Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak działa wpłatomat – instrukcja, wskazówki, koszty

POŻYCZKI Opublikowano: 01.02.2022

Pracujesz w zawodzie, w którym dominuje płatność w gotówce? Być może prowadzisz sklep i regularnie wpłacasz utarg na konto bankowe? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na co najmniej jedno z powyższych pytań, prawdopodobnie poznałeś już korzyści, wiążące się z korzystaniem z wpłatomatów, czyli urządzeń umożliwiających transfer środków od posiadacza konta do banku. Jak działa wpłatomat? Czy korzystanie z niego nie będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami?

 

Jak działa wpłatomat? Praktyczna instrukcja krok po kroku

Korzystanie z wpłatomatu bardzo przypomina korzystanie z bankomatu z jedną, kluczową różnicą – zamiast pobierania znajdujących się na koncie środków, fizycznie umieszczamy je w kasecie urządzenia, a umieszczona w nim kwota niemal natychmiast zasila nasze konto. Poniżej przytaczamy 3 etapy wpłaty środków na konto z wykorzystaniem wpłatomatu.

1.      Przygotuj banknoty i kartę (lub telefon)

Przed przystąpieniem do wpłaty środków należy dokładnie policzyć banknoty – wpłatomaty wymagają zadeklarowania wysokości wpłaty jeszcze przed przeliczeniem banknotów. Maszyny te obsługują wszystkie nominały. Należy upewnić się, że banknoty nie są uszkodzone, pospinane czy sklejone.

Po przygotowaniu pieniędzy należy włożyć kartę do urządzenia bądź zaznaczyć opcję wpłaty Blikiem i wpisać kod z aplikacji. Jeśli urządzenie pełni funkcję zarówno bankomatu, jak i wpłatomatu, musimy nacisnąć odpowiedni przycisk na ekranie maszyny.

2.      Włóż gotówkę do urządzenia

Po autoryzacji tożsamości osoby wpłacającej przychodzi moment na umieszczenie pieniędzy w odpowiedniej komorze. Po jej zamknięciu, wpłatomat automatycznie przeliczy znajdujące się w nim środki i wyświetli szczegółowy wynik obliczeń – całkowitą wartość wpłaty i liczbę poszczególnych nominałów. W tym momencie możemy dołożyć drugą pulę środków bądź anulować transakcję.

3.      Potwierdź wpłatę

Po zatwierdzeniu transakcji urządzenie powinno zapytać nas o papierowe potwierdzenie wpłaty – możemy wnioskować o wydruk bądź z niego zrezygnować. Dokument ten może być przydatny w przypadku ewentualnej reklamacji. Jeśli korzystaliśmy z karty płatniczej, musimy pamiętać o zabraniu jej z urządzenia.

Już wkrótce po przeprowadzeniu całej procedury, na naszym koncie powinny znaleźć się wpłacone środki. Warto pamiętać jednak, że w przypadku wpłatomatów, które nie należą do naszego banku, czas oczekiwania może się nieznacznie wydłużyć.

Czy korzystanie z wpłatomatów może wiązać się z kosztami?

Niemal wszystkie wiodące banki posiadają w swojej ofercie bezpłatne korzystanie z wpłatomatów należących do danej sieci. Sytuacja może ulec zmianie w przypadku wpłatomatów zewnętrznych, takich jak urządzenia należące do sieci zewnętrznych, takich jak Euronet czy Planet Cash – opłata przyjmuje wówczas wartość procentową od sumy wpłaty bądź opłatę stałą, wynoszącą od złotówki do 10 zł.

Popularność wpłatomatów systematycznie rośnie. Na przestrzeni lat 2015-2020 banki i sieci zewnętrzne podwoiły ilość dostępnych urządzeń. Rośnie również liczba banków, które wspierają integrują swoje urządzenia z usługami zewnętrznymi, takimi jak Blik. Korzystanie z tej aplikacji nie wymaga posiadania przy sobie karty płatniczej, a wpłacone środki automatycznie trafiają na konto powiązane z usługą Blik.

 



Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni