Czy wiedziałeś, że przedterminowa spłata zaciągniętego kredytu pozwala odzyskać część prowizji za jego udzielenie? Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, kiedy możesz ubiegać się o odzyskanie części poniesionych z tego tytułu wydatków.
Czy zwrot prowizji jest możliwy? TSUE rozjaśnia wątpliwości
Zagadnienia związane z ewentualnym odzyskaniem części prowizji bankowej przy spłacie kredytu przed czasem przez wiele lat nie były ujednolicone. Osoby dokonujące wcześniej spłaty twierdziły, że proporcjonalny zwrot odsetek powinien iść w parze z pozostałymi poniesionymi wydatkami, takimi jak prowizja. Opinie tej nie podzielały, rzecz jasna, same banki, które argumentowały, że prowizja to opłata stała, niezależna i jednorazowa, która nie powinna być powiązana z innymi parametrami kredytu i nie podlega zwrotowi.
W sprawie tej głos zabrał sam Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zgodnie z opinią z 2019 roku, w momencie wcześniejszej spłaty podjętego zobowiązania, pożyczkobiorca ma możliwość wnioskowania o odzyskanie od pożyczkodawcy wszystkich kosztów i opłat, jakie wiązały się z udzieleniem kredytu. Opinia ta dotyczyła zarówno odsetek i ubezpieczenia, jak i samej prowizji. Jej zwrot nie jest jedynie kwestią dobrej woli banku, lecz obowiązującą interpretacją, którą powinny respektować banki.
W jaki sposób wyliczamy wysokość zwrotu prowizji bankowej?
Ewentualny zwrot prowizji, podobnie jak pozostałych ponoszonych kosztów, następuje w sposób proporcjonalny. Im szybciej zostanie uregulowana całość zaciągniętego kredytu, tym większą część kosztów odzyskamy. Jeśli spłata podjętego kredytu zajmie nam połowę zakładanego czasu, bank powinien zwrócić nam 50% kosztów prowizji.
Warto pamiętać, że żądanie zwrócenia prowizji z powodu wcześniejszej spłaty podjętego zobowiązania to roszczenie, które po określonym czasie ulega przedawnieniu. Oznacza to, że po upływie określonego czasu, nie mamy możliwości skierować sprawę na drogę sądową. Okres, w którym możemy ubiegać się o odzyskanie środków, jest związany z datą, kiedy zdecydowaliśmy się na wcześniejsze uregulowanie należności.
Kiedy przedawni się możliwość odzyskania prowizji?
Co do zasady, na odzyskanie prowizji od banku mamy 6 lat od momentu dokonania nadpłaty. Warto podkreślić jednak, że jeśli uregulowaliśmy powstałą należność przed 9 lipca 2018 roku, okres ten wydłużył się do 10 lat. To właśnie wtedy w życie weszła nowelizacja Kodeksu Cywilnego, której celem było skrócenie terminów przedawnień wielu z popularnych typów roszczeń.
Odzyskanie części prowizji – o czym należy pamiętać?
Aby odzyskać wpłacone środki od banku, należy wystosować do niego odpowiednie pismo. Odpowiedni schemat może znajdować się na stronie samego banku – w razie trudności z jego znalezieniem, z powodzeniem można skorzystać z jednego z gotowych wzorów. W treści wniosku należy zawrzeć przede wszystkim swoje dane osobowe, informacje nt. pożyczki (np. nr umowy kredytowej) i przedstawione żądanie rozliczenia zobowiązania.
Aby usprawnić proces przekazania środków, z pewnością pomocne okaże się załączenie numeru rachunku, na który bank powinien przekazać wyliczony zwrot środków. Wniosek ten można dostarczyć listownie za pomocą listu poleconego lub osobiście w wybranej placówce danej firmy.
WRÓĆ