Rachunki za energię stanowią bardzo istotną część miesięcznego, domowego budżetu, dlatego wszystkim nam zależy na tym, aby możliwie najbardziej je obniżać. Podpowiadamy, jak zmienić nawyki i jakie elementy wyposażenia zastąpić nowymi, aby dostawać niższe rachunki za prąd.
Na co zużywamy w domu prąd?
Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci znaleźć te przestrzenie, w których faktycznie jest potencjał do zmniejszenia zużycia prądu. W każdym domu i mieszkaniu energię mogą pochłaniać inne urządzenia, dlatego oszczędności należy szukać właśnie tam, gdzie zużycie prądu jest największe. W warunkach domowych energię pochłaniają:
- oświetlenie;
- sprzęt RTV i AGD;
- urządzenia techniczne (np. klimatyzatory, piece, bojlery czy systemy bezpieczeństwa).
6 sposobów na mniejsze zużycie prądu – dzięki nim na pewno zaoszczędzisz
Oszczędzanie prądu nie musi być trudne – wystarczy zmienić codzienne nawyki i wybrać się na drobne zakupy, które należy potraktować jako inwestycję (a wiadomo, że inwestycje się zwracają). Oto 6 uniwersalnych sposobów na to, jak oszczędzać prąd naprawdę skutecznie w każdym domu i mieszkaniu.
1. Gaś światło
Jak oszczędzać prąd w najprostszy sposób? To bardzo łatwe – wystarczy wyrobić sobie nawyk gaszenia światła zawsze, kiedy wychodzisz z pomieszczenia. Jeśli używasz klasycznych żarówek, gaś światło za każdym razem, nawet kiedy wychodzi dosłownie na chwilę – włączenie światła pobiera tyle samo energii co świecąca żarówka przez jedną sekundę. W przypadku świetlówek energooszczędnych opłaca się zostawiać włączone światło na nie dłużej niż 5 minut.
2. Wybierz tańsze źródła światła
Choćby wspomniane świetlówki energooszczędne, które zużywają znacznie mniej energii niż klasyczne żarówki. Jeszcze więcej zaoszczędzisz, decydując się na LED-y, które zużywają nawet 80-90% mniej prądu.
3. Kup kilka listew zasilających
Co to zmieni? Bardzo dużo. Wiele mówi się o tym, że urządzenia w trybie stand-by pobierają energię, jednak mało komu chce się za każdym wyciągać wtyczkę telewizora z gniazdka elektrycznego, tym bardziej jeśli gniazdko ukryte jest za meblami. Tymczasem do listwy można podłączyć kilka współpracujących ze sobą urządzeń, np. telewizor i dekoder satelitarny, i przed uruchomieniem ich włączyć listwę.
4. Wypełniaj pralkę i zmywarkę do końca
Zależność jest prosta – im rzadziej korzystasz ze sprzętu, tym mniej energii zużywasz. Dlatego zmywarkę i pralkę zawsze włączaj dopiero wtedy, kiedy są maksymalnie załadowane. W ten sposób ograniczasz też zużycie wody.
5. Mądrze korzystaj z lodówki
A jak oszczędzać prąd we własnej kuchni? Nie stawiaj lodówki blisko piekarnika, ponieważ przy wyższej temperaturze otoczenia musi ona pobierać więcej prądu do wytworzenia odpowiednio niskiej temperatury. Ponadto nie doprowadzaj do jej oblodzenia wewnątrz, ponieważ to również zwiększa pobór energii.
6. Wybieraj energooszczędne sprzęty
Oczywiście po lekturze tego tekstu nie wymienisz całego domowego sprzętu na nowy, jednak prędzej czy później przyjdzie Ci kupić nowy telewizor czy pralkę. Wtedy zdecyduj się na urządzenia o wysokiej klasie energetycznej, charakteryzujące się niskim poborem prądu.
Uwaga: od 1 marca 2021 roku obowiązują nowe oznaczenia klas energetycznych. Dotychczasowa klasa A+++ dzisiaj oznaczana jest jako klasa C.
Troszcz się o środowisko naturalne z TAKTO Finanse
Nasze przedsiębiorstwo również troszczy się o planetę. W ramach projektu TAKTO EKO zachęcamy naszych partnerów biznesowych oraz pracowników do zamiany przesyłek papierowych na korespondencję elektroniczną. Dzięki pieniądzom zaoszczędzonym na druku udało nam się posadzić już 199 drzew, które przyczyniły się do zwrócenia ponad 11.5 tony papieru.
Dołącz do naszego projektu i wspólnie chrońmy środowisko naturalne – planetę mamy tylko jedną.
WRÓĆ