy można wziąć pożyczkę na czyjś dowód bez jego wiedzy?
Zawarte w dowodzie osobistym informacje, takie jak personalia właściciela, numer PESEL czy numer dowodów to dane wrażliwe, które powinniśmy jak najlepiej chronić przed dostępem osób niepowołanych. Warto podkreślić jednak, że w dobie zakupów i załatwiania spraw administracyjnych przez internet, informacje te stają się o wiele bardziej podatne na wycieki – portale regularnie publikują newsy na temat sklepów internetowych czy lokalnych urzędów, które utraciły poufne dane klientów.
Banki i przedsiębiorstwa pożyczkowe doskonale wiedzą o skali problemów w zakresie wyłudzeń danych osobowych. Do wnioskowania o pożyczkę nie wystarczą już dane z dowodu osobistego, a składany wniosek przechodzi dodatkową weryfikację. W jaki sposób dochodzi do sprawdzenia tożsamości osoby wnioskującej o dodatkowe środki?
Przelew weryfikujący – najcenniejsze narzędzie do walki z oszustami
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w przeciwdziałaniu próbom wyłudzenia są zautomatyzowane przelewy złotówkowe, kierowane z konta przyszłego pożyczkobiorcy na rachunek pożyczkodawcy. To jedna z najbardziej bezpiecznych metod sprawdzenia tożsamości osoby starającej się o pożyczkę. Warto pamiętać jednak, że nawet ona nie chroni w stu procentach przed działaniem oszustów – stanowi jednak dużą przeszkodę, którą nie jest łatwo sforsować.
Zasada działania przelewu weryfikacyjnego jest prosta i wynika z faktu, że lwia część produktów finansowych przez internet jest oferowana wyłącznie w formie przelewu na wskazane konto. Konta bankowe są obłożone licznymi zabezpieczeniami, takimi jakimi jak zmienne hasła, powiadomienia push czy szereg alertów, informujących o nieautoryzowanych próbach zalogowania.
W jaki sposób najczęściej padamy ofiarą oszustów?
Ponieważ dostęp do naszego konta bankowego jest jednym z najważniejszych elementów uzyskania pożyczki, oszuści stosują szereg metod, takich jak phishing czy programy do uzyskania zdalnego dostępu do pulpitu naszego komputera. Pierwsza metoda polega na przesłaniu do ofiary linku do fikcyjnej strony bankowej, łudząco podobnego do oryginału – wpisane w ekran logowania dane trafiają do oszusta.
Druga metoda rozpoczyna się zazwyczaj od podszywania się pod konsultanta bankowego, dzwoniącego bezpośrednio do ofiary. Nakłania on do zainstalowania aplikacji pulpitu zdalnego – oszukana osoba sama podaje niezbędne dane, otwierając przed oszustem szereg nowych możliwości, takich jak potwierdzenie tożsamości w nowo powstałym koncie czy opróżnienie zalogowanego konta ze znajdujących się tam oszczędności.
Troszczymy się o Twoje bezpieczeństwo
Aby uniknąć takich sytuacji, nasza firma korzystała z rozwiązań takich jak Kontomatik – bezpiecznej aplikacji do weryfikacji tożsamości wnioskodawcy. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze pożyczki przebiegały w sposób komfortowy, z zachowaniem niezbędnych procedur ochronnych. Już dziś dołącz do klientów TAKTO Finanse i przekonaj się, że pożyczka pozabankowa może być bezpieczna.
WRÓĆ