Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt lub pożyczkę?

POŻYCZKI Opublikowano: 15.09.2021

Sklep odmówił Ci sprzedaży na raty z powodu rzekomych zaległości w spłacie poprzednich zakupów? Być może skontaktowała się z Tobą firma windykacyjna, która chce uzyskać od Ciebie należności, o których nie masz pojęcia? Być może padłeś ofiarą wyłudzenia kredytu. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, w jaki sposób możesz sprawdzić swoje bieżące zobowiązania i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.

Kradzieże tożsamości stają się coraz popularniejszym problemem

Jeśli regularnie robisz zakupy lub wypełniasz wnioski urzędowe online, musisz liczyć się z ryzykiem, że Twoje dane osobowe mogły zostać upublicznione. Portale zajmujące się kwestią bezpieczeństwa w sieci, takie jak Niebezpiecznik, Sekurak czy Zaufana Trzecia Strona regularnie informują o zaniedbaniach różnego rodzaju firm i instytucji. Prywatne dane, takie jak PESEL czy numer dowodu osobistego, coraz częściej wychodzą na światło dzienne. Nierzadko padamy również ofiarami phishingu.

Banki i instytucje finansowe dokładają wszelkich starań, aby eliminować sytuacje, w których wniosek o pożyczkę był składany przez osobę podszywającą się pod pożyczkobiorcę. Do najczęściej stosowanych mechanizmów zabezpieczających zaliczają się przede wszystkim przelewy na 1 zł na wskazane konto czy rozmaite selfie i wideorozmowy. Warto podkreślić, że jesteśmy w stanie przeciwdziałać próbom wyłudzenia pożyczek na nasze dane osobowe – z pomocą przychodzą wówczas m.in. rozmaite biura informacji kredytowej.

1.      Zapoznaj się z danymi zgromadzonymi przez BIK

Jednym z podstawowych źródeł informacji na temat swojej sytuacji finansowej jest raport Biura Informacji Kredytowej oraz pokrewnych biur informacji gospodarczej (m.in. BIG InfoMonitor). Instytucje te gromadzą informacje nie tylko o bieżących zobowiązaniach – przechowują również minione zapytania, skierowane przez instytucje finansowe w imieniu pożyczkobiorców. Jeśli w swojej historii BIK zauważyłeś zapytania nieznanego pochodzenia, może to oznaczać, że ktoś próbował pozyskać dodatkowe środki na Twoje dane personalne.

2.      Włącz spersonalizowane alerty finansowe

Jeśli obawiasz się, że Twoje wrażliwe dane mogły ujrzeć światło dzienne, nie wahaj się skorzystać z tzw. alertów. Osoby, które posiadają włączony alert BIK, otrzymają stosowne powiadomienie za każdym razem, gdy instytucja finansowa czy sklep będą chciały zweryfikować historię kredytową. Jeśli nie przypominasz sobie, abyś był zgłaszał zainteresowanie otrzymaniem pożyczki, może to oznaczać, że ktoś wszedł w posiadanie Twoich danych.

3.      Pamiętaj o zastrzeżeniu dowodu osobistego lub numeru PESEL

Zdarzyło Ci się zgubić dowód osobisty? Jeszcze przed złożeniem stosownej dyspozycji na temat wydania nowego dokumentu, zastrzeż stary dowód za pomocą konta w domenie gov.pl. Warto pamiętać również o możliwości zgłoszenia swojego numeru PESEL do specjalnych baz – pojawienie się w nich numeru identyfikacyjnego oznacza, że nie jesteś zainteresowany uzyskaniem pożyczki.

Dołącz do klientów TAKTO Finanse

Dokładamy wszelkich starań, aby pieczołowicie weryfikować tożsamość naszych klientów. Potrzebujesz błyskawiczne pożyczki na nawet 12 000 złotych? Wypełnij nasz wniosek online i czekaj na odpowiedź doradcy finansowego.

 

 

 

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni