Hit wśród pożyczek - Takto Finanse Weź pożyczkę online i otrzymaj online

BLOG

Jak wyczyścić BIK – czy jest to możliwe?

POŻYCZKI Opublikowano: 03.02.2022

Na łamach naszego bloga wielokrotnie podkreślaliśmy, jak istotna rolę pełni pozytywna historia kredytowa. Spłata podjętych zobowiązań na czas jest ważna nie tylko z perspektywy ubiegania się o pożyczki długoterminowe. To czynnik, który wpływa na całą naszą wiarygodność finansową – od pomniejszych zakupów na raty, aż do największych wydatków, takich jak kredyt hipoteczny. Jak wyczyścić BIK? Czy możemy wpłynąć na informacje, jakie posiada o nas Biuro Informacji Kredytowej?

 

Jak wyczyścić BIK – czy jest to możliwe?

Jak wyczyścić BIK? Nieterminowi pożyczkobiorcy nie mają pola do manewru

Aby rzucić nieco więcej światła na proces umieszczania pożyczkobiorców w bazie BIK, zapoznaliśmy się z informacjami umieszczonymi na portalu Biura Informacji Kredytowej. Sam portal sugeruje, że nie istnieje żadna ukryta metoda na to, jak wyczyścić BIK. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że wprowadzanie, przechowywanie i modyfikowanie informacji kredytowych podlega przepisom Prawa bankowego. BIK pełni wyłącznie funkcję administratora – nie jest uprawniony do wprowadzania zmian we wprowadzonych danych.

Jak działa mechanizm BIK?

Informacje na temat pożyczkobiorcy trafiają do BIK w chwili, gdy chce on uzyskać kredyt bądź pożyczkę. Po przyznaniu finansowania, dane instytucje finansowe przekazują do niego informację na temat terminowości spłaty rat. Dane te aktualizowane są minimum raz w tygodniu aż do momentu ukończenia spłaty. W przypadku, gdy podejmowane zobowiązanie jest opłacane terminowo, informacje na jego temat nie są dostępne dla podmiotów sprawdzających historię kredytową w BIK. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której pożyczkobiorca wyraził zgodę na przetwarzanie danych na temat uiszczonych zobowiązań.

W sytuacji, w której dana pożyczka lub kredyt nie jest uiszczana w terminie, informacje na jego temat mogą być przetwarzane przez 5 lat. Kryterium to dotyczy opóźnień trwających więcej niż 60 dni – co więcej, musi minąć 30 dni od momentu, w którym pożyczkobiorca został poinformowany o zamiarze przetwarzania danych na temat zobowiązania.

Jak wyczyścić BIK? 3 sytuacje, w których możesz wpłynąć na przechowywane dane

Choć Biuro Informacji Kredytowej nie zapewnia nam możliwości wykasowania niekorzystnych wpisów (które znalazły się tam z wyjaśnionych przyczyn), umożliwia nam usunięcie danych zgodnie w trzech przypadkach:

  1. Odwołania wyrażonej wcześniej zgody na temat przetwarzania danych o spłaconym (w terminie) kredycie
  2. Upływu 5 lat od spłaty wywołującego problemy kredytu (po takim upływie czasu zobowiązanie nie jest już brane do aktualnej oceny kredytowej)
  3. Błędów bądź nieaktualnych informacji w naszej historii kredytowej – możemy wnioskować o ich korektę w instytucji, która przekazała te dane do BIK.

Dbanie o historię kredytową popłaca

Rzetelna i terminowa spłata podjętych zobowiązań może zapewnić nam lepsze warunki finansowania. Marka TAKTO Finanse docenia wiarygodnych pożyczkobiorców – osoby o nienagannej historii w bazach BIK i BIG mogą liczyć na preferencyjne produkty finansowe o niższych ratach miesięcznych, możliwość skorzystania z bezpłatnych wakacji kredytowych oraz atrakcyjną wycenę kolejnej pożyczki.

 


Ocena: 5.0/5 ( 1 głosów)  
TAKTO Finanse
Autor

TAKTO Finanse

Redakcja

Nasz zespół to ponad 40 profesjonalistów (i ciągle się powiększa), którzy od 2012 roku z pasją, pełnym zaangażowaniem i nie zwalniając tempa pracują nad jakością produktu, który proponujemy Wam, naszym Klientom.


WRÓĆ

Jesteśmy wiarygodni

Odpowiedzialny Pożyczkodawca Takto Finanse Takto Finanse podlega pod Ustawę o Kredycie Konsumenckim