Podatek katastralny liczony jest od wartości nieruchomości i od dawna obowiązuje w wielu krajach Unii Europejskiej. Dotychczas Polska była wolna od tej daniny, ale temat powraca w wielu debatach publicznych. Sprawdziliśmy, czym jest klaster nieruchomości, czy zostanie wprowadzony w Polsce i jakie są wokół niego kontrowersje.
Czym jest podatek katastralny?
W tej chwili w Polsce obowiązuje jedynie podatek od posiadłości, który obliczany jest na podstawie powierzchni posiadanej nieruchomości. Pobierany jest więc od gruntu, na którym leży nasza inwestycja, a wysokość daniny nie zależy od wartości nieruchomości. Podatek ten nazywany jest lokalnym, ponieważ jego stawka jest ustalana przez samorządy – zwykle wynosi kilkaset złotych w skali roku.
Podatek katastralny również jest pobierany od właścicieli nieruchomości, ale jego wysokość zależy od wartości posiadłości, którą określa rzeczoznawca. Wartość ta zależy od wielu czynników, m.in.
- powierzchni lokalu,
- układu pomieszczeń,
- lokalizacji i prestiżu miejsca,
- rodzaju użytych surowców,
- typu zabudowy,
- wieku budynku.
Im lepszy standard i lokalizacja nieruchomości, tym wyższą daninę nakłada rzeczoznawca. Obecnie podatek katastralny obowiązuje w takich krajach jak: Wielka Brytania, Łotwa, Litwa, Irlandia, Francja, Niemcy czy Belgia.
Czy rząd wprowadzi podatek katastralny w Polsce?
Temat podatku katastralnego w Polsce podjął Jacek Bury – senator Ruchu Polska 2050 w rozmowie z Gazetą Wyborczą:
– Jeszcze w tej kadencji PiS przeforsuje podatek katastralny. Ale w przypadku podatnika płacony nie od jednego mieszkania, bo tutaj rząd strzeliłby sobie w stopę. Podatek katastralny będą płacić właściciele - drugiego czy trzeciego mieszkania – komentuje polityk i dodaje: – na przykład 20 tys. zł od mieszkania wartego 600 tys. zł. Oczywiście w skali roku. W tym wypadku ucierpią ci, którzy obawiając się szalejącej inflacji pouciekali z gotówką z banków i zainwestowali w nieruchomości.
A co na to politycy PiS? Ministerstwo Finansów twierdzi, że nie ma planów na wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce. Warto podkreślić, że wprowadzenie tego rodzaju daniny to skomplikowany proces, który wiązałby się z koniecznością utworzenia rejestrów katastralnych umożliwiających określenie wartości nieruchomości.
Rosnące wydatki uderzają Cię po kieszeni? Sięgnij po pomoc od TAKTO Finanse
Czy niespodziewane koszty sprawiają, że Twój domowy budżet z trudem się dopina? Nie musisz odmawiać sobie przyjemności czy wydatków na pilne sprawy – skorzystaj z finansowania od TAKTO Finanse. Nasza pożyczka ratalna może wynieść maksymalnie 12 tysięcy złotych, które rozłożymy na 40 niewielkich części, dzięki czemu spłata zadłużenia nie sprawi Ci kłopotu. Wystarczy wejść na naszą stronę główną i wypełnić wniosek kredytowy. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji gotówka pojawi się na wskazanym koncie w zaledwie kwadrans.
WRÓĆ