Szanowni Państwo,

Z dniem 15.02.2023 r., Takto zakończyło przyjmowanie wniosków pożyczkowych.

Obsługa klientów spłacających swoje zobowiązania pozostaje bez zmian. Wszystkich Klientów posiadających aktywną pożyczkę TAKTO zapraszamy do Panelu Klienta, gdzie znajdą Państwo wszystkie aktualne informacje o swoim zobowiązaniu.
Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak wyczyścić BIK – czy jest to możliwe?

POŻYCZKI Opublikowano: 03.02.2022

Na łamach naszego bloga wielokrotnie podkreślaliśmy, jak istotna rolę pełni pozytywna historia kredytowa. Spłata podjętych zobowiązań na czas jest ważna nie tylko z perspektywy ubiegania się o pożyczki długoterminowe. To czynnik, który wpływa na całą naszą wiarygodność finansową – od pomniejszych zakupów na raty, aż do największych wydatków, takich jak kredyt hipoteczny. Jak wyczyścić BIK? Czy możemy wpłynąć na informacje, jakie posiada o nas Biuro Informacji Kredytowej?

 

Jak wyczyścić BIK? Nieterminowi pożyczkobiorcy nie mają pola do manewru

Aby rzucić nieco więcej światła na proces umieszczania pożyczkobiorców w bazie BIK, zapoznaliśmy się z informacjami umieszczonymi na portalu Biura Informacji Kredytowej. Sam portal sugeruje, że nie istnieje żadna ukryta metoda na to, jak wyczyścić BIK. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że wprowadzanie, przechowywanie i modyfikowanie informacji kredytowych podlega przepisom Prawa bankowego. BIK pełni wyłącznie funkcję administratora – nie jest uprawniony do wprowadzania zmian we wprowadzonych danych.

Jak działa mechanizm BIK?

Informacje na temat pożyczkobiorcy trafiają do BIK w chwili, gdy chce on uzyskać kredyt bądź pożyczkę. Po przyznaniu finansowania, dane instytucje finansowe przekazują do niego informację na temat terminowości spłaty rat. Dane te aktualizowane są minimum raz w tygodniu aż do momentu ukończenia spłaty. W przypadku, gdy podejmowane zobowiązanie jest opłacane terminowo, informacje na jego temat nie są dostępne dla podmiotów sprawdzających historię kredytową w BIK. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której pożyczkobiorca wyraził zgodę na przetwarzanie danych na temat uiszczonych zobowiązań.

W sytuacji, w której dana pożyczka lub kredyt nie jest uiszczana w terminie, informacje na jego temat mogą być przetwarzane przez 5 lat. Kryterium to dotyczy opóźnień trwających więcej niż 60 dni – co więcej, musi minąć 30 dni od momentu, w którym pożyczkobiorca został poinformowany o zamiarze przetwarzania danych na temat zobowiązania.

Jak wyczyścić BIK? 3 sytuacje, w których możesz wpłynąć na przechowywane dane

Choć Biuro Informacji Kredytowej nie zapewnia nam możliwości wykasowania niekorzystnych wpisów (które znalazły się tam z wyjaśnionych przyczyn), umożliwia nam usunięcie danych zgodnie w trzech przypadkach:

  1. Odwołania wyrażonej wcześniej zgody na temat przetwarzania danych o spłaconym (w terminie) kredycie
  2. Upływu 5 lat od spłaty wywołującego problemy kredytu (po takim upływie czasu zobowiązanie nie jest już brane do aktualnej oceny kredytowej)
  3. Błędów bądź nieaktualnych informacji w naszej historii kredytowej – możemy wnioskować o ich korektę w instytucji, która przekazała te dane do BIK.

Dbanie o historię kredytową popłaca

Rzetelna i terminowa spłata podjętych zobowiązań może zapewnić nam lepsze warunki finansowania. Marka TAKTO Finanse docenia wiarygodnych pożyczkobiorców – osoby o nienagannej historii w bazach BIK i BIG mogą liczyć na preferencyjne produkty finansowe o niższych ratach miesięcznych, możliwość skorzystania z bezpłatnych wakacji kredytowych oraz atrakcyjną wycenę kolejnej pożyczki.

 Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni