Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Halloween 2021 – pomysły na imprezę oraz historia święta

ROZRYWKA Opublikowano: 29.10.2021

Halloween to święto, które zyskało popularność praktycznie w każdym miejscu na świecie. Najbardziej kojarzy nam się z dyniami i strasznymi przebraniami za postacie rodem z koszmarów, jak również z okrzykiem „cukierek albo psikus”.

Dzisiaj podajemy Ci garść informacji o tym mrożącym krew w żyłach święcie. Poznasz historię Halloween, jak również najpopularniejsze tradycje związane z tą coroczną okazja. Zapraszamy!

Historia święta Halloween

Mało kto wie, że święto Halloween ma swoje korzenie w celtyckiej, a nie amerykańskiej kulturze. Historia tego obrządku rozpoczęła się 2000 lat temu w hrabstwie Meath, które znajduje się na terenie Irlandii. Mieszkańcy tego obszaru wierzyli, że tej nocy następuje zatarcie granic pomiędzy światem żywych i zmarłych. W ten sposób dusze zmarłych w tym roku mogą odejść w spokoju. Jako jednak, że bariera „opadła” to dusze wcześniej zmarłych, mogły również powrócić do świata żywych. Celtowie woleli zatem tego uniknąć, dlatego wykonywali różnego rodzaju celtyckie obchody – w tym zakładali przerażające kostiumy, które miały na celu odstraszyć dusze zza światów.

Święto to było jednak określane jako „Samhaim”. Nazwa Halloween i jego współczesna forma wywodzi się ze Ameryki Północnej, gdzie tradycję wprowadzili imigranci z Irlandii. W tym rejonie święto Halloween obchodzi się zdecydowanie najbardziej hucznie.

Tradycje związane z Halloween

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – najbardziej kojarzonym z Halloween atrybutem jest zdecydowanie wydrążona dynia określana jako Jack-o-Lattern. Kolejną tradycją jest zabawa „cukierek albo psikus” z angielskiego „trick or treat”, z której ogromną radość czerpią najmłodsi. Polega na odwiedzaniu domów z prośbą o słodycze. Jeżeli jednak ich nie otrzymają, sąsiedzi mogą otrzymać psikusa! W krajach anglojęzycznych znana jest również zabawa „Apple Bobbing”, która polega na wyławianiu jabłek z wody bez użycia rąk – komu uda się ta sztuka, będzie miał w przyszłym roku ogromne szczęście! Powyższe zabawy warto dodać do własnego obchodzenia Halloween 2021.

Gdzie wybrać się na Halloween 2021?

Na całym świecie 31 października obchodzone jest święto Halloween. Warto więc dowiedzieć się, w jakim miejscu można spędzić je wyjątkowo hucznie, budując wspomnienia na całe życie. Z pewnością warto zainteresować się festiwalami w Nowym Orleanie, Bangkoku, Nowym Jorku czy Limoges we Francji. Jeżeli pragniesz jednak doświadczyć szczególnie ekstremalnych wrażeń – nie może zabraknąć Cię w posiadłości hrabiego Draculi w Rumunii.

Większość z nas spędzi jednak ten czas w naszym kraju, co nie oznacza słabej zabawy. Niezwykle popularne są imprezy halloween’owe organizowane dla osób w każdym wieku – zarówno dzieci, młodzieży i dorosłych. W ten dzień każdy z nas może pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i przebranie wcielenie się w rolę czarnego charakteru z horroru. Nawet jeśli decydujesz się na „mniej zaangażowanie” świętowanie Halloween 2021 to delikatny akcent podczas seansu horrorów np. w postaci skarpet z motywem Halloween, z pewnością zapewnią Ci wyjątkowy nastrój.brak ocen  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni