Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak odzyskać prowizję przy wcześniejszej spłacie kredytu?

POŻYCZKI Opublikowano: 05.12.2021

Czy wiedziałeś, że przedterminowa spłata zaciągniętego kredytu pozwala odzyskać część prowizji za jego udzielenie? Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, kiedy możesz ubiegać się o odzyskanie części poniesionych z tego tytułu wydatków.

Czy zwrot prowizji jest możliwy? TSUE rozjaśnia wątpliwości

Zagadnienia związane z ewentualnym odzyskaniem części prowizji bankowej przy spłacie kredytu przed czasem przez wiele lat nie były ujednolicone. Osoby dokonujące wcześniej spłaty twierdziły, że proporcjonalny zwrot odsetek powinien iść w parze z pozostałymi poniesionymi wydatkami, takimi jak prowizja. Opinie tej nie podzielały, rzecz jasna, same banki, które argumentowały, że prowizja to opłata stała, niezależna i jednorazowa, która nie powinna być powiązana z innymi parametrami kredytu i nie podlega zwrotowi.

W sprawie tej głos zabrał sam Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zgodnie z opinią z 2019 roku, w momencie wcześniejszej spłaty podjętego zobowiązania, pożyczkobiorca ma możliwość wnioskowania o odzyskanie od pożyczkodawcy wszystkich kosztów i opłat, jakie wiązały się z udzieleniem kredytu. Opinia ta dotyczyła zarówno odsetek i ubezpieczenia, jak i samej prowizji. Jej zwrot nie jest jedynie kwestią dobrej woli banku, lecz obowiązującą interpretacją, którą powinny respektować banki.

W jaki sposób wyliczamy wysokość zwrotu prowizji bankowej?

Ewentualny zwrot prowizji, podobnie jak pozostałych ponoszonych kosztów, następuje w sposób proporcjonalny. Im szybciej zostanie uregulowana całość zaciągniętego kredytu, tym większą część kosztów odzyskamy. Jeśli spłata podjętego kredytu zajmie nam połowę zakładanego czasu, bank powinien zwrócić nam 50% kosztów prowizji.

Warto pamiętać, że żądanie zwrócenia prowizji z powodu wcześniejszej spłaty podjętego zobowiązania to roszczenie, które po określonym czasie ulega przedawnieniu. Oznacza to, że po upływie określonego czasu, nie mamy możliwości skierować sprawę na drogę sądową. Okres, w którym możemy ubiegać się o odzyskanie środków, jest związany z datą, kiedy zdecydowaliśmy się na wcześniejsze uregulowanie należności.

Kiedy przedawni się możliwość odzyskania prowizji?

Co do zasady, na odzyskanie prowizji od banku mamy 6 lat od momentu dokonania nadpłaty. Warto podkreślić jednak, że jeśli uregulowaliśmy powstałą należność przed 9 lipca 2018 roku, okres ten wydłużył się do 10 lat. To właśnie wtedy w życie weszła nowelizacja Kodeksu Cywilnego, której celem było skrócenie terminów przedawnień wielu z popularnych typów roszczeń.

Odzyskanie części prowizji – o czym należy pamiętać?

Aby odzyskać wpłacone środki od banku, należy wystosować do niego odpowiednie pismo. Odpowiedni schemat może znajdować się na stronie samego banku – w razie trudności z jego znalezieniem, z powodzeniem można skorzystać z jednego z gotowych wzorów. W treści wniosku należy zawrzeć przede wszystkim swoje dane osobowe, informacje nt. pożyczki (np. nr umowy kredytowej) i przedstawione żądanie rozliczenia zobowiązania.

Aby usprawnić proces przekazania środków, z pewnością pomocne okaże się załączenie numeru rachunku, na który bank powinien przekazać wyliczony zwrot środków. Wniosek ten można dostarczyć listownie za pomocą listu poleconego lub osobiście w wybranej placówce danej firmy.Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni